fbpx

Jak ubierają się Szwedzi? – Trunk Show w Malmö

W ostatni weekend miałem okazję przyjrzeć się temu, jak wygląda klasyczny styl w Szwecji. Wraz z Żoną wybraliśmy się do Malmö, by spotkać się z ludźmi, którzy dzielą ze mną pasję do klasycznej, męskiej elegancji.

Na początku listopada kolega, którego poznałem na targach Pitti Uomo we Florencji, zorganizował trunk show. Jest to swego rodzaju prezentacja towarów i usług poza swoim zakładem czy sklepem. Trunk to po angielsku walizka oraz bagażnik. Jak łatwo się domyślić, nazwa tej formy reklamy wzięła się stąd, że rzemieślnicy pakowali swoje narzędzia i produkty i ruszali z nimi w podróż. Takie wyjazdy na spotkanie klientów mają długą tradycję, a dziś chyba powoli zyskują na popularności, na przykład wśród producentów ekskluzywnej odzieży i dodatków.

W Polsce znam jednego właściciela zakładu krawieckiego, który regularnie wyjeżdża do Skandynawii w poszukiwaniu nowych klientów. Ale zagraniczni rzemieślnicy rzadko przyjeżdżają do Polski, by zaprezentować swoje usługi i zebrać zamówienia. Zamiast trunk shows mamy raczej nieciekawe targi mody (zwłaszcza ślubnej). Niestety fanów klasycznej elegancji jest w Polsce zbyt mało lub po prostu nie stać ich na usługi zachodnich mistrzów i trendsetterów.

jak ubierają się Szwedzi - aleks i andreas

Organizatorzy Trunk Show – od lewej: Andreas Klow i Aleks Jovanovic

Prowadzącymi wydarzenie byli znani w środowisku Aleks Jovanovic (project manager i twórca bloga aleksjj.com) oraz Andreas Klow (prawnik i entuzjasta klasycznej elegancji, na Instagramie pod nickiem @flannels_and_tweed). Imprezę uważam za bardzo udaną, nie zabrakło licznej publiczności. Od samego początku do końca były tłumy.

Co Szwedzi oglądali na trunk show?

Marek było jeszcze niewiele, ale to dopiero pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Aleksa i Andreasa. Zobaczyć mogliśmy między innymi znane w Polsce ze sklepu patine.pl obuwie Yanko. Szwedzki sklep Skolyx ma w ofercie kilka innych modeli Yanko, które w Polsce dostępne są na zamówienie. Zauważyłem kilka ciekawych par i chciałbym mieć je w swojej kolekcji. Jak pewnie wiecie, niezwykle cenię hiszpańską markę Yanko. Każdy znajdzie w jej ofercie coś dla siebie, a ceny nie są wyśrubowane.

jak ubierają się Szwedzi - skolyx

Oferta sklepu Skolyx – obuwie marki Yanko. Zwróćcie uwagę, że tego modelu po lewej nie ma w naszym polskim odpowiedniku – patine.pl

Dla miłośników galanterii skórzanej najciekawsze stoisko miała firma Arsante, która oferuje torby, plecaki i portfele z najwyższej jakości włoskiej skóry. Wystawiał się także sklep Berg & Berg (czytaj Beri & Beri). Reprezentował go Andreas Larsson, znany wielu instagramowiczom jako mr.svante. Kupić można było bardzo dobrej jakości koszulki polo, kardigany oraz jesienno-zimowe akcesoria – od czapek, przez szaliki, aż po rękawiczki.

jak ubierają się szwedzi blugiallo

Dwóch przyjaciół, założycieli sklepu Blugiallo – Daniel i Alexander

Swoje miejsce miał też sklep Blugiallo, oferujący garnitury i koszule MTM z najlepszej jakości włoskich tkanin. Założyło go dwóch kolegów, którzy zainspirowali się włoskim stylem w jednej z tamtejszych trattorii. Hitem wydarzenia była jednak marka Shirtonomy, oferująca koszule szyte miarowo w bardzo przystępnych jak na Szwecję cenach. Sami skusiliśmy się na dwie koszule z surowego denimu. Długo szukałem miejsca, gdzie mógłbym zamówić taką koszulę na miarę. Nie mogłem się zadowolić dopasowaniem gotowych produktów ze sklepowej półki, bo wiem, że czułbym się niekomfortowo.

jak się ubierają szwedzi

Jeden z partnerów firmy Shirtonomy. Zamówiłem koszulę właśnie z takiego denimu. Wybrałem tylko inny kołnierzyk.

Shirtonomy szyje swoje koszule w Portugalii. Oczywiście przygotuję krótką recenzję, gdy tylko dotrze do mnie mój egzemplarz. Cena koszuli z wydłużonym kołnierzykiem button-down oraz z guzikami z masy perłowej to 1000 kr (czyli jakieś 440 zł po aktualnym kursie). Jeśli chcecie uzyskać 200 kr rabatu, to skorzystajcie z mojego linku polecającego i zamówcie swoją pierwszą koszulę ze zniżką – również do Polski.

Jak prezentowali się goście?

Na wstępie od razu zaznaczę, że nie tylko Szwedzi przyjechali na to wydarzenie. Bliskość Kopenhagi sprawiła, że kilku Duńczyków też pojawiło się na trunk show. Wśród nich nie zabrakło Henrika Hjerla, który od lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na targach Pitti Uomo.

Jego brytyjski styl pasuje do jego wieku. Prezentował się jak stateczny, starszy dżentelmen. Henrik lubi grube tkaniny, takie jak tweed, flanela, grubsza wełna. Często trzyma się nieformalnej palety kolorów ziemi. Mnie jednak uwiodła jego letnia stylizacja na Pitti, gdzie przechadzał się w dwurzędowym garniturze z bawełny seersucker. Większość miała tę bawełnę w wersji pasiastej, a Henrik wybrał tkaninę jednolitą, za to o bardzo wyrazistej fakturze.

jak ubierają się Szwedzi - Henrik Hjerl

Henrik Hjerl rozmawiający z Andreasem Klow – gospodarzem imprezy

Drugim znanym mi Duńczykiem, który pojawił się w Hotelu Clarion na trunk show, był autor bloga Sartorial Notes – Torsten Grunwald. Ciekawi mnie, jaka jest etymologia jego nazwiska, muszę kiedyś o to zapytać.

Torsten jest miłośnikiem brytyjskiego stylu. Zwykle nosi się bardzo klasycznie, lubi grube tkaniny, które chronią przed mrozem i wiatrem Skandynawii. Tak jak na każdym Pitti, tak i tym razem miał ze sobą aparat, by uwiecznić najciekawsze momenty wydarzenia i opisać je na swoim blogu.

jak ubierają się Szwedzi torsten grunwald

Aleks Jovanovic i Torsten Grunwald z bloga sartorialnotes.com

Zanim w końcu przejdę do Szwedów, muszę jeszcze wspomnieć o naszym rodaku – Mikołaju Pawelczaku. Znacie go pewnie z bloga blueloafers.com, na którym dzieli się relacjami z wielu trunk shows i opowiada o swoich przygodach z krawcami z całego świata. Mikołaj na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii, ale po jego profilu na Instagramie widzę, że ostatnio dość często odwiedza Kopenhagę. Co ciekawe, duńska stolica jest połączona z Malmö mostem, łączącym dwa brzegi cieśniny Öresund. Dania i Szwecja są bliżej siebie niż się niektórym w Polsce wydaje.

Mikołaj ubrany był w jego ostatni nabytek – garnitur szyty na miarę u koreańskiego krawca BN Tailor z Seulu. Garnitur w kratę Księcia Walii możecie oglądać w pełnej krasie na jego blogu. Trzeba przyznać, że wyszedł genialnie. Zwróćcie uwagę na położenie kozerki – zdecydowanie jest to ukłon w stronę starej szkoły.

jak ubierają się Szwedzi - Mikołaj Pawelczak blueloafers

Mikołaj Pawelczak – autor bloga blueloafers.com w garniturze od BN Tailor

Jak prezentowali się Szwedzi?

Czas wreszcie wspomnieć o stylu Szwedów, bo w końcu to głównie o nich jest ten wpis. Ci, którzy obserwują Pitti Uomo, mogą odnieść wrażenie, że nasi zamorscy sąsiedzi należą do najlepiej ubranych mężczyzn w Europie. Zazwyczaj Szwedzi odwiedzają florenckie targi licznie i świetnie się prezentują w ubraniach od najlepszych krawców (niektórych obszywa warszawska pracownia Macieja Zaremby).

Ale oczywiście na co dzień dziesiątki doskonale ubranych mężczyzn nie są częstym widokiem, nawet w centrum szwedzkich metropolii. Goście trunk show wyróżniali się na ulicy i trzeba przyznać, że miło jest wzbudzać podziw wśród przechodniów. To utwierdza w przekonaniu, że warto się ubierać klasycznie i ze smakiem.

jak się ubierają Szwedzi - Erik Mannby

Erik Mannby – redaktor naczelny magazynu Plaza Uomo

Brytyjski styl w Skandynawii

Szwedzi ze względu na dość chłodny klimat preferują styl brytyjski. Tutaj już na początku listopada temperatury spadają poniżej zera, grube wełny rodem z Wysp są tu zatem bardzo na miejscu. Nie muszę chyba dodawać, że ulubionymi tkaninami jednego z prowadzących jest tweed i flanela, bo w końcu taką nazwę nadał swojemu profilowi w serwisie Instagram. Andreas Klow, bo o nim mowa, na swoim profilu @flannels_and_tweed prezentuje bardzo dużo pięknych zestawów idealnie skomponowanych z jego blond włosami i nieco rudawym zarostem. Dość często przy tym nosi nasze rodzime produkty z pracowni poszetka.com.

Tym razem Andreas miał na sobie wpadającą w fiolet flanelową marynarkę z Sartoria Partenopea, koszulę w prążek od Shirtonomy oraz krawat vintage z drukowanego jedwabiu od Stefano Cau. Jasne spodnie od Corneliani to z polskiej perspektywy dziwny wybór jak na jesień lub zimę. Ale właściwie dlaczego?

Ja sam przymierzam się do zamówienia spodni w złamanej bieli, by ożywić nieco te szarobure jesienne dni. W Polsce uwielbiamy ubierać się w zimie na czarno, choć przecież czerń brudzi się niemal równie łatwo jak biel. Czy nie wystarczy, że za oknem robi się czarno już po piętnastej? Dla odmiany warto się ubrać w coś jaśniejszego.

jak ubierają się Szwedzi - Andreas Klow

Andreas Klow, Andreas Larsson z Berg & Berg, Axel Persson z Engelska Herr i Aleks Jovanovic

Drugi z prowadzących trunk show – Aleks – postanowił zatrzymać odrobinę lata i ubrał się w nieco lżejszy zestaw. Być może to gorąca, bałkańska krew mu na to pozwoliła. Rodzice Aleksa pochodzą z Serbii, choć on sam urodził się w Szwecji. Podczas trunk show miał na sobie marynarkę z lekkiej wełny od Loro Piana od Blugiallo, spodnie z wełny typu tropik od Eidos, koszulę Shirtonomy z krawatem od Passaggio Cravatte i czarne loafersy Morjas Shoes.

Elementy retro w Szwecji

Na powyższym zdjęciu widać też Andreasa z Berg & Berg. Jego styl można opisać jednym słowem – retro. Marynarka, którą miał na sobie, ma nisko położoną kozerkę, podobnie jak marynarki, które nosili nasi dziadkowie. Dzisiaj dandysi szukają raczej marynarek z wysoką kozerkę, ale Larsson podąża w poprzek temu trendowi.

Andreas szczególnie upodobał sobie kolory ziemi oraz kołnierzyki koszuli wyłożone na klapy marynarki. Do swoich zestawów często dobiera także zwykłą, wełnianą czapkę. W niektórych stylizacjach towarzyszy mu nawet czapka… wędkarska, co z pewnością nie jest oczywistym dodatkiem, jeśli chodzi o klasyczną elegancję. Jego specyficzny styl możecie zaobserwować na instagramie – @mrsvante.

jak ubieraja sie szwedzi svante

jak się ubierają szwedzi - mr svante

Bardzo szerokie klapy marynarki i nisko osadzona kozerka – klasyczne cechy marynarki Andreasa. Jak widać, nie przejmuje się on zbytnio zasadami określającymi idealną długość krawata. 

Omawiając styl Szwedów, nie sposób pominąć także tych, którzy ubierają się w sposób mniej klasyczny. Jednym z ciekawszych przykładów jest Svante Nybyggars – część odbiorców zna go głównie jako pisarza, dla innych to @theubranhippie z Instagrama.

Svante w swoje sześćdziesiąte urodziny złapał początki depresji i postanowił zmienić swoje życie. Zainteresował się modą i dzielił się swoimi stylizacjami na instagramie. Zyskał dużą publiczność i od tamtej pory codziennie dzieli się nowymi zdobyczami ze sklepów vintage. Jego styl to połączenie starych ciuchów militarnych z nieco hipisowskimi akcentami. Ciekawy sposób na pogodzenie się z upływającym czasem, nieprawdaż?

jak ubieraja sie szwedzi

jak ubierają się Szwedzi - svante urbanhippie

The Urban Hippie – Svante Nybyggars

A jak ubiera się przeciętny Szwed?

Trunk show to wyjątkowo gęste skupisko eleganckich mężczyzn na metr kwadratowy. Większość Szwedów na co dzień ubiera się zupełnie inaczej. Mieszkając tu od przeszło trzech miesięcy, zauważyłem, że Szwedzi lubią odzież klasyczną, ale bez fajerwerków. Wielu z nich nosi klasyczne płaszcze, skórzane sztyblety, czy dobrze skrojone koszule. Inny jednak styl widzę w większych miastach, gdzie nie brak mężczyzn pragnących się wyróżnić, a zupełnie inny styl panuje w mniejszych miejscowościach. Tam wiele osób nie chce się wychylać i wyglądają trochę jak klony swoich sąsiadów.

Wśród młodzieży królują czapki z daszkiem noszone namiętnie nawet podczas jedzenia i w pomieszczeniach. Obcisłe dżinsy i trampki to coś, co potrafi wyróżnić Szweda nawet za granicą. Modowe nowinki są tu bardziej zauważalne niż w Polsce.

Ma na to wpływ na pewno niska cena odzieży w Szwecji, bo produkty H&M są nawet tańsze niż w Polsce. Przede wszystkim jednak Szwecja ma silną walutę i wysokie zarobki. Tu, nawet pracując na stacji benzynowej, możesz zarabiać równowartość dziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście wiele rzeczy jest tu droższych niż choćby w Polsce, ale akurat ceny odzieży są podobne. Dlatego dla Szweda na kierowniczym stanowisku nie jest majątkiem kupić garnitur u dobrego krawca. A tym bardziej nie jest niczym szczególnym ubrać się w modnej sieciówce.

Szwedzi mają też zwyczaj nosić się bardzo praktycznie. Nawet do eleganckich ubrań zakładają sportowe obuwie, by w pracy zmienić je na eleganckie. Wszechobecne są oczywiście grube, puchowe kurtki. Jest to ubiór, na który Szwedzi naprawdę nie szczędzą pieniędzy, bo zimy potrafią tu być długie i srogie. Wkrótce sam się o tym przekonam i na pewno nie omieszkam pokazać, jak usiłuję pogodzić komfort z dobrym stylem.

Który z gości sobotniego Trunk Show w Malmö według Ciebie wyglądał najlepiej? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

zdjęcia: Dennis Bärlund

jak ubierają sie szwedzi

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher