fbpx

Inwestowanie dla dżentelmena

Podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale słyszałem, że XIX wiek już się skończył. Czas pomyśleć o oszczędzaniu i inwestycjach, bo pod tym względem Polakom naprawdę brakuje świadomości i dobrych nawyków. – jedynie trzynaście procent Polaków regularnie oszczędza (źródło).

Niedawno pisałem o tym, jak znaleźć finansowanie hobby. Kilka prostych sztuczek, które pozwalają na zaoszczędzenie nawet sporej sumy. Hobby to miły cel, bo w krótkim czasie możemy zobaczyć rezultat odkładania pieniędzy. Czasem jednak mamy potrzeby o wiele ważniejsze, której kosztują więcej niż krawat od Lino Ieluzziego czy nawet garnitur od Rubinaccich. Elegancki, niewychodzący z mody ubiór to dobra inwestycja, ale nie da się jej porównać z domem, firmą czy samochodem rodzinnym.

Mów się, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale ta zasada wynika z tego, że dawni dżentelmeni po prostu od zawsze mieli finansowe zabezpieczenie i nie musieli się nimi przejmować. Co innego w dzisiejszych czasach, gdy niewielu dżentelmenów wynosi majątek z rodziny. Należę do tych, którzy na wszystko, co swoje, musieli zapracować. Nie pochodzę z zamożnej rodziny, nie mam też przedsiębiorczości we krwi. Życie i studia nauczyły mnie jednak tego, że pieniądze to nie temat tabu i warto zadbać o swoje finanse już od najmłodszych lat. Inwestycja w przyszłość to coś, co nie przynosi natychmiastowych rezultatów. Ale żyjąc tylko teraźniejszą chwilą, możecie kiedyś tego pożałować. Gdybym miał dzisiejszą wiedzę w momencie, w którym zaczynałem swoją pracę zawodową, to dziś miałbym już dom z garażem. Życie pokazało jednak inną ścieżkę. Zaczęliśmy życie w innym kraju z zamiarem oszczędzania na własny dom.

inwestowanie nntfi.pl

Czy powinniśmy deponować oszczędności na koncie?

Powiększając swoje wpływy czy rezygnując z niektórych przyjemności możemy zebrać miesięcznie całkiem sporą sumkę. Co jednak z nią robić? Wpłacać na konto oszczędnościowe ze znikomym oprocentowaniem i możliwością wypłaty w każdym momencie? To tylko zachęca do wydania wszystkiego na sezonową wyprzedaż w jakimś eleganckim butiku czy outlecie we Włoszech. Obserwując różne grupy miłośników klasycznej elegancji, mam wrażenie, że wielu ich członków wydaje wszystko na upragnione buty szyte metodą Goodyear Welted albo na okazje w TK Maxx.

Przypomina mi się początek mojej pracy jako trenera, gdy odczułem duży zastrzyk gotówki i chciałem wydawać wszystko na wyimaginowane potrzeby, na rzeczy, które bardzo chciałem mieć, choć tak naprawdę spokojnie obyłbym się bez nich. Nie cofnę czasu, ale teraz zrobiłbym inaczej. Wielu osobom wydaje się, że nie mają z czego oszczędzać, bo akurat w tym miesiącu trzeba zrobić sobie jakiś prezent albo pojawia się ciekawa okazja w sklepie. Ale przypadki chodzą po ludziach. Lepiej odłożyć coś na przyszłość, a wydawać później!

Inwestycja w klasyczną odzież to dobry pomysł, bo zmieniając kilka drobnych, niedrogich detali możesz co dzień wyglądać inaczej, choć tak naprawdę masz tylko dwie marynarki i ze cztery pary spodni. Nie oszczędzaj na butach, bo to wizytówka każdego mężczyzny. Przemyślane zakupy to dobre rozwiązanie, a kilka innych pomysłów podawałem w artykule o tym, jak znaleźć finansowanie hobby. Ale, umówmy się, rozsądny człowiek na hobby i rozrywki przeznacza tylko niewielki procent swoich nadwyżek finansowych. Resztę lepiej zainwestować.

Istnieje co najmniej kilka pomysłów na inwestycje. Możesz inwestować w akcje obarczone dość dużym ryzykiem. Żeby to miało ręce i nogi, powinieneś się najpierw nauczyć choćby czytania sprawozdań finansowych. Możesz kupić obligacje Skarbu Państwa, które są bezpieczniejsze, bo Państwo raczej tak łatwo nie upadnie, ale stopa zwrotu jest niewielka i bliska stopniowi inflacji. To raczej sposób, by pieniędzy nie tracić, niż na to, by je zyskiwać. Masz do wyboru jeszcze instrumenty pochodne, których funkcje są dość trudne do szybkiego wytłumaczenia.

inwestowanie

Dywersyfikacja inwestycji

Jak zatem zabrać się do inwestowania na lata, gdy nie masz wykształcenia finansowego, a bezpieczne instrumenty finansowe są dla Ciebie nieopłacalne? Zawsze możesz kupić mieszkanie i je wynajmować. Po kilkudziesięciu latach mieszkanie się zwróci i będziesz już czerpać czysty zysk. No ale to odległa perspektywa, zresztą pewnie wolisz mieć po prostu środki finansowe, bez poświęcania czasu na obsługę nieruchomości. Dobrze jest zatem zdywersyfikować sposób pomnażania inwestycji. Możesz po prostu oddać swoje oszczędności w ręce profesjonalistów. Fundusze inwestycyjne to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  1. Chcą zdywersyfikować sposób pomnażania swoich oszczędności,
  2. Nie mają czasu albo zdolności, by rzetelnie zgłębiać temat inwestowania,
  3. Zależy im na wyższym oprocentowaniu niż stopa zwrotu z obligacji Skarbu Państwa.

Czy inwestowanie jest trudne?

Ważne, by wybierając fundusz, któremu powierzy się oszczędności swojego życia, dobrze się zastanowić. Wykonaj research, sprawdź oferty, poszukaj opinii niezależnych ekspertów. Może masz wśród przyjaciół kogoś, kto Ci doradzi? Na pewno można zaufać tylko takiemu funduszowi, który jest już znany od lat i ma dobrą reputację.

Ja osobiście, korzystając z konta w banku ING, już jakiś czas temu zacząłem odkładać kilkaset złotych miesięcznie na fundusz NN Investments Partners. Mogłem wybrać pomiędzy inwestowaniem krótszym niż dwa lata lub nawet takim, z którego środki będę mógł wykorzystać dopiero na emeryturze.

Czym różnią się te fundusze od siebie? Te, które są zaplanowane na dłuższy okres, na wstępie inwestują w bardziej ryzykowne papiery wartościowe, aby w końcowych latach zacząć inwestowanie w papiery dłużne o mniejszym stopniu ryzyka. To dość zrozumiałe, prawda? Przecież nikt tuż przed wypłatą zgromadzonych środków nie chce ich stracić. Inwestowanie zawsze wiążę się z ryzykiem, ale dobrze planując sposoby pomnażania kapitału, można zapobiec nadmiernemu, niepotrzebnemu ryzyku.

Czy zatem musimy znać się na finansach, by inwestować? Tak naprawdę za niewielką opłatą możemy zatrudnić specjalistów o wysokim doświadczeniu, by inwestowali za nas. Powiesz, że możesz robić to sam bez płacenia, ale czy nie lepiej pozbyć się stresu i zaufać profesjonalistom? Dentystę też teoretycznie mógłbyś zastąpić i leczyć sobie zęby sam, prawda? Co może być w tym trudnego.

inwestowanie

Na co wydawać zainwestowane pieniądze?

Jeśli jeszcze nie wiesz, to wejdź na stronę nntfi.pl i skorzystaj z kalkulatora, w którym wybierzesz, ile miesięcznie i na jaki czas chcesz inwestować. Nie ma znaczenia, czy planujesz wszystko wydać na dziesięć garniturów Kiton czy na piękny dom, o którym zawsze marzyłeś. Dżentelmen nie boi się finansów. Najgorszym wyjściem jest pomijanie tej sfery życia codziennego i myślenie, że jakoś to będzie. Może być jakoś, ale lepiej, by było tak, jak to sobie zaplanujesz.

Nie jestem mistrzem finansów, ale wiem dostatecznie dużo, by powierzyć je profesjonalistom. Bardzo ważne jest dla mnie to, że oszczędzanie potrafi dawać satysfakcję, pewność siebie i zminimalizować stres o to, co będzie w przyszłości.

Ten wpis powstał przy współpracy z NN Investment Partners, ale moje poglądy na ten temat są autentyczne. Wiem, że to nie jest blog o finansach, bo od tego jest choćby Michał Szafrański (naprawdę warto przeczytać jego książkę). Myślę, jednak, że osobiste finanse to sfera tak bardzo w Polsce zaniedbana, że trzeba korzystać z każdej okazji, by to zmienić.

Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu widzicie się w przyszłości w pięknym domu albo w mieszkaniu… z garderobą na cały pokój wypchaną garniturami od najlepszych mistrzów krawieckich 🙂

fotografia: Lena Paracka

inwestowanie

 

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher