fbpx

Patynowanie obuwia

Patynowanie obuwia – co to jest?

Patynowanie obuwia to nic innego niż po prostu nadawanie barwy obuwia ręcznie, według własnego widzimisię. Technik takiego malowania może być kilka. Większość radzi sobie farbą i pędzlem, niektórzy sięgają nawet po aerograf.

Swoje buty Yanko, które kupiłem wraz z usługą malowania jako gwiazdkowy prezent, oddałem w ręce Andrzeja Olender z theshine.pl. Andrzej jest jedyną osobą w Polsce, która zawodowo zajmuję się patynowaniem i malowaniem obuwia. Jego pracę zobaczyłem po raz pierwszy na profilu The Shine na instagramie. Od razu wiedziałem, że kiedyś pozwolę sobie na takie buty. Długo nie czekałem, gdy w sklepie sprzedającym Yanko – patine.pl przygotowano ofertę zamówień grupowych. Nie mogłem zwlekać i zrobiłem sobie prezent gwiazdkowy. Co z tego, że czekałem na niego kilka miesięcy, ale było warto. Sami zobaczcie jakie powstały rezultaty. Jako pierwsze postanowiłem przygotować lotniki Yanko w nieco zachowawczym kolorze wiśni wymieszanej z brązem i przyciemnianymi nieco noskami. Nie posiadam aż tylu butów, więc na odważniejsze realizację zdecyduję się później, gdy już będę miał wszystkie inne rodzaje butów w nieco bardziej uniwersalnych kolorach.

malowanie i patynowanie obuwia1

Jak patynować buty?

Sam proces patynowania lub po prostu malowania obuwia nie jest zbyt skomplikowany, ale kluczem do sukcesu jest praktyka i wprawna ręka. Niektórzy blogerzy modowi sami zdecydowali się na malowanie swoich butów, ale dla mnie to zbyt droga zabawa, by ryzykować zniszczenie butów za ponad tysiąc złotych. Postanowiłem zaufać fachowcowi, którym Andrzej niewątpliwie jest. Zapytałem go, jak wygląda proces malowania obuwia i zdradził mi kilka swoich sekretów.

Proces rozpoczął się od mieszania kolorów –  farba bordo z brązem, aby uzyskać odpowiedni kolor.

malowanie i patynowanie obuwia

malowanie i patynowanie obuwia4

Kolejnym krokiem było nakładanie kilku warstw farby pewnymi i szybkimi ruchami zmieszanej wcześniej farby. Nie można dopuścić, by pędzel miał zbyt długi czas kontaktu z powierzchnią skóry.

malowanie i patynowanie obuwia
malowanie i patynowanie obuwia
malowanie i patynowanie obuwia
Wprawne oko zauważy, że podeszwa też jest malowana na wybrany kolor. Malowanie rantów podeszwy oraz samej podeszwy było trzecim krokiem.

Na sam koniec buty należało wykończyć bezbarwnym kremem Pommadier Saphir Medaile d’or, którego sam używam do swoich pozostałych butów przy regularnej pielęgnacji. W tym przypadku dobranie odpowiedniego koloru byłoby trudne, więc zdecydowano się na krem bezbarwny.

Buty zostały wypolerowane szczotką polerską z delikatnego, naturalnego włosia. Patynowanie obuwia w zasadzie już zmierzało ku końcowi.

malowanie i patynowanie obuwia

 Aby uzyskać efekt finalny, buty zostały wypastowane woskiem Saphir Medaile d’or w kolorze bordeaux. Od tej pory po wyschnięciu buty są gotowe do noszenia, zabezpieczone woskami przed drobnymi uszkodzeniami oraz wypolerowane na wysoki połysk na czubkach i piętach.
malowanie i patynowanie obuwia10
malowanie i patynowanie obuwia
Co myślicie o tej realizacji? Zachęcam do wyrażania swoich opinii i zobaczenia innych prac Andrzeja z Theshine.pl na jego stronie oraz profilu na instagramie.
Patynowanie obuwia to coś, co nadaje im niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju charakter. Mieszanie farb nigdy nie wychodzi identycznie, więc możecie być pewni, że drugich takich samych butów nie znajdziecie. Jest to usługa dla osób, które cenią indywidualizm i chcą mieć coś jedynego w swoim rodzaju.
Przy patynowaniu użyto kosmetyków firmy Saphir ze sklepu Multirenowacja.pl
Obuwie do patynowania możesz kupić na stronie sklepu patine.pl – dystrybutora hiszpańskich butów Yanko

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher