Konserwacja obuwia przed pierwszym ich założeniem ma istotny wpływ na ich trwałość. Wiele osób zapomina o tym, by wypastować buty, które dopiero co kupili. Pokusa pochwalenia się nowymi butami jest tak duża, że po prostu wychodzimy w nich niemalże od razu na zewnątrz.
Buty ze skóry mogą być jednak narażone na czynniki atmosferyczne, które wpłyną na nie niekorzystnie. Nowe buty mogą mieć wysuszoną skórę. Wszak nikt przez dość długi czas ich nie konserwował. Odpowiednio przygotowane obuwie lepiej zniesie trudy użytkowania i będzie służyło dłużej.
Jeśli już zainwestowałeś niemałe pieniądze w piękne buty, powinieneś dbać o nie środkami równie dobrej jakości. Polecam i sam korzystam z produktów firmy Saphir z serii Medaille d’Or. Produkty tej marki rekomendowane są przez najbardziej znane firmy produkujące obuwie i renomowane zakłady szewskie.
Aby skóra nie ulegała odkształceniom, po każdym założeniu przechowuj buty na prawidłach. Rozprostują one zagniecenia powstałe podczas chodzenia i odprowadzą wilgoć z wnętrza buta.
Konserwacja obuwia – wymagane produkty:
- Krem do obuwia Saphir Pommadier
- Pasta/wosk do obuwia Saphir High Gloss
- Prawidła cedrowe pełne
- Renowator Saphir do skór licowych
- Bawełniana szmatka
- Szczotka do usuwania kurzu i polerowania
- Damska pończocha
- Dyspenser wody (opcjonalnie) – szajnik
Nowe obuwie nie wymaga czyszczenia z brudu i kurzu, więc można przejść od razu do przygotowania skóry na przyjęcie kremów.
1. Nakładanie butów na prawidła
Wsuń prawidła na buty i przejdź do kolejnego punktu konserwacji obuwia.
2. Użycie renowatora
Renowator oparty na wosku pszczelim i oleju z norek – czyści, odżywia, chroni i odnawia gładką skórę nie powodując uszkodzenia delikatnych wykończeń. Uwalnia skórę od brudu, tłuszczu, wcześniej nakładanych środków, umożliwiając dogłębne jej odżywienie. Przygotowuje skórę na kolejne etapy konserwacji.
Na zdjęciu można zauważyć, że buty po nałożeniu renowatora są nieco matowe. Lepiej będą dzięki temu przyjmować krem koloryzujący (bezbarwny przy nietypowych kolorach) Saphir Pommadier.
3. Krem koloryzujący pommadier
Konserwacja obuwia przechodzi do momentu, w którym nakładamy niewielką ilość kremu koloryzującego pommadier. Przy codziennym użytkowaniu butów powstają niewielkie zagięcia w miejscach pracy stopy. Te zagięcia mogą się odbarwiać. Krem pommadier wypełnia je kolorem. Wszelkie rysy czy odbarwienia mogą być także nim zredukowane. Przed pierwszym użytkowaniem krem odżywia i nawilża skórę. Składa się on w 30 procentach z wosku pszczelego i nie zawiera żadnych tanich składników, które mogą zniszczyć skórę obuwia. Krem pommadier nie odbarwia odzieży stykającej się z powierzchnią buta, a jednocześnie zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami.
4. Polerowanie szczotką
Gdy krem pommadier wchłonie się i wyschnie możemy wypolerować obuwie szczotką z naturalnego włosia. Polerowanie nie tylko zapewni delikatny połysk, ale usunie nadmiar kremu z butów.
Jeśli odpowiada Ci ten dyskretny półmatowy wygląd, możesz poprzestać na tym kroku. Jeśli natomiast chciałbyś wypolerować noski butów na połysk musisz przejść do kolejnego kroku. Krok ten nie będzie łatwy i nie każdemu od razu wyjdzie idealny, lustrzany połysk. Proces pastowania na mirror shine polega na wypełnieniu woskiem porów skóry licowej. Normalnie skóra ta posiada widoczne pory. Dobrej jakości skóra licowa ma je bardziej widoczne niż tańsze odpowiedniki. Dlatego właśnie niektórym butom łatwiej nadać połysk, a na inne trzeba poświęcić nieco więcej czasu.
Nie do każdego obuwia pasuje lustrzany połysk. Jest on jednak „kropką nad i” eleganckiego męskiego wyglądu i wyróżnia spośród tłumu brudnych, niezadbanych butów. Czasami tzw. lustro wychodzi dopiero po kilku procesach pastowania. Nie należy się tym zrażać i cierpliwie dążyć do uzyskania perfekcyjnego lustra.
5. Pastowanie/woskowanie do efektu lustrzanego połysku
Polerowanie, by uzyskać efekt lustrzanego połysku, polega na nakładaniu wosku Saphir naprzemiennie z kropelkami wody. Do nakładania wosku wystarczy zwykła, bawełniana szmatka. Samo nakładanie musi być na tyle delikatne, aby nie ścierać wosku. Lekko muskamy szmatką powierzchnię buta i co jakiś czas dodajemy kropelkę wody. Krople mogą być pobierane ze specjalnego dyspensera (widocznego na zdjęciu) lub po prostu z denka po wosku. Woda w dyspenserze jest zimna i zawiera odrobinę spirytusu. Przy polerowaniu należy mieć anielską cierpliwość, bo zwykle efekt wychodzi po kilkukrotnym nałożeniu wosku.
Tak wypolerowane buty są dużo bardziej odporne na zarysowania. Wosk po wyschnięciu twardnieje i tworzy warstwę ochronną na bucie. Poza ochroną wygląda elegancko i nadaje sznyt każdej parze stylowych butów.
Użyte kosmetyki do obuwia są wykonane z naturalnych składników najwyższej jakości. Tanie kosmetyki popularnych marek może i nadają połysk obuwiu natychmiastowo, ale chemiczne składniki w nich zawarte niszczą skórę buta. Skóra ta, tak samo jak i nasza skóra, jest wrażliwa na wszystkie sztuczne składniki. Odpowiednio zadbane i zakonserwowane buty przetrwają lata i będą nabierały charakteru dzięki zagięciom i lekkiej patynie powstałej na skórze, która pracuje i żyje razem z ich właścicielem!
obuwie użyte do sesji: Chelsea Boots Yanko