fbpx

Czyszczenie butów – wersja podstawowa

Jak czyścić buty – to pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn, którzy poważnie podchodzą do tematu swojego wizerunku. Nawet najlepiej skrojony garnitur może zostać niezauważony, gdy fundament Twojego stroju – obuwie – jest zaniedbany. Odpowiednia pielęgnacja obuwia nie tylko spowoduje, że będą one wyglądały dużo lepiej, ale także wydłużą ich trwałość. Dobre buty, gdy są dobrze traktowane, mogą wytrzymać wiele lat w nienagannym stanie. Dlatego odpowiednie czyszczenie butów jest niezmiernie ważne.

Ten post traktuje o najbardziej podstawowym sposobie pielęgnacji obuwia ze skóry licowej. Wersja rozszerzona – kompletna będzie opisana w kolejnym poście.

Pamiętaj, że nawet nowe buty nie są zawsze przygotowane odpowiednio do wyjścia na dwór i aby zadbać o ich prawidłową konserwację, należy wykonać kilka kroków, które te buty zabezpieczą. Jest to inwestycja w trwałość obuwia. Czasami lepiej wydać kilka złotych więcej na dobrej jakości pasty i woski, aniżeli mieć buty na jeden sezon. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile wcześniej przeznaczyło się na ową parę obuwia. Dlatego, jeśli Twoje buty nie są z najwyższej półki cenowej i nie masz zbyt wiele funduszy, ten poradnik o pastowaniu butów jest dla Ciebie. Przy inwestycji około 100 złotych możesz wydłużyć życie swoich butów i zaimponować w otoczeniu ponadprzeciętnie błyszczącymi i wypielęgnowanymi butami.

saphir pastowanie butow

Każdy przyzna, że fundamentem męskiego ubioru są zadbane, klasyczne buty. Pamiętaj również, że jeśli masz kilka par butów w tym samym kolorze, to inwestycja w pasty nie jest już tak droga, bo jedna pasta starczy nawet na kilka lat pielęgnowania ich wszystkich.

Zatem przejdźmy do rzeczy i skupmy się już na samym temacie czyszczenia obuwia. Nie zaczynaj nawet konserwacji bez odpowiednich prawideł. But podczas użytkowania „pracuje”  i ugina się, dlatego bardzo ważnym jest, by korzystać regularnie z dobrej jakości prawideł. W sklepach obuwniczych popularnych marek możesz spotkać się z tanimi, plastikowymi prawidłami na sprężynie, ale nadadzą się one jedynie do jakichś trampek, czy kaloszy. Jeśli jesteś posiadaczem skórzanych butów, to zainwestuj w pełne prawidła drewniane, a najlepiej prawidła cedrowe. Na stronie sklepu z kosmetykami pielęgnacyjnymi do obuwia – multirenowacja.pl znajdziesz najlepszej jakości produkty firmy saphir, w tym prawdiła cedrowe saphir. Jeśli jednak wydatek 200 zł jest dla Ciebie zbyt duży, a Twoje buty były w zbliżonej cenie, to możesz poszukać na stronie sklepu szewskiego, gdzie znajdziesz nieco gorsze, ale nie złe prawidła cedrowe w cenie około 60 zł, które właśnie zakupiłem tam ja.

prawidla cedrowe buty yanko

Prawidła cedrowe rozprostowują obuwie, nadając im pierwotny kształt. Pozwalają też butom lepiej wyschnąć, bo drewno cedrowe wchłania wilgoć. Dlatego właśnie te prawidła nie są lakierowane, ani malowane. Pamiętaj, by idealnie dopasować rozmiar prawideł, gdyż nie są one uniwersalne!

Podstawowy zestaw kosmetyków do oczyszczania obuwia powinien składać się z:

renovateur saphir – który przygotuje odpowiednio powierzchnię buta na nakładanie kolejnych warstw kosmetyków oraz usunie te, które były nakładane uprzednio. Jest swoistą bazą i można nim potraktować nawet nowe, nieużywane obuwie. Zapewnie skórze elastyczność, produkt oparty na wosku pszczelim i oleju z norek, delikatny dla wykończeń buta.

Bardzo wydajny produkt, który jest uniwersalny dla każdego koloru skóry gładkiej.

pasta do butow krem saphir

(można także kupić kremy bezbarwne, ale sprawdzają się one gorzej) dopasowanej do koloru Twojego obuwia lub nieco ciemniejsze, gdy dobór odpowiedniego koloru jest trudny. Wyboru dokonujemy najlepiej przy pomocy wzornika kolorów. Nie należy się przejmować, gdy odcień jest nieco inny.

Na tym przykładzie wykorzystuje nawet krem nieco jaśniejszy, a jak zaraz zobaczycie, efekt jest zdumiewająco dobry.

szczotka saphir do butow

lub szmatki bawełnianej do nakładania kremu, szmatki bawełnianej do nakładania renowatora, szczotki do polerowania i usuwania nadmiaru pasty/kremu.

Ważne, by szczotka była z naturalnego włosia, by nie rysowała powierzchni buta. Szmatki natomiast do polerowania i nakładania kremów i past mogą być starymi koszulkami, które zamierzaliście wyrzucić.

Jeśli już skompletowałeś cały zestaw, zaczynamy czyszczenie butów.

Buty najlepiej postawić na starych gazetach, jeśli oczywiście nie masz specjalnej podkładki do pastowania butów. Podczas czyszczenia butów można zabrudzić powierzchnię dookoła.

Krok 1. – wyjmij sznurowadła

Wyjmij sznurowadła, by mieć pełny dostęp do każdej części butów podczas czyszczenia butów i by nie zabrudzić samych sznurowadeł podczas pastowania. W tym przypadku mam buty bez sznurowadeł, więc ten krok pomijam. Włóż buty na prawidła cedrowe.

Krok 2. – odkurzenie

Czyszczenie butów z kurzu i pyłu. Możesz zrobić to szczotką z końskim naturalnym włosiem lub szmatką – suchą lub minimalnie wilgotną.

czyszczenie butow pastowanie

Krok 3. – renowator

Teraz przy użyciu bawełnianej szmatki nakładamy krem renovator Saphire – renowator, który odżywi skórę, zmyje poprzednie warstwy kremów i wosków oraz uelastyczni skórę. Zawarte w nim olejki zapobiegają przesuszeniu skóry i pękaniu. Jest to swego rodzaju odżywka dla Twoich butów. Pozostaw buty do wyschnięcia około 3-5 minut.

pastowanie czyszczenie butow renowator

Krok 4. – polerowanie

Renowator został już wchłonięty przez skórę Twoich butów, a to co nie zostało wchłonięte, należy wypolerować szczotką lub suchą szmatką.

renowator saphir pastowanie butow

Krok 5. – krem koloryzujący

Teraz możesz przejść do nakładania kremu odżywczego, koloryzującego pommadier. Aplikuj go szmatką, stosując okrężne ruchy. Wmasowuj krem w miejsca, gdzie jest on najbardziej potrzebny – zgięcia butów powstałe podczas chodzenia. Przy podeszwie i w miejscu łączeń szwów możesz najlepiej użyć niewielkiej szczoteczki do nakładania kremu. Nie przejmuj się, jeśli krem będzie nieco ciemniejszy od oryginalnego. Nie zrobi to dużej różnicy w odcieniu buta, a nawet może dać bardzo ciekawy efekt. Kolor kremu najlepiej dobierać przy pomocy karty kolorów przyłożonej do buta. Odstaw buty do wyschnięcia na 3-5 minut.

krem pommadier saphir pastowanie czyszczenie butow

Krok 6. – polerowanie końcowe

Spoleruj pozostałości kremu pommadier i nadaj butom lekki połysk. Czyszczenie butów dobiegło końca.

czyszczenie polerowanie pastowanie butow multirenowacja saphir

Takie buty błyszczą się dość lekko i niektórym ten efekt wystarcza. Jest on w pełni akceptowalny, ale jeśli interesuje Cię wysoki połysk, poczekaj zatem na kolejny post o kompletnej pielęgnacji obuwia wraz z instrukcją jak uzyskać efekt tzw mirror shine.

Teraz pozostaje tylko nosić buty z dumą i przyciągać wzrok zaskoczonych czystością Twoich butów przechodniów!

pastowanie czyszczenie butow saphir pommadier

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher