fbpx

Oksfordy – klasyczne buty, które uczynią Cię inwestorem

Buty to jeden z najważniejszych elementów męskiego ubioru. I w tym królestwie panują oksfordy.

Nie od dziś wiadomo, że obuwie znacząco wpływa na odbiór całego wizerunku. Jeśli możesz wydać większą kwotę na jakiś element garderoby, to radzę przeznaczyć ją właśnie na oksfordy. Nawet jeśli na co dzień nie chodzisz w garniturze, powinieneś mieć w szafie właśnie taką parę butów.

Dlaczego oksfordy są tak cenione? Z czym można je nosić? I na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Charakterystyka butów Oksford

W klasycznym męskim obuwiu podstawowym wyróżnikiem jest system wiązania. Wbrew pozorom to nie tylko techniczna kwestia. System wiązania (oksford albo derby) ma wpływ na ogólny odbiór formalności obuwia.

Buty mniej formalne (derby) maja otwarty system wiązania. Oznacza to, że górna cześć buta, zwana obłożyną, jest otwarta. Dzięki temu łatwiej jest poluzować sznurówki i wsunąć stopę. Obłożyna jednak lekko odstaje, co nadaje butom mniej formalny charakter.

W butach bardziej formalnych (oksfordach) obłożyna jest zamknięta, z przodem przyszytym do pozostałej części buta. Całość ma nieskazitelny wygląd.

Zasady elegancji mówią także, że im bardziej minimalistyczny jest fason buta, im smuklejszą ma formę i im mniejszą ilość zdobień, tym jego formalność jest wyższa. Zamknięta obłożyna gwarantuje właśnie bardziej harmonijny wygląd.

Formalność oksfordów można obniżać za pomocą brogowania, czyli zdobień w formie dziurek oraz medalionów umieszczanych na nosku. Tego typu obuwie ze względu na zdobienia – brogowanie – nazywane jest brogsami. Ale dopóki but ma zamknięty system wiązania, dopóty wciąż należy go przypisać do kategorii oksfordów.

Na zdjęciach możecie zobaczyć wiele rodzajów okfsordów. Wśród nich są zarówno te najbardziej formalne, jak i brogsy.

oksfordy

buty typu derby vs oksfordy

Historia butów typu Oksford

W XVII wieku większość mężczyzn nosiła wysokie buty sięgające powyżej kostki. Często były na podwyższonym obcasie, którego popularność bierze się z francuskiego dworu. Król Francji Ludwik XIV chciał wyglądać na nieco wyższego, więc zamawiał buty na obcasie. W tamtych czasach wzorowano się na dworze królewskim, a Francja była niewątpliwie centrum ówczesnej mody.

Ludwik XIV

Król Ludwik XIV, który lubił buty na wyższym obcasie

Z biegiem czasu buty jednak zaczęły przyjmować nieco inny ksztalt. Zrezygnowano z zapięcia na guziki. Zaczęto nosić buty wsuwane, a sama wysokość cholewki ulegała obniżeniu. Stopniowo popularność zyskiwały buty sięgające poniżej kostki. Wsuwanie buta ułatwiały boczne rozcięcia, zastąpione po pewnym czasie przez sznurowadła. Te powędrowały w końcu na podbicie buta, by pozostać tam do dziś.

Oksfordy prawdopodobnie zawdzięczamy studentom z Uniwersytetu w Oksfordzie, co tłumaczyłoby nazwę. Pierwowzorem oksfordów był but typu oxonian, powstały w XIX wieku i noszony na kampusie.

Niektóre źródła podają inne pochodzenie butów typu oksford. Niestety tak już jest z wieloma elementami odzieży, że trudno zaleźć rzetelne informacje. W Polsce ten rodzaj obuwia nazywany jest również wiedenkami, ale genezy tej nazwy nie udało mi się odnaleźć.

oksfordy cap toe

Oksfordy Cap Toe Yanko – obuwie, które każdy mężczyzna powinien mieć w szafie. To idealne buty na specjalne okazje.

Podstawowe obuwie formalne

Czarne oksfordy w formalnej wersji, bez zdobień, to obuwie, które każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie. Nieważne, czy nosisz garnitur na co dzień, czy zakładasz go jedynie na specjalne okazje. Klasyczne oksfordy idealnie uzupełnią elegancką stylizację. Ślub, rozmowa o pracę, ważne spotkanie służbowe czy pogrzeb. Przy tych okazjach nie ma sensu kombinować – włóż formalne obuwie.

Uniwersalnym rozwiązaniem są oksfordy cap toe, czyli te z naszytym noskiem. Uznaje się, że oksfordy zupełnie gładkie, bez przeszycia na nosku, nadają się raczej do stroju wieczorowego – szczególnie te wykonane z lakierowanej skory. Takie obuwie jest zatem mało praktyczne, bo użyjesz go tylko na nieliczne okazje, na przykład do smokingu. Tymczasem oksfordy cap toe nadają się zarówno do smokingu, jak i do garnituru dziennego. Dlatego na początek najlepiej zainwestować w oksfordy z naszytym noskiem.

oksfordy balmoral

Mimo zamkniętego systemu wiązania te wiedenki Yanko ze względu na kolor i zamszowe wykończenie  przeznaczone są na mniej formalne okazje

Do czego nosić Oksfordy?

Czarne wiedenki z patką możesz traktować jako buty na specjalne okazje. Włożysz je na wesele, do teatru, na rozmowę o pracę, kolację czy bal. Ale jeśli w Twojej pracy obowiązuje formalny dress code, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś nosił oksfordy i do biznesowego garnituru. Są to buty dość uniwersalne, bo pasują zarówno do zestawu koordynowanego, jak i do smokingu. Jeśli mają Ci służyć podczas wieczorowych imprez, pamiętaj, by wypastować je na wysoki połysk. A jak to zrobić – dowiesz się z tego wpisu.

Odpowiednia dbałość o obuwie to ważna rzecz, bo nawet najlepszy produkt ulegnie szybkiemu zniszczeniu bez konserwowania. Jak dbać o buty, by wystarczyły na długo i cieszyły oko właściciela dowiesz się z kolejnego wpisu na blogu.

Ponieważ oksfordy będziesz nosił raczej od święta, nie musisz się obawiać, że szybko je zniszczysz. Tym bardziej warto wydać na nie większą kwotę. Dobre oksfordy wystarczą Ci na wiele lat i zapewnią nienaganny wygląd podczas najważniejszych okazji.

W formalnej elegancji nie należy się wyróżniać strojem, warto raczej wywierać wrażenie bezbłędnością i klasą ubioru. Właśnie dlatego polecam nosić buty minimalistyczne, a nie żaden z bardziej ekstrawaganckich fasonów. W oficjalnych sytuacjach dżentelmen nie walczy o uwagę, ale po prostu nosi się odpowiednio do sytuacji.

Wybierając obuwie, szukaj takiego na skórzanej podeszwie. Gumowa podeszwa oczywiście jest praktyczniejsza jesienią i zimą, ale obniża formalność obuwia przez swój ciężar. Taka podeszwa pasuje charakterem raczej do butów typu derby, które wkładamy na spacer po parku.

oksfordy lotniki

Lotniki, czyli buty typu whole cut to specyficzny rodzaj oksfordów. Te buty wykonane są z jednego kawałka skóry i mają jeden lub żadnego widocznego szwu

Zakup oksfordów

Za około 1300 złotych kupisz bardzo dobrej jakości wiedenki marek takich jak choćby Loake czy Yanko. Będą to buty szyte metoda Goodyear Welted, która umożliwia wymianę podeszwy po przetarciu.

Jeśli stać Cię na kupno dwóch par obuwia, to doskonale. Buty powinny być noszone na zmianę z jednym dniem na odpoczynek i wyschniecie. Jako drugą parę możesz wybrać obuwie brązowe, odpowiednie na nieco bardziej każualowe okazje. Możesz pokusić się wtedy o lekkie dziurkowania na czubkach i bokach.

Jeśli twój budżet sięga około 600 zł, to buty firmy Berwick, Meermin czy niektóre modele oksfordów z Zalando będą tańsza alternatywa dla droższych marek. Ustępują im jakością wykonania, ich skóra jest nieco bardziej twarda i mniej wygodna, ale mimo to wciąż są to ładne, solidne buty. Warto zaglądać również do sklepów z używana odzieżą, bo i tam czasami można trafić na ciekawa ofertę.

oksfordy quarter brogue

W tym przypadku oksfordy mają nieco niższą formalność ze względu na brązowy kolor i zdobienia znajdujące się przy patce na nosku buta. Takie buty możemy nazwać ćwierćbrogsami – quarter brogues.

Inne rodzaje oksfordów

Oprócz gładkich oksfordów i tych z naszywanymi noskami wyróżniamy także wspomniane wcześniej oksfordy z brogowaniem (brouging), buty siodłate z charakterystycznym paskiem pośrodku buta (na zdjęciu) oraz lotniki wykonane z jednego kawałka skóry (whole cut). Ten wyjątkowy model buta zazwyczaj posiada jeden szew z tyłu, ale utalentowany szewc potrafi wykonać lotniki bez żadnego widocznego szwu. Również zimowe trzewiki mogą być oksfordami.

oksfordy brogue

Te nietypowe oksfordy Loake to półbrogsy (half brogues). Dzięki dziurkom na powierzchni buta uzyskaliśmy mniej formalny wygląd, który pasuje na mniej formalne okazje. Takie buty można nosić na co dzień.

Do niektórych butów i stylizacji pasuje jednak wiązanie typu derby. Mniej formalne tkaniny, jak tweed czy flanela, doskonale wyglądają właśnie z mniej oficjalnym obuwiem. Jednak większość z mężczyzn nosi garnitur tylko na specjalne okazje i dlatego warto mieć w szafie właśnie te najbardziej formalne oksfordy.

oksfordy austerity brogue

Oksfordy Loake Export Grade to wyjątkowy rodzaj brogsów, które nie mają charakterystycznych dziurek.

Dyskretna elegancja zawsze jest w cenie i potrafi być doceniona tym bardziej, gdy w sieciowych sklepach bardzo rzadko można znaleźć eleganckie, klasyczne oksfordy. Ten, kto zna się na modzie męskiej zauważy Twoje starania. Czasami może to być dobry pretekst do rozpoczęcia rozmowy. Trzymanie się zasad klasycznej elegancji ma wiele zalet i niektóre z nich nie wydają się oczywiste – do czasu.

trzewiki oksfordy

Te trzewiki Yanko ze względu na zamknięty system wiązania też zaliczymy do rodziny butów typu oksford. Jednak na formalne okazje radzę zakładać buty poniżej kostki. 

Inwestor w oksfordach

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego napisałem, że oksfordy uczynią Cię inwestorem. Wiąże się to z sytuacją, kiedy dbałość o detale zwróciła na mnie uwagę. Poszedłem w okolicy świat Bożego Narodzenia na przyjęcie do firmy mojego klienta, który korzystał z moich usług trenerskich. Ubrałem się w dwurzędowy granatowy garnitur, białą koszulę, jedwabny krawat z białą poszetką i czarne oksfordy cap toe. Gdy rozmawialiśmy ze wspólnikami mojego klienta, jeden z nich powiedział, że wziął mnie za któregoś z inwestorów. Kiedy zapytałem, dlaczego – stwierdził, że po prostu wyglądałem na poważnego biznesmena.

Wiele się zmienia w życiu, gdy zaczynasz ubierać się zgodnie z tradycyjnymi kanonami. Na co dzień możesz chodzić na sportowo, ale na specjalne okazje warto mieć choć jeden naprawdę dobry zestaw. Jego podstawą powinny być właśnie porządne buty typu oksford. To zaprocentuje.

A może Ty masz jakąś anegdotę związaną z eleganckim ubiorem? Daj znać w komentarzach!

Buty na zdjęciach pochodzą ze sklepu patine.pl oraz loakepolska.pl oraz klasycznebuty.pl

 

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher