Nosiłeś kiedyś koszulę na koszuli? Choć brzmi to dziwnie, overshirt jest dobrą alternatywą dla zbyt formalnej marynarki czy za bardzo sportowej kurtki.
Długo myślałem o tym, jak nazwać overshirt po polsku i jedyne, co przyszło mi do głowy to kurtka koszulowa. Gdy po raz pierwszy ją zobaczyłem, zastanawiałem się, po co komu dwie koszule na raz. To rozwiązanie nie jest jednak tak bezsensowne, jak mogłoby się wydawać.
Stali czytelnicy bloga z pewnością nieraz spotkali się z komentarzami typu: po co się tak wystroiłeś? Czasami elegancki mężczyzna powinien być bezkompromisowy – dotyczy to ważnych okazji. Na co dzień jednak można się pobawić swobodniejszym stylem.
Jak się zatem ubrać w letni wieczór? Nieraz, wybierając się do restauracji u podnóża gór albo na spacer po plaży, orientowałem się, że wyjście w samej koszuli było dużym błędem. W takich rejonach po zachodzie słońca temperatura szybko spada. Oczywiście mógłbym włożyć sportową marynarkę. Ale co jeśli i ona za bardzo by mnie wyróżniała na tle nieformalnie ubranego towarzystwa?
W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po kurtki. Ale te jesienne, które są tak popularne, okazują się latem zbyt ciężkie i za ciepłe. I tu pojawia się miejsce na overshirt. To idealna kurtka na lato.
Overshirt jest nie tylko praktyczny, ale też modny. Na ostatnich targach Pitti Uomo królowały kurtki safari (safari jackets), nawiązujące do stylu militarnego lub kolonialnego. Czasami miały właśnie formę overshirt, czyli uszyte były lżej niż standardowe okrycia wierzchnie.
Tego typu kurtki doskonale odpowiadają na potrzeby współczesnych mężczyzn. Chcemy świetnie wyglądać na zdjęciach i dobrze się czuć w modnym barze. Jednocześnie szukamy ubrań wygodnych i dających się łatwo spakować do walizki.
Lniany overshirt od shirtonomy
Mój overshirt bardzo się przydał na wakacjach. Zestawiałem go z nieformalną koszulą z bawełny seersucker. Pamiętacie pościel z kory, która była niegdyś popularna? To właśnie z takiej bawełny jest ta koszula. Materiał godny polecenia na wakacje – dobrze oddycha, ciekawie wygląda i nie trzeba go prasować.
Spodnie to typowo letnia wełna typu tropik z legendarnego próbnika FRESCO. A sama koszula overshirt to wbrew pozorom nie flanela, a surowy len. W porównaniu do zwykłej koszuli moja jest zdecydowanie krótsza, bo służy do noszenia na zewnątrz. Jej kieszenie są bardzo minimalistyczne, co odróżnia ją do większości kurtek.
Do czego nosić overshirt?
Ten konkretny model pochodzący z oferty Shirtonomy zestawić można zarówno z eleganckimi spodniami z wełny, jak i z chinosami czy dżinsami. Krótkie spodnie i lekka koszula także będą pasować.
A jak nie nosić overshirt? Nie jest to rozwiązanie na formalne okazje ani do pracy, gdzie wymaga się eleganckiego ubioru. W takich sytuacjach to garnitur albo sportowa marynarka będą właściwym wyborem.
Jeśli spodobała Ci się któraś z koszul z wpisu, to korzystając z tego linku możesz kupić pierwszą koszulę od Shirtonomy o 200 koron taniej. To w przeliczeniu około 100 złotych rabatu.
Shirtonomy szyje koszule w Portugalii i oferuje bardzo dobrą relację ceny do jakości. Dlatego warto się skusić na kupno przez internet. Trafienie z rozmiarem nie powinno być problemem, bo chodzi tu o system made to measure. Jeśli masz jakąś koszulę, która leży bez zarzutu, to wystarczy podać jej wymiary według wskazówek ze strony Shirtonomy. W ten sposób możesz zamówić koszulę w najlepszym dla Ciebie kroju, nie wychodząc z domu.
Jak podoba Ci się overshirt? Czy uważasz, że ma szanse na popularność? Daj znać w komentarzu.
fotografia: Martina Gronowska
koszula overshirt: Shirtonomy (pod tym linkiem kupisz ją o 200 kr taniej)
koszula seersucker: Shirtonomy (pod tym linkiem kupisz ją o 200 kr taniej)
spodnie: szyte na miarę Zack Roman
buty: GH Bass
okulary: Persol
[ReviewDisclaimer]