Patynowanie obuwia – co to jest?
Patynowanie obuwia to nic innego niż po prostu nadawanie barwy obuwia ręcznie, według własnego widzimisię. Technik takiego malowania może być kilka. Większość radzi sobie farbą i pędzlem, niektórzy sięgają nawet po aerograf.
Swoje buty , które kupiłem wraz z usługą malowania jako gwiazdkowy prezent, oddałem w ręce Andrzeja Olender z . Andrzej jest jedyną osobą w Polsce, która zawodowo zajmuję się patynowaniem i malowaniem obuwia. Jego pracę zobaczyłem po raz pierwszy na profilu The Shine na instagramie. Od razu wiedziałem, że kiedyś pozwolę sobie na takie buty. Długo nie czekałem, gdy w sklepie sprzedającym Yanko – przygotowano ofertę zamówień grupowych. Nie mogłem zwlekać i zrobiłem sobie prezent gwiazdkowy. Co z tego, że czekałem na niego kilka miesięcy, ale było warto. Sami zobaczcie jakie powstały rezultaty. Jako pierwsze postanowiłem przygotować lotniki w nieco zachowawczym kolorze wiśni wymieszanej z brązem i przyciemnianymi nieco noskami. Nie posiadam aż tylu butów, więc na odważniejsze realizację zdecyduję się później, gdy już będę miał wszystkie inne rodzaje butów w nieco bardziej uniwersalnych kolorach.
Jak patynować buty?
Sam proces patynowania lub po prostu malowania obuwia nie jest zbyt skomplikowany, ale kluczem do sukcesu jest praktyka i wprawna ręka. Niektórzy blogerzy modowi sami zdecydowali się na malowanie swoich butów, ale dla mnie to zbyt droga zabawa, by ryzykować zniszczenie butów za ponad tysiąc złotych. Postanowiłem zaufać fachowcowi, którym Andrzej niewątpliwie jest. Zapytałem go, jak wygląda proces malowania obuwia i zdradził mi kilka swoich sekretów.
Proces rozpoczął się od mieszania kolorów – farba bordo z brązem, aby uzyskać odpowiedni kolor.
Kolejnym krokiem było nakładanie kilku warstw farby pewnymi i szybkimi ruchami zmieszanej wcześniej farby. Nie można dopuścić, by pędzel miał zbyt długi czas kontaktu z powierzchnią skóry.
Na sam koniec buty należało wykończyć bezbarwnym kremem , którego sam używam do swoich pozostałych butów przy regularnej pielęgnacji. W tym przypadku dobranie odpowiedniego koloru byłoby trudne, więc zdecydowano się na krem bezbarwny.
Buty zostały wypolerowane szczotką polerską z delikatnego, naturalnego włosia. Patynowanie obuwia w zasadzie już zmierzało ku końcowi.