fbpx

Płaszcz zimowy – klasyczna odzież wierzchnia

Płaszcz zimowy to nie tylko wierzchnie okrycie, które chroni przed zimnem. Płaszcz zawsze symbolizował rozpoczęcie lub zakończenie podróży. Założenie płaszcza oznajmia chęć wyjścia, a jego zdjęcie – dotarcie do celu. Odebranie od kogoś płaszcza jest symbolem gościnności i okazania respektu. Gość, który nie zdejmuje płaszcza w towarzystwie nie czuje się dobrze i w ten sposób oznajmia swoją niepewność. Nie bez powodu w klasie biznes w samolocie obsługa pokładowa odbiera od pasażera płaszcz. Chodzi o to, by czuł się on wyjątkowo. By mimo setki innych pasażerów poczuł namiastkę domu i przytulności.

Kultura płaszcza została w dzisiejszych czasach zapomniana i coraz mniej osób widzi w płaszczu coś więcej niż tylko kawałek materiału, który ma za zadanie ogrzać jego właściciela. Sam płaszcz mimo, że wiele zakrywa, może swoją obecnością powiedzieć dużo o stylu jego właściciela. Większość mężczyzn nie zna rodzajów płaszczy. Warto jednak je poznać, by dopasować płaszcz odpowiednio do sytuacji, w której jego posiadacz się znajduje.

Płaszcz crombie – dyplomatka

Najbardziej popularny i klasyczny model płaszcza. Swoją popularność zdobył wśród mieszkańców dużych, angielskich miast. Granatowy, wełniany płaszcz crombie oferuje obecnie prawie każda marka odzieży gotowej na świecie. Najczęściej jest wykonany z wełny i właśnie taki płaszcz jest kojarzony przez większość mężczyzn. Jego krój zbliżony jest do kroju marynarek jednorzędowych i tak jak one posiada brustaszę. Do tej kieszonki na piersi można umieścić drugą poszetkę i wyróżnić się na ulicy.

płaszcz crombie coat

Płaszcz Chesterfield

Nazwa tego płaszcza pochodzi od rodziny książęcej Chesterfield, której członek był prawdziwym entuzjastą tego rodzaju okrycia wierzchniego. Płaszcz ten różni się od poprzedniego rodzaju skośnymi kieszeniami umiejscowionymi nieco wyżej i pod skosem. Może być jednorzędowy, jak ten przedstawiony na ilustracji, jak i dwurzędowe. Klasycznie wykonywany był z szarej wełny w jodełkę.

płaszcz chesterfield coat

Brytyjski ciepły płaszcz – british warm coat

Płaszcz z pochodzeniem wojskowym. Widać to szczególnie po pagonach na ramionach. Jak nazwa wskazuje jest on wyjątkowo ciepły. Wykonywany z grubej wełny lub diagonalu oraz w wersji ekskluzywnej – z kaszmiru. Jest nieco dłuższy niż inne płaszcze wyszczególnione w tym wpisie. Zapinany na dwa rzędy guzików stanowi bardzo eleganckie okrycie wierzchnie.

british warm coat
Płaszcz Covert Coat

Bardzo podobny płaszcz do płaszcza crombie. Odróżnia go nieco krótsza długość, cztery ozdobne szwy na rękawach i krawędzi płaszcza oraz przede wszystkim materiał, z którego jest wykonany. W odróżnieniu od płaszcza crombie, covert coat jest wykonany z lekkiego diagonalu i można nosić go nawet w cieplejszym klimacie. Kołnierz płaszcza cover coat jest aksamitny. Krój jest szczuplejszy niż klasycznej dyplomatki. Płaszcz wywodzi się z myślistwa i do dziś jego klasyczne wersje posiadają specjalną kieszeń wewnętrzną na jedzenie lub amunicję.

płaszcz covert coat

Płaszcz Polo

Jeden z niewielu płaszczy, które pochodzą z Ameryki. Nieformalny charakter tego płaszcza podkreślają obszerne kieszenie. Kiedyś wykonywany był z wielbłądziej sierści, a teraz najczęściej wykorzystuje się do jego produkcji ciepłą wełnę. Występuje tylko w wersji dwurzędowej.

płaszcz polo

Płaszcz Loden Coat

Nazwę zawdzięcza charakterystycznej tkaninie loden, z której jest wykonywany. Loden to splot wełny najpierw gnieciony, a później mechacony. Produkowany jest w regionach alpejskich, ale jego popularność sięga o wiele dalej. Łatwy w czyszczeniu i odporny na wilgoć oraz zimnego powietrza. Klasyczny loden posiada wywijany kołnierz, zaszewkę na plecach oraz jest dość długi.

loden coat

Płaszcz Macintosh

Przeciwdeszczowy macintosh powstał przypadkowo. Początkowo tkanina, z której jest wykonany była przeznaczona do szycia przeciwdeszczowych namiotów. Szkocki chemik Charles Macintosh w 1922 opatentował indyjską tkaninę gumową. Krawcy jednak postanowili szyć z niej przeciwdeszczowe płaszcze. Na początku jednak przez szwy płaszczy przedostawała się woda. Macintosh opracował wtedy proces uszczelniania szwów. Gumowa tkanina znalazła inne zastosowanie, ale to właśnie od niego do dziś takie płaszcze nazywamy od jego nazwiska – Macintosh, a w skrócie często pieszczotliwie „Mac”.

plaszcz_klasyczny_zimowe_plaszcze_pan_grono4

 

Płaszcz deszczowiec

Bardzo podobny do płaszcza Mac, jednak wykonany z innej, nieposiadającej gumy w składzie, tkaniny. Wykonany z gabardyny z rękawami typu raglan dające większe poczucie komfortu. Guziki w tym płaszczu schowane są pod przednią połą, a kieszenie posiadają patki.

płaszcz macintosh

Płaszcz duffel – budrysówka

Charakterystyczną cechą tego płaszcza jest kaptur. Uważa się, że wywodzi się od mnisich habitów, które tak samo posiadały kaptury. Zapinany na drewniane przetyczki, mające łatwo zapinać się w rękawiczkach. W praktyce okazywało się jednak inaczej. Pierwowzorem kroju był tzw „Płaszcz Polski” popularny w XIX wieku. Płaszcz przyszedł do mody męskiej z garderoby wojskowej. Zwolennikiem tego rodzaju okrycia wierzchniego był feldmarszałek Montgomery. Dzięki niemu zyskał on popularność. Gdy po Drugiej Wojnie Światowej na rynek cywilny trafiło bardzo dużo płaszczy typu duffel, były one rozchwytywane. Od tamtej pory minęło wiele lat, a płaszcze pojawiły się w wielu innych kolorach niż tylko beżowy. Powinien być noszony do nieformalnej odzieży, nawet jeansów.

plaszcz_klasyczny_zimowe_plaszcze_pan_grono6

Płaszcz żołnierski Burberry

Rodzina Burberry od XIX wielu szyje płaszcze żołnierskie z opatentowanej przez nich gabardyny. Ten nieprzemakalny i nieprzepuszczający wiatru materiał pozwolił wyposażyć wojsko już podczas wojny burskiej. Podczas Pierwszej Wojny Światowej około 500 000 sztuk tego płaszcza trafiło na front. Militarną przeszłość zdradzają pagony na ramionach oraz sprzączka w kształcie litery D, do której mocowano część ekwipunku .

plaszcz_klasyczny_zimowe_plaszcze_pan_grono2

 

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher