fbpx

Rękawiczki skórzane- męskie akcesoria

Rękawiczki skórzane to jeden z niewielu akcesoriów męskiej mody, który w niezmienionej formie przetrwał do dziś. Niegdyś noszone obowiązkowo niezależnie od pogody, dziś stały się głównie elementem odzieży zapewniającym ciepło dłoniom. Ale niegdyś były nie tylko ochroną przed warunkami zewnętrznymi czy uszkodzeniem skóry, ale symbolem statusu czy oddania i miłości. Już od czasów starożytności były nieodłącznym elementem ubioru. Dziś służą głównie zapewnieniu izolacji termicznej w chłodne dni lub noszone są podczas pracy fizycznej, by chronić dłonie. 

Jakie mamy rodzaje rękawiczek, z jakich skór można je wykonać i jaka jest ich historia? Na te pytania postaram się udzielić odpowiedzi w poniższym wpisie, do którego lektury zachęcam nie tylko panów. Rękawiczki skórzane są wszak jednym z polecanych przez mnie typów na prezent dla mężczyzny na gwiazdkę (wpis o prezentach znajdziesz tu).

Historia męskich rękawiczek

Jeszcze w XVIII i XIX rękawiczki były wymaganym elementem odzieży eleganckiego mężczyzny. Noszono je więc nie tylko w chłodne dni. Chodzenie z nagimi dłońmi publicznie uznawano za niestosowne, dlatego prawdziwy dżentelmen miał w garderobie rękawiczki na każdą okazję. Podanie nagiej dłoni kobiecie w tamtych czasach uznawano za wręcz obraźliwe. Groziło to nawet wykluczeniem z towarzystwa, a takiego ryzyka żaden szanujący się mężczyzna nie chciał podejmować. 

rękawiczki skórzane historia

Historia rękawiczek sięga jednak o wiele dalej w przeszłość. Już w starożytności zakładano rękawiczki, by chronić skórę dłoni przed czynnikami zewnętrznymi. Egipcjanki, które bardzo dbały o higienę, smarowały sobie dłonie olejkami eterycznymi i na nie zakładały cienkie, jedwabne rękawiczki. Dzięki nim podczas jedzenia nie brudziły wypielęgnowanych dłoni. Faraonowie natomiast nosili je dla podkreślenia swojej pozycji. 

Starożytni Grecy natomiast używali rękawiczek zamiast sztućców. Dzięki temu mogli spożywać gorące potrawy bez czekania na ich wystudzenie. 

Według niektórych źródeł rękawiczki wynaleźli Persowie, którzy nosili je dla ochrony przed skaleczeniem skóry dłoni uprzężą koni, zwłaszcza podczas ujeżdżania narowistych koni. 

Galowie natomiast, z racji klimatu, w którym żyli, używali ich jako zabezpieczenia termicznego przed mrozem i silnymi wiatrami. Rzymianie zakładali swoją wersję rękawic do spożywania posiłków, a gladiatorzy podczas walk wykorzystywali rękawice z metalowymi obciążnikami do zadawania ciosów, często śmiertelnych.

Rycerze w średniowieczu zakładali metalowe rękawice nie tylko żeby zadawać bolesne ciosy, ale także aby nadać swojemu wyglądowi bardziej ozdobny charakter. Wykonywano jest z zewnątrz z płytek metalu, ale od wewnątrz były wykładane skórą. 

rękawice średniowiecze rycerze

Rękawiczki zaczęto wtedy też zdobić kamieniami szlachetnymi. Wykonywano je również z delikatnych tkanin, kiedy były uzupełnieniem stroju dworskiego, a nie zbroi. Entuzjaści elegancji potrafili kolekcjonować dziesiątki, a ci najbardziej bogaci – setki różnego rodzaju rękawiczek.

WXVII wieki królowa Francji Anna Austriaczka miała ponad 350 par rękawiczek. Dziś zwykle posiadamy tylko jedną, którą nosimy zwykle tylko zimą. 

rękawiczki skórzane na miarę

 

Rękawiczki skórzane dzisiaj

Nie uległ zmianie kształt rękawiczek, które w dzisiejszej formie istnieją od VII wieku, kiedy stały się obowiązkową częścią stroju w towarzystwie. Powinny być dobrze dopasowane do dłoni jak druga skóra.

Mężczyźni noszą rękawiczki skórzane by nie dotykać bezpośrednio klamek, uchwytów w środkach komunikacji publicznej, kierowcy prowadzą w nich auta. Obecnie przestały być wyznacznikiem statusu i nosi się je jedynie by chronić przed zimnem lub odciskami. W pomieszczeniach rękawiczek używa się jedynie jako dodatku do fraka (koniecznie białych!) i są częścią oficjalnego stroju wieczorowego. 

rękawiczki skórzane samochodowe

Kolor rękawiczek skórzanych

Rękawiczki skórzane powinny być dopasowane kolorem do reszty odzieży skórzanej i akcesoriów. Zaliczamy do nich pasek do spodni, obuwie, teczkę lub torbę skórzaną, a nawet pasek do zegarka. Wszystkie te elementy powinny być w mniej więcej tym samym kolorze. Dlatego właśnie elegancki mężczyzna posiadać powinien rękawiczki w kolorze brązowym i czarnym, by móc łatwo dopasować je do reszty stroju. Opcjonalnym wyborem są rękawiczki z niewyprawionej skóry zamszowej, które idealnie pasują na nieformalne okazje. 

 

rękawiczki skórzane wittchen

Rękawiczki – rodzaje skór

Rękawiczki skórzane wykonywane są głównie ze skóry zwierząt parzystokopytnych. Skóra cielęca i owcza  jest najczęściej używanym surowcem, który wykorzystuje się do produkcji klasycznych rękawiczek. Mogą one być z podszewką lub bez. Niektórzy producenci oferują ostatnio rękawiczki, które pokryte są specjalnym wykończeniem umożliwiającym korzystanie w nich z telefonów z ekranem dotykowym. 

Skóra świńska o ziarnistej fakturze jest dobrą propozycją dla rękawiczek na nieformalne okazje i pasuje do butów wykonanych z tak samą ziarnistej skóry. 

Rękawiczki ze skóry jagnięcej to typowy model na zimę. Wypełnione wełnianą podszewką są tak ciepłe, że lepiej je nosić w wyjątkowo zimną pogodę. 

Nieważne, czy rękawiczki nosisz dla ozdoby, czy rzeczywiście chronisz swoje dłonie od mrozu lub czynników zewnętrznych, warto je nosić, bo po prostu dobrze wyglądają. 

rękawiczki skórzane na miarę warszawa

Rękawiczki skórzane – gdzie kupić lub uszyć?

Żyjemy w czasach, kiedy wiele rzeczy jest jednorazowych i gdy się psują, to zaraz kupujemy nowe. Mamy tak duży wybór gotowych rękawiczek w sklepach, że nie myślimy nawet o tym, by uszyć je na miarę. Jednak rękawiczki na miarę wcale nie muszą być luksusem, więc jeśli w pobliżu znajduje się zakład specjalizujący się w wyrobie tej części garderoby – warto spróbować i uszyć choć jedną parę. Ceny takich rękawiczek są niewysokie, często nie wyższe od ceny tych gotowych, dostępnych w sklepach sieciowych. 

W Warszawie znajdują się jeszcze cztery zakłady, które specjalizują się w wyrobie rękawiczek na miarę:

Pracownia Rękawiczek Czesław Jamroziński ul. Marszałkowska 83; 

Pracownia Rękawiczek Kowalscy, ul. Chmielna 10;

Pracownia Marian Bąkowski, ul. Świętojańska 9;

Pracownia Maria Giedroyć, ul. Śniadeckich 18 lok. 19

Rękawiczki gotowe w sklepach sieciowych kupisz u polskiego producenta – marki Wittchen, w której co jakiś  czas trafić możesz na bardzo atrakcyjne wyprzedaże.

Ważną uwagą jest, że zamawiając zakupy do 21 grudnia masz gwarancje dostawy do 24 grudnia. Dzięki temu możesz jeszcze zamówić je w sklepie Wittchen jako prezent na gwiazdkę!

{e-mailit}

 

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher