fbpx

Zapach dla mężczyzny – jak wybrać?

Wizerunek mężczyzny to nie tylko wygląd i zachowanie. Na to, jakie robimy wrażenie, wpływa również zapach. Ale jak wybrać ten właściwy zapach dla mężczyzny spośród tysięcy propozycji?

Publikując wpis o zawartości mojej kosmetyczki, nie spodziewałem się, że największe zainteresowanie wzbudzi wspomniana tam woda toaletowa. W prywatnej wiadomości odezwał się do mnie jeden z czytelników bloga. Dyskutowaliśmy o zapachach i uzyskałem kilka cennych rad. Mój rozmówca zainteresował mnie tą tematyką, więc zacząłem ją zgłębiać. Nadal oczywiście nie jestem ekspertem, ale myślę, że warto podzielić się z Wami wiedzą, którą zdobyłem w ostatnich tygodniach. Na męskich blogach lifestyle’owych wciąż bowiem brakuje poradników dotyczących perfum.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=m6wc7d_V-WM[/embedyt]

Wchodząc do drogerii czy perfumerii, stajemy często przed trudnym wyborem. Jak wybrać coś, co sprawdzi się w dłuższym okresie? Dobre zapachy nie są tanie, więc trzeba się dobrze zastanowić. Ale gdy sprawdzamy w sklepie po kilka i więcej zapachów, wszystkie zaczynają się zlewać w jedno. Poza tym inaczej odbieramy perfumy w pierwszej chwili, a inaczej, gdy mamy je na sobie dłuższy czas, więc pierwsze wrażenie może być bardzo mylące. Wiem, że to nie tylko mój problem. Jak zatem wybrać odpowiedni zapach dla siebie?

 

Proponuję zacząć od podstawowej wiedzy, jaką powinien mieć świadomy konsument. A dalej pokażę, jak tę wiedzę wykorzystać, by wybrać coś dla siebie i nie przepłacić.

perfumy penhaligons juniper sling
 

Czym się różnią perfumy od wody kolońskiej?

Warto dokonać rozróżnienia zapachów ze względu na moc. Różne produkty mają rożną proporcję olejków aromatycznych do alkoholu. Ten zaś ułatwia aplikację, jednak bardzo szybko ulega ulotnieniu. Im więcej olejków zapachowych i mniej alkoholu, tym zapach jest bardziej intensywny.

Najwięcej olejków mają perfumy (22-40%), druga w kolejności jest woda perfumowana (10-18%). Do najpopularniejszych i najtańszych produktów należą wody toaletowe, zawierające od 4 do 12% olejków aromatycznych. Woda kolońska, która kojarzy się z goleniem, zawiera 3-5% olejków, a najmniejszą ich zawartość ma woda odświeżająca.

Te rozróżnienia należy mieć na uwadze, dobierając zapach do okazji, w której chcemy ich używać. Im więcej olejków zapachowych, tym zapach jest silniejszy. Mocne perfumy nie nadają się na przykład do dusznych pomieszczeń, nie nosi się ich też do pracy czy na inne okazje w ciągu dnia. Są za to idealne na wieczorowe wyjścia.

Męskie zapachy są przeważnie bardziej wyraziste niż damskie (co jeszcze nie znaczy, że można je kategoryzować jako perfumy). Produkty adresowane do płci pięknej są najczęściej sprzedawane jako wody perfumowane. Wśród męskich zapachów dominują wody toaletowe.

Czytaj także: Klony perfum. Odpowiedniki drogich zapachów.

perfumy penhaligons juniper sling
 

Nuty skórzane czy cytrusowe?

Kolejnym kluczowym rozróżnieniem jest podział na rodziny czy też grupy zapachowe. Nie musisz ich zapamiętywać, ale ich znajomość przyda się w dalszej części tego wpisu.

 

Cytrusowe – należy do niej większość zapachów sportowych i unisex. Wiele osób uważa zapachy cytrusowe za energetyzujące

Owocowe – tak nazywa się nuty pochodzące od słodkich owoców. Kojarzą się z młodością i nieformalnym stylem

Wodne – kojarzą się ze świeżością, nadmorską bryzą czy górskim powietrzem. Znajdziemy je często w zapachach unisex

Kwiatowe – zwykle występują w zapachach dla kobiet, potrafią uwodzić

Drzewne – to zwykle przez zapachy unisex lub męskie. Mają ciepły i głęboki charakter

Szyprowe – cytrusowo-drzewne. Nazwa pochodzi od wyspy Cypr

Orientalne – egzotyczne zapachy – np. piżmo, kadzidło, drzewo sandałowe – są bardzo intensywne i zmysłowe

Paprociowe – to przeważnie zapachy unisex i męskie, kojarzą się z lasem i łąką

Ziołowe – najczęściej przeznaczone dla mężczyzn. Są to kompozycje oparte np. na zapachu szałwii, tymianku czy mięty

Zielone – pochodzą m.in. z egzotycznych traw i herbat. Znów kategoria reprezentowana przez zapachy męskie i uniwersalne

Tytoniowo-skórzane – raczej nie znajdziesz ich w popularnych perfumach. Występują zwykle w męskich zapachach dla koneserów

Aldehydowe – wytwarzane syntetycznie. To kategoria, która powstała w XX wieku, jest kojarzona m.in. z perfumami Chanel No. 5

 

Rodziny zapachów to zagadnienie skomplikowane, więc siłą rzeczy musiałem zastosować uproszczenia. Myślę, że jak na początek takie zestawienie wystarczy aż nadto.

kategorie zapachowe perfum

 

 

Wybór naszego zapachu

No dobrze, ale po co nam powyższy podział? Otóż jeśli masz swój ulubiony produkt, możesz sprawdzić choćby na stronie sklepu internetowego iperfumy.pl – partnera tego wpisu – do jakiej kategorii zapachowej należy. Na tej podstawie możesz szukać czegoś zbliżonego.

A co jeśli nie masz jeszcze ulubionego zapachu? Wtedy możesz przetestować zapachy z każdej kategorii i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada.

No tak, ale jak to zrobić, gdy zamawiamy przez Internet? Nie zawsze można przecież wybrać się do drogerii stacjonarnej, a nawet w tej najlepiej zaopatrzonej nie znajdziemy takiego wyboru zapachów jak w sklepie internetowym. Otóż w iperfumy można zamówić próbki większości zapachów. To najlepszy sposób, by przekonać się na spokojnie, czy konkretna kompozycja nam pasuje. Wąchając różne produkty w sklepie, nie wiemy przecież, jak będą się zachowywały na naszej skórze po upływie jakiegoś czasu.

Perfumy uwalniają zapachy stopniowo. To, co najintensywniej czuć przy pierwszej aplikacji, to akord wysoki, który szybko się ulatnia. Akord średni natomiast ma umiarkowaną siłę, czasem nawet go nie wyczuwamy, jest jednak niezbędnym uzupełnieniem dla kompozycji. Ostatnim i najbardziej trwałym elementem zapachu jest akord bazowy. Czuć go nawet po kilku dniach. Aplikując produkt na papierki testowe w drogerii, nie doświadczymy tego, jak zapach będzie wiązał się z nasza skóra i jak będzie pachniał po kilku godzinach.

 

Czytaj także: 5 tanich perfum męskich, które warto mieć w kolekcji

próbki perfum iperfumy.pl
 

Nieraz zdarzyło mi się dokonać nietrafionego zakupu – jakiś zapach w sklepie bardzo mi odpowiadał, ale po kilku użyciach stwierdziłem, ze źle się w nim czuję. Gdy ostatnio zamawiałem perfumy, dorzuciłem do wirtualnego koszyka kilka zapachów w postaci testerów. Co wieczór po kąpieli nakładam sobie perfumy za uszy i na nadgarstki. W tych miejscach przepływają naczynia krwionośne i ciało jest cieplejsze. To pozwala olejkom lepiej się ulatniać. Raczej nie ma sensu aplikować perfum na odzież, zwłaszcza tych najdroższych, bo ich woń nie będzie miała szansy dobrze się rozejść.

Na zamówienie próbek nie wydasz fortuny, a w ten sposób możesz je przetestować bez zbędnego pośpiechu. Masz także pewność, że nie będzie Cię śledził wzrok ochroniarzy – a to się czasem zdarza, gdy dłuższy czas kręcę się przy ekskluzywnych perfumach w drogerii.

Szukając inspiracji, warto przejrzeć dostępne w Internecie rankingi najwyżej ocenianych produktów. Jednym z takich rankingów jest choćby fragrantica. Wskazówką może być też zestawienie bestsellerów – wiele perfumerii publikuje coś takiego.

jak wybrac zapach meski fragrantica

 

Kiedy szukamy sprawdzonych zapachów, warto korzystać z rekomendacji znajomych. Ostatnio odezwał się ode mnie jeden z czytelników mojego bloga, który zna się na perfumach. Na podstawie tego, jakie zapachy lubię i na jakie okazje ich potrzebuję, doradził mi wodę toaletową Juniper Sling. Nic mi to nie mówiło, więc zacząłem czytać recenzje.

Juniper Sling to produkt londyńskiej perfumerii Penhaligons. Firma ma długie tradycje i dostarcza swoje zapachy brytyjskiej rodzinie królewskiej. Kompozycja Juniper Sling ma wiele nut, w tym m.in. brandy, cynamon, czarny pieprz, kardamon, skórę i wiśnię. Wciąż nie jestem w stanie wyczuć wszystkich akordów i kategorii zapachowych, ale ta woda perfumowana bardzo dobrze wiąże się z moją skórą. Zapach po prostu sprawia mi dużą przyjemność.

Wybór dokonany na podstawie opisu i testowania na własnej skórze okazał się w pełni trafiony. Jak widać, da się kupić właściwe perfumy na odległość i nie trzeba przepłacać w drogeriach stacjonarnych – te często liczą sobie kilkadziesiąt złotych więcej niż cena, jaką uzyskamy przez Internet.

Czytaj także: 5 klasycznych męskich zapachów, które powinieneś znać

juniper sling woda toaletowa

 

Nie masz obowiązku zdobywać fachowej wiedzy. Warto jednak znać podstawy, by umieć nazwać to, co lubisz. Dzięki temu wiesz od czego zacząć i w którą stronę podążać. A później zostaje Ci już metoda prób i błędów. Z pewnością po jakimś czasie będziesz już wiedział, czego szukasz i jak znaleźć zapach dla mężczyzny.

 

A Ty jak trafiłeś na swój ulubiony zapach? Masz już taki? Jeśli tak, to pochwal się w komentarzu.

juniper sling perfumy unisex

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher