fbpx

Mirror shine – jak uzyskać efekt lustrzanego połysku? [film]

Idealny połysk, z angielska nazywany mirror shine, nadaje blasku całemu ubiorowi. Jak się osiąga ten efekt? Poprzez odpowiednie woskowanie i polerowanie butów na czubkach i piętach. Ale wymaga to odrobiny wiedzy i wprawy.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=p5pTToewGfQ[/embedyt]

Niewielu osobom udaje się uzyskać taki połysk za pierwszym razem. Najpierw buty należy wyczyścić renowatorem, a następnie potraktować kremem koloryzującym, który odżywia i chroni skórę oraz, jak nazwa wskazuje, nadaje jej pożądaną barwę. Więcej o tym pisałem we wcześniejszym poście. Jeśli wstępny etap mamy za sobą, to możemy przejść do pastowania obuwia twardym woskiem w połączeniu z wodą. Brzmi banalnie? Niestety takie nie jest. Aby osiągnąć perfekcyjny efekt, trzeba poświęcić trochę czasu.

Moim zdaniem jednak ten trud się opłaca. Efekt lustrzanego połysku to kropka nad i. Po błyszczących noskach możemy odróżnić prawdziwych pasjonatów od osób, które ubiór traktują czysto użytkowo.

mirror shine

Czym tak naprawdę jest efekt mirror shine?

Gdy kupujemy buty ze skóry licowej, możemy zauważyć na nich specyficzną, lekko chropowatą powierzchnię. Lustro jest jednak gładkie, więc praca nad lustrzanym efektem to wypełnianie twardym woskiem nierówności na skórze butów – porów.

mirror shine

Polerowanie na lustrzany połysk w skrócie składa się z kilku następujących po sobie punktów, ale pierwsze z nich to przygotowanie butów i przypomnienie jednego z poprzednich postów:

 1. Wyjmij sznurowadła,
 2. Wsuń w buty prawidła – najlepiej cedrowe,
 3. Oczyść buty z kurzu i brudu szmatką lub szczotką,
 4. Zmyj poprzednie warstwy kosmetyków renowatorem,
 5. Nałóż krem koloryzujący pommadier,
 6. Przy pomocy szczotki z naturalnego włosia pozbądź się nadmiaru kremu i wypoleruj buty,
 7. Odczekaj, aż krem się wchłonie,
 8. Teraz możesz przystąpić do uzyskiwania efektu mirror shine poprzez naprzemienne nakładanie przy pomocy bawełnianej szmatki niewielkiej ilości wosku i kropelek wody,
 9. Do wykończenia polecam stosowanie wosku specjalnie przeznaczonego do uzyskiwania efektu mirror shine
 10. Na koniec wypoleruj but damską pończochą lub kolejną szmatką.

mirror shine

Tak wygląda to w skrócie, ale należy zachowywać się nieco odmiennie, gdy chcemy uzyskać efekt mirror shine po raz pierwszy, a inaczej, jeśli już wcześniej nakładaliśmy twardy wosk na czubki naszych butów. Pierwsze nakładanie wosku powinno odbywać się przy użyciu dużo większej ilości preparatu. Musimy po prostu najpierw wypełnić wszystkie nierówności skóry, by uzyskać gładką, lustrzaną powierzchnię. Dopiero, gdy widzimy jak zanikają charakterystyczne pory skóry, możemy zacząć dodawać nieco zimnej wody z octem, by nadać ostateczny szlif – noski naszych butów, w których będziemy mogli się niemalże przejrzeć.

mirror shine

Przygotowanie wosku

Wosk najczęściej jest nasączany terpentyną, dzięki której ma lepszą plastyczność i łatwiej się nakłada. Nadmiar tego składnika przeszkadza jednak w uzyskiwaniu efektu lustra. Terpentyna może zmywać poprzednią warstwę wosku. Dlatego najlepiej otworzyć nowy wosk i dać mu kilka dni na wyschnięcie, tak, by terpentyna odparowała. Taki wosk trudniej się nakłada, ale łatwiej z jego użyciem uzyskać gładką powierzchnię skóry butów.

mirror shine

Nakładanie wosku warstwami

Błyszczące czubki Twoich butów to kawał niełatwej pracy i odrobina praktyki. Daj sobie czas! Lepiej poczekać przed aplikowaniem kolejnej warstwy wosku, aż ta poprzednia wyschnie. Odstaw buty na przynajmniej 15 minut po nałożeniu pierwszej warstwy wosku. W innym przypadku będziesz każdorazowo zmywał wosk ze skóry i taka praca może trwać wieczność.

 

Ważne uwagi przy pastowaniu twardymi woskami:

 • nie naciskaj zbytnio na but, po prostu muskaj go ściereczką,
 • najlepsza będzie szmatka zrobiona ze zwykłej bawełnianej podkoszulki,
 • woda do polerowania powinna być schłodzona i należy do niej dodać octu,
 • ważne jest, by nie przesadzać zarówno z woskiem, jak i wodą,
 • lepiej nałożyć więcej niewielkich warstw wosku niż raz a zbyt dużo,
 • wody używaj dosłownie kropelkę i to w ostatnim etapie,
 • zadbaj, by szmatka, której używasz była czysta – przynajmniej w tym miejscu, którego używasz do nakładania ostatnich warstw wosku.

Pierwszy raz jest niestety najtrudniejszy i często kończy się niepowodzeniem. Każde kolejne podejście do uzyskiwania efektu lustra jest łatwiejsze, bo wosk już jest nałożony na but wcześniej i kapka jest utwardzona. Dobrze jest nakładać wosk etapami i miedzy nimi pozostawić obuwie do wyschnięcia. Utwardzony wyschnięty wosk będzie lepiej przyjmował kolejne warstwy niż nakładanie ich na świeży wosk. Wtedy po prostu za nowymi pociągnięciami szmatki możemy wcześniejszą warstwę po prostu zmywać.

Zatem jak uzyskać efekt lustrzanego połysku? Po prostu należy uzbroić się w cierpliwość i próbować. Mnie wyszło za drugim razem, ale i tak jeszcze nie był to taki błysk, z którego byłbym w pełni zadowolony.

mirror shine

Użyte kosmetyki i akcesoria:

 1. Krem koloryzujący pommadier
 2. Wosk do uzyskania efektu mirro shine
 3. Szczotka do czyszczenia/polerowania
 4. Renowator
 5. Zwykła, bawełniana szmatka
 6. Pończocha

Obuwie Loake Cannon Brown pochodzi z salonu Loake Polska przy ulicy Chmielnej w Warszawie www.loakepolska.pl, który udostępnił mi je do wpisu.

mirror shine

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher