fbpx

Pierwszy garnitur, co wybrać?

Pierwszy garnitur dla wielu będzie jedynym, który znajdzie się w ich szafie. Większość mężczyzn zarzeka się, że nie lubi chodzić pod krawatem. Skąd to może wynikać? Czy zły wybór pierwszego garnituru może zniechęcić ich do zakładania go częściej? Prawda jest taka, że społeczeństwo ubiera się coraz to bardziej nieformalnie i nawet, gdy założy garnitur, to często bez krawata. Moim zdaniem to duża strata dla takich osób, ale nie ważne czy garnitur nosić będziesz codziennie do pracy i traktował go jak mundur, na rodzinną uroczystość, czy jesteś teraźniejszym dandysem, zawsze staniesz przed decyzją wyboru pierwszego garnituru. Garnitur to ubiór, którego nie wymieniamy co sezon. Wybierz dobrze, by nie zmarnować niemałej sumy pieniędzy, którą musisz przeznaczyć na jego zakup.

Pierwszy garnitur – jaki kolor wybrać?

Większość uważa, że najbardziej uniwersalnym kolorem jest kolor czarny. Przecież mówi się, że czarny pasuje do wszystkiego. Niestety to błędne przekonanie. Czarny będzie dobry na pogrzeb lub uroczystości wieczorne, podczas których będzie prezentował się odpowiednio. Nie jest to wybór na pierwszy garnitur. W świetle dziennym mało kto wygląda w tym kolorze korzystnie.

pierwszy garnitur_pangrono1

Bardzo klasycznym, a zarazem uniwersalnym kolorem jest granat i właśnie to powinien być odpowiedni wybór na pierwszy garnitur. Granat sprawdzi się zarówno podczas dnia jak i w nocy. Rozkompletowany czasami może być łączony z innymi spodniami, ale pod warunkiem, że nie jest za bardzo połyskliwy. Dlatego właśnie nie polecam materiałów, które dają zbyt duże refleksy świetlne. Chyba, że garnitur będziemy zakładać jedynie na szczególne uroczystości.

Granat to kolor, który założysz do pracy, na ślub, czy na romozwę o pracę. Kojarzony jest z profesjonalizmem i dlatego wybierają go często politycy. Do tego koloru łatwo dopasować dodatki i zmienić jego charakter.

Innym kolorem, który można wziąć pod uwagę jest szary lub grafitowy.  Cały czas bazujemy na kolorach ciemnych, bo są one najbardziej uniwersalne i założyć je można w dzień jak i na wieczór

pierwszy garnitur_pangrono2

Jaką tkaninę wybrać do pierwszego garnituru?

Przede wszystkim tak samo jak przy kolorze, powinien być to materiał całoroczny. Postawiłbym na średniej gramatury czystą wełnę dobrej jakości i przede wszystkim naturalne materiały. Unikajcie wszelkiego rodzaju sztucznych tkanin jak poliester, które może są bardziej trwałe, ale spowodują, że nawet zimą spocicie się w nich jak podczas maratonu. Poliester nie przepuszcza powietrza i nawet jego trwałość nie przebije tej wady. Poza tym poliestrowe mąrynarki świecą się w nieestetyczny sposoby.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego garnituru?

Przede wszystkim na odpowiednie jego dopasowanie. Nawet najlepszy garnitur z najlepszej jakości materiału będzie wyglądał tanio, gdy jest rozmiar będzie nieodpowiedni. Za duży garnitur deformuje sylwetkę. Przekonanie, że tak jest po prostu wygodniej jest błędem, bo można mieć dobrze dopasowany ubiór i czuć się w nim doskonale!

Wybierając marynarkę staniecie też przed dylematem na ile guzików powinna być zapinana. Obecnie większość garniturów zapinana jest na dwa guziki, ale niektóre marki oferują zapięcie na 2,5 guzika, gdzie najwyższa dziurka jest na zaprasowanej klapie i po prostu jest zawsze rozpięta.

Powrót do mody odnotowano także na garnitury dwurzędowe, choć wciąż u rodzimych producentów spotykane są one niezwykle rzadko. Jest to bardzo klasyczny i elegancki wybór ale jako pierwszy garnitur polecałby jednak wersję bardziej praktyczną – jednorzędową. Przede wszystkim marynarki dwurzędowe dodają nieco więcej formalności i stąd węższy zakres ich użytkowania.

Kieszenie pierwszego garnituru powinny być z wypuszczoną patką, czyli przykryciem kieszeni. By dodać nieco więcej formalności można patkę schować do kieszeni. Garnitury jak i marynarki z nakładanymi kieszeniami będą mniej formalne i z tego powodu nie będą nadawać się na poważniejsze uroczystości.

Jakie wybrać klapy do pierwszego garnituru? Najbardziej uniwersalne, ale też dość nudne dla wielu, będą klapy otwarte (jak na zdjęciach drugim i trzecim od góry). Klapy frakowe (tzw zamknięte) warto zarezerwować dla kolejnych garniturów w kolekcji.

Klapy nie powinny być zbyt wąskie, a niestety często na rynku spotkać można się z takim rozwiązaniem. Szerokość klap teoretycznie powinna być dostosowana do sylwetki i szczupli mężczyźni powinni wybierać klapy wąskie. W moim mniemaniu daje to jednak dość „tani” efekt. Najnowsze trendy to zdecydowanie powrót szerszych klap. Pamiętaj, by dopasować optycznie szerokość klap do szerokości krawata. Oba te elementy powinny ze sobą współgrać. Jest to o tyle ważne, ponieważ znajdują się one w najbardziej widocznej części garnituru, czyli przy twarzy.
klapy_garnituru pierwszy garnitur

 

Jak odpowiednio dopasować garnitur?

Kupując pierwszy garnitur z wieszaka, prawie zawsze trzeba wprowadzić doń poprawki. Uwierzcie mi, że żaden garnitur nie będzie pasował idealnie zdjęty z wieszaka. Wiem, o czym mówię, bo posiadając taką sylwetkę jak ja czasami za same poprawki mógłbym kupić na przykład spodnie. Jeśli też ćwiczycie na siłowni, to dobrze wiecie co mam na myśli.

Marynarka

Przymierz marynarkę i sprawdź jak leży w ramionach. Ten element jest bardzo trudny do zmiany nawet u najlepszego krawca. Marynarka w ramionach nie może być ani za szeroka, ani za wąska. Na plecach nie powinny tworzyć się fałdki nadmiaru materiału. Jeśli jesteś szczupły, to mogą przydać Ci się wypełnienia na ramionach. Jeśli posiadasz odpowiedniej szerokości ramiona, wybieraj marynarki bez poduszek lub z poduszkami niewielkich rozmiarów.

Kolejnym ważnym do dopasowania już w sklepie jest kołnierz. Z tyłu koszula powinna wystawać na około 2 cm, kołnierz nie powinien się marszczyć, a przylegać do pleców. Nie łudź się, że dokonasz poprawek kołnierza marynarki u krawca. Jeśli dana marynarka już na etapie pierwszej miary jest zła w ramionach i w kołnierzu – udaj się do innego sklepu i przymierz inne konstrukcje marynarek.

Jakiej długości powinna być marynarka? Marynarka i spodnie powinny dzielić sylwetkę na pół. Z przodu marynarka powinna zakrywać około połowy rozporka. Powinna się ona kończyć mniej więcej na wysokości nasady kciuka tak, jak na zdjęciach poniżej. Natomiast rękawy marynarki powinny kończyć się powyżej przegubu nadgarstka. Zwróć uwagę na umiejscowienie guzików, bo gdy są one blisko końca rękawa, to nie będzie można zbyt długo skrócić rękawów. Koszula powinna wystawać spod marynarki na około 1-2 cm i stąd odpowiednia długość marynarki ma niemałe znaczenie dla odbioru całego stroju.

pierwszy garnitur marynarka

 

 

Spodnie

Przy wyborze spodni najistotniejszym elementem dopasowania jest ich długość. Zbyt długie spodnie to prawdziwa plaga na polskich ulicach, a przecież poprawki krawieckie długości są tak tanie i ogólnodostępne.

Nie do końca sprawdza się zasada, że spodnie powinny tworzyć jedno załamanie z przodu. Przy węższych nogawkach spodnie mogą być krótsze. Tak właśnie dopasowują swoje spodnie włosi, by zaprezentować swoje piękne obuwie i często ciekawą skarpetkę.  Amerykanie natomiast noszą najczęściej szersze spodnie i te za krótkie wyglądałyby już mniej estetycznie.

Trzymajmy się zasady, że spodnie powinny dotykać butów bez tworzenia zagięcia, ale miejmy na uwadze, że zależy to często od szerokości spodni w nogawce na dole oraz sylwetki.

pierwszy garnitur_pangrono5

Podsumowując ten wpis powinniśmy zdecydować się na pierwszy garnitur o cechach:

  • granatowy,
  • zapinany na 2 guziki,
  • z klapami otwartymi,
  • wykonany z wełny czesankowej o średniej gramaturze,
  • przede wszystkim jednak dopasowany do sylwetki.

zdjęcia pochodzą z: Suitsupply

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher