fbpx

Słownik pojęć stylowego mężczyzny

Mój blog jest czytany nie tylko przez znawców męskiej elegancji, ale także przez osoby dopiero zaczynające zgłębiać ten temat. Czasem używam w swoich wpisach terminologii, której czytelnicy mogą nie znać. Dlatego właśnie słownik pojęć związanych ze stylem był jednym z wpisów, którego nie mogło zabraknąć na tym blogu. 

Ten słownik planuję aktualizować w miarę potrzeb. Jeśli w tym zestawieniu brakuje Ci jakiegoś terminu – napisz o tym w komentarzu. Każda taka informacja jest dla mnie istotna, bo przecież to dla Ciebie piszę ten blog.

Uważasz, że ten wpis może być przydatny dla kogoś, kogo znasz? Jeśli tak, to może masz ochotę go udostępnić? Dzięki temu poszerza się społeczność czytelników, a rozwój bloga staje się bardziej dynamiczny. 

słowniczek pojęć moda męska słownik alpaka arm band barchetta

Alpaka – wełna pozyskiwana od alpak, czyli południowoamerykańskich zwierząt, które są spokrewnione z lamami i mają bardzo cenne runo. Wełna alpaki jest ciepła, charakteryzuje się lekkością i delikatnym połyskiem. Więcej dowiesz się z wpisu o tkaninach.

Arm band – elastyczna opaska na ramiona. Arm band podtrzymuje rękaw koszuli, gdy jest za długi lub gdy nie chcemy pobrudzić mankietów przy wykonywaniu pracy.

Barchetta – kieszonka piersiowa (brustasza) wycięta po łuku. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego łódź. 

słowniczek pojęć moda męska słownik bespoke brogowanie brustasza

Bespoke – szycie odzieży na miarę. Określenie pochodzi od angielskiego bespeak, co oznacza ustalenie indywidualnego zamówienia. Więcej dowiesz się z wpisu o szyciu na miarę

Brogowanie – spolszczenie wyrazu brogueing, czyli nazwy charakterystycznego, ażurowego zdobienia butów. Niegdyś służyło odprowadzaniu wilgoci z butów, a obecnie jest po prostu ozdobą, która obniża formalność klasycznego obuwia. Więcej dowiesz się z wpisu poświęconego butom Brogue.

Brustasza – kieszonka piersiowa w marynarce. To w brustaszy nosi się poszetkę. Wiele osób myli brustaszę z butonierką. Nazwa pochodzi od niemieckich słów Brust (pierś) i Tasche (kieszeń).

słowniczek pojęć moda męska słownik butonierka button down cholewka

Butonierka – przecięcie na klapie marynarki lub płaszcza, które kiedyś służyło do zapinania się pod szyją. Obecnie w ten niewielki otwór można włożyć kwiatek albo przypinkę. Nazwa pochodzi po prostu od angielskiego słowa button (guzik). Więcej o terminologii dowiesz się z tego filmu.

Button-down – rodzaj kołnierzyka koszuli z guziczkami, które utrzymują wyłogi na miejscu. Więcej dowiesz się z wpisu o rodzajach kołnierzyków.

Cholewka – wierzchnia część buta, okrywająca stopę, przytwierdzona do podeszwy. 

słowniczek pojęć moda męska słownik chukka cordovan cutaway

Chukka – rodzaj obuwia do kostki wykonanego ze skóry. Buty chukka mają otwarty system wiązania i dwie lub trzy dziurki na sznurowadła. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od części gry w polo – chukka. 

Cordovan – rodzaj skóry z tylnej części końskiego grzbietu. Z kordowanu wykonuje się buty wysokiej klasy.

Cutaway – rodzaj kołnierzyka koszuli z szeroko rozstawionymi wyłogami. Nazwa po angielsku oznacza „odcięty”. Cutaway to inaczej kołnierzyk włoski. Więcej o rodzajach kołnierzyków dowiesz się z tego wpisu.

słowniczek pojęć moda męska słownik derby dyplomatka dzielony karczek

Derby – inaczej angielki – rodzaj obuwia z otwartym systemem wiązania. W porównaniu do butów oksford (z zamkniętym systemem wiązania) derby mają niższą formalność. Więcej o butach dowiesz się z tego wpisu.

Dyplomatka – (inaczej Chersterfield) rodzaj płaszcza jedno- lub dwurzędowego o wysokim stopniu formalności. Krój dyplomatki podkreśla sylwetkę, jest zbliżony do kroju marynarek. Więcej o płaszczach w tym wpisie.

Dzielony karczek – rozcięcie na środku karczka koszuli, które służy poprawie komfortu jej noszenia. Cechuje produkty z wyższej półki.

słowniczek pojęć moda męska słownik fedora flanela fular

Fedora – rodzaj kapelusza ze średnioszerokim rondem i fałdą idącą wzdłuż główki. Zwykle wykonany z filcu. Nazwa pochodzi od dramatu Victoriena Sardou Fedora– tytułowa bohaterka nosiła podobne nakrycie głowy. 

Flanela wełniana – miękka i lekka tkanina wełniana o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Flanela jest tkaniną przeznaczoną na garnitury lub marynarki zimowe o niższym stopniu formalności. Może być zarówno zgrzeblona (o wyraźnej fakturze i charakterystycznych włoskach) lub czesana (o gładszej fakturze i przez to wyższej formalności). Stylizację z flanelowym garniturem zobaczysz w tym wpisie

Fular – rodzaj chusty z miękkiego i delikatnego jedwabiu, wiązana pod szyją przy rozpiętej koszuli. Nazwa fular pochodzi od francuskiego słowa foulard, które oznacza jedwabną tkaninę, bardzo miękką i cienką, jednobarwną lub w drukowane wzory. W Anglii znany jako cravat, a w USA – ascot tie. Niegdyś uważany za szczyt nonszalancji, dziś należy do kanonu nieformalnych ozdób. 

słowniczek pojęć moda męska słownik grenadyna guziki jubilerskie guziki rogowe

Grenadyna –tkanina jedwabna wykonywana wyłącznie w dwóch tkalniach we włoskim mieście Como. Występuje w dwóch wersjach: garza grossa (większy splot) i garza fina (mniejszy splot). Grenadyna używana jest do wytwarzania krawatów i muszek. Więcej o różnych rodzajach krawatów w tym filmie

Guziki jubilerskie – rodzaj guzików używanych do koszul smokingowych o wyższej formalności. Wykonane ze srebra lub stali szlachetnej. Więcej o elementach smokingu w tym wpisie

Guziki rogowe – guziki wykonane z masy rogowej, przeznaczone zwłaszcza do garniturów i płaszczy.

słowniczek pojęć moda męska słownik guziki perłowe kent klapy otwarte

Guziki z macicy perłowej – inaczej z masy perłowej – guziki wykonane z wewnętrznej części muszli małżów i ślimaków. Przeznaczone są głównie do garniturów i koszul.

Kent – rodzaj kołnierzyka, inaczej nazywany kołnierzem klasycznym. Ma długie i niezbyt szeroko rozstawione wyłogi. Więcej o kołnierzykach przeczytasz w tym wpisie

Klapy otwarte – klapy marynarki tworzące w miejscu łączenia z kołnierzem (kozerka) kąt bliski prostemu lub rozwartemu. 

słowniczek pojęć moda męska słownik klapy zamknięte knit kołnierz

Klapy zamknięte – inaczej zwane frakowymi – w miejscu łączenia z kołnierzem tworzą zamkniętą przestrzeń i tylko lekkie rozcięcie oddziela kołnierz od klap marynarki. Więcej o anatomii marynarki dowiesz się z filmu.

Knit – rodzaj dzierganego, jedwabnego krawata o niskiej formalności, którego zakończenie jest zwykle proste, a szerokość równa na całej długości, począwszy od węzła. Więcej o różnych rodzajach krawatów zobaczysz w filmie

Kołnierz marynarki lub płaszcza – zaczyna się od kozerki i idzie w kierunku karku. Kształt kozerki może znacząco wpłynąć na odbiór marynarki.

słowniczek pojęć moda męska słownik kozerka 6 fold loafersy

Kozerka – miejsce łączenia klap marynarki lub płaszcza z kołnierzem. Jej położenie ma duży wpływ na odbiór marynarki. Nisko położona kozerka nawiązuje do dawnego krawiectwa, a wysoko położona dodaje odzieży dynamizmu i jest charakterystyczna dla współczesnego krawiectwa.  Więcej o anatomii marynarki zobaczysz w filmie.

Krawat 6-fold – wykonany z jednego kawałka jedwabiu, uformowany poprzez sześciokrotne złożenie tego kawałka (w odróżnieniu od krawatów na podszewce, które w środku mają tańsze wypełnienie). Tego typu krawaty są o wiele droższe niż standardowe, ponieważ wymagają użycia większej ilości tkaniny jedwabnej. Krawaty 6-fold o wiele lepiej się wiążą i układają. Więcej o różnych rodzajach krawatów zobaczysz w filmie.

Loafersy – wsuwane obuwie męskie, które często mylone jest z mokasynami. W przeciwieństwie do mokasynów, loafersy mają klasyczną budowę męskich butów. Ich cholewka przyszywana jest do podeszwy. 

słowniczek pojęć moda męska słownik mankiet francuski koktajlowy

Mankiet – zakończenie rękawa lub nogawki powstałe w wyniku przyszycia paska tkaniny. 

Mankiet francuski – mankiet zapinany na spinki.

Mankiet koktajlowy – inaczej zwany portofino – podwójny mankiet łamany, zapinany od wewnątrz na guziki.

słowniczek pojęć moda męska słownik blake good year welted marynarka bez konstrukcji

 

Marynarka bez konstrukcji – tak nazywa się marynarkę, która pozbawiona jest wypełnień w ramionach i usztywnień w okolicach klatki piersiowej. Zwykle występuje w wersji z półpodszewką, ćwierćpodszewką lub w ogóle bez podszewki. Marynarka o takiej budowie jest o wiele lżejsza i bardziej przewiewna od standardowej. 

Metoda blake – metoda budowy klasycznych butów polegająca na przyszyciu jednym szwem podeszew do  półpodeszew z przymocowaną cholewką. Metoda mniej trwalsza niż droższa Good Year Welted. Praktycznie uniemożliwia wymianę podeszwy.

Metoda Good Year Welted (GYW) – metoda mocowania podeszwy buta do cholewki za pośrednictwem ramy buta. Podeszwa przyszywana jest do ramy, a ta szwem goodyear łączona jest z cholewką. Dzięki temu zużytą podeszwę można wymienić. Więcej o butach we wpisie

słowniczek pojęć moda męska słownik mirror shine monki mtm

Mirror shine – potoczna nazwa zabiegu pielęgnacyjnego obuwia, polegającego na naprzemiennym wsmarowywaniu wosku i kropelek zimnej wody, by uzyskać efekt lustrzanego połysku skóry obuwia. Efekt ten uzyskuje się głównie na czubkach oraz piętach butów wykonanych ze skóry licowej. Więcej o tym jak uzyskać ten efekt we wpisie

Monki – klasyczne obuwie męskie wzorowane na fasonie noszonym dawniej przez mnichów (po angielsku mnich to monk). Buty te nie mają sznurówek, a zapinane są na jedną lub dwie klamry. Więcej o monkach w tym wpisie.

MTM – made to measure – angielska nazwa odzieży będącej opcją pośrednią między odzieżą gotową i szyciem na miarę. Produkty MTM są produkowane w taki sposób, by możliwie łatwo było je dostosować do sylwetki. Wymiary klienta dopasowywane są do istniejących szablonów, które w razie potrzeby mogą zostać lekko zmodyfikowane. Odzież ta jest zwykle szyta maszynowo, a jedynie wykańczana ręcznie. Więcej o rodzajach szycia odzieży przeczytasz w tym wpisie.

słowniczek pojęć moda męska słownik ocbd obłożyna oksfordy

Obłożyna – górny element budowy buta, na którym są wykonane dziurki na sznurowadła. Więcej o budowie buta przeczytasz w tym wpisie

OCBD – skrót od oxford cloth button down. OCBD to koszula z kołnierzykiem button down zrobiona z bawełny oksford. Jest to nieformalny rodzaj koszul z bawełny o splocie oksford. Więcej o rodzajach koszul przeczytasz w tym wpisie

Oksfordy – inaczej wiedenki – rodzaj klasycznego obuwia, które posiada zamknięty system wiązania. Jest to bardziej formalne rozwiązanie niż w monkach czy butach typu derby. Więcej o tym rodzaju obuwia przeczytasz we wpisie mu poświęconym. 

słowniczek pojęć moda męska słownik patka płótno pas hiszpański

Pas hiszpański – inaczej zwany pasem smokingowym – wykonany z jedwabiu z poziomo idącymi przeszyciami, który nosi się w zestawie ze smokingiem. Jego zadaniem jest zasłonięcie koszuli, by ta nie tworzyła tzw. białej dziury, gdy marynarka rozchyli się nieco pod zapiętym guzikiem. Pas ukrywa także nieestetyczne pofałdowania koszuli, które powstają podczas siadania. Więcej o smokingu dowiesz się z tego wpisu

Patka – element marynarki lub płaszcza – prostokątny kawałek materiału, który przykrywa kieszeń.

Płótno – tkanina, którą usztywniane są lepszej jakości marynarki i płaszcze. Płótno nadaje kształt i sztywność odzieży i zapewnia lepszą przewiewność od wypełnień klejonkowych. 

słowniczek pojęć moda męska słownik podszewka podbicie poduszki

Podbicie – wysokość stopy w okolicy śródstopia. Wysokość podbicia należy brać pod uwagę, dobierając rozmiar i kopyto buta.

Podszewka – cienka tkanina używana jako podszycie marynarek lub płaszczy. Zazwyczaj podszewka jest śliska, co ułatwia zakładane i zdejmowanie odzieży. Podszewki wykonuje się najczęściej z oddychającej wiskozy lub – w przypadku niskiej jakość odzieży – z poliestru. 

Poduszki – gąbkowe wypełnienie w marynarce, które ma poszerzać i usztywniać ramiona.

słowniczek pojęć moda męska słownik polka dot polo popelina

Polka dot – wzór w grochy.

Polo – koszulka z krótkim lub długim rękawem zapinana na zwykle trzy guziki, zakładana przez głowę. Klasyczne polo ma miękki kołnierzyk i wykonane jest z bawełnianej piki.

Popelina – splot tkaniny charakteryzujący się gładkością i brakiem wyraźnej faktury. Najczęściej stosowany splot w formalnych koszulach garniturowych. Więcej o rodzajach tkanin koszulowych we wpisie

słowniczek pojęć moda męska słownik popover poszetka pow

Popover – koszula lub koszulka zakładana przez głowę, zapinana do wysokości klatki piersiowej na 3-5 guzików.

Poszetka – ozdobna chusteczka wkładana do zewnętrznej kieszeni piersiowej marynarki lub płaszcza (brustaszy). Nazwa pochodzi od francuskiego słowa pochette. Więcej o poszetce dowiesz się z filmu.

POW – krata Księcia Walii – Prince of Wales – charakterystyczny, klasyczny wzór, który można zobaczyć przede wszystkim na tkaninach garniturowych. Składa się z wielu krzyżujących się linii biegnących prostopadle i równolegle. Jest na niej drobna pepitka tworząca kwadratowe bloki, cieniutkie prążki i szersza kolorowa krata overcheck. Więcej o tkaninach dowiesz się z tego wpisu.

słowniczek pojęć moda męska słownik power suit przyszwa rtw

Power suit – garnitur mocy – ciemny garnitur w pionowy prążek. Zobacz mnie w power suit we wpisie

Przyszwa – część cholewki obuwia przyszyta do podeszwy, zakrywająca stopę.

RTW – skrót od ready to wear – odzież konfekcyjna, sprzedawana jako gotowa do noszenia.

słowniczek pojęć moda męska słownik seersucker solaro spalla camicia

Seersucker  – rodzaj bawełny, która ma charakterystyczne marszczenia. W Polsce powszechniejsza jest nazwa kora. Ta typowo letnia tkanina nadaje się doskonale na letnią marynarkę lub garnitur. 

Solaro – rodzaj tkaniny wełnianej. Osnowa ma kolor beżowy, a wątek jest zwykle czerwony. Dzięki takiej budowie tkanina zmienia barwę w zależności od kąta padania światła. Ten materiał jest chętnie wykorzystywany we Włoszech, na letnie garnitury. Zobacz mnie w stylizacji z garniturem solaro w tym wpisie

Spalla camicia – koszulowe wszycie rękawa marynarki, które charakteryzuje się marszczeniem i miękką budową kuli rękawa. Zobacz stylizację z marynarką z koszulowym wszyciem rękawa.

słowniczek pojęć moda męska słownik sprezzatura stebnowanie szantung

Sprezzatura – nonszalancja w ubiorze. Rodzaj zachowania eleganckich mężczyzn charakteryzujący się naginaniem lub łamaniem zasad klasycznej elegancji. Dłuższa cienka końcówka krawata, rozpięta marynarka, niezapięta klamra podwójnych monków to tylko kilka z przykładów tego zjawiska. Przeczytaj więcej w tym wpisie.

Stebnowanie – przeszycie ściegiem prostym po wierzchu materiału. Ręczne stebnowanie to coś, co wyróżniać może lepszej jakości odzież. 

Szantung – rodzaj tkaniny wykonanej z surowej, jedwabnej przędzy z charakterystycznymi zgrubieniami na jej powierzchni. Stosowany przy wyrobie nieformalnych krawatów. Więcej o krawatach w filmie

słowniczek pojęć moda męska słownik sztyblety szlic trilby

Szlic – pionowe rozcięcie z tyłu marynarki, które służyć ma poprawie komfortu noszenia. Im mniej szliców, tym marynarka ma większą formalność. 

Sztyblety – rodzaj butów wsuwanych sięgających do kostki. Sztyblety mają charakterystyczne gumowe wstawki po bokach, które ułatwiają ich zakładanie. Więcej o sztybletach dowiesz się z tego filmu

Trilby – kapelusz z wąskim rondem, wywiniętym do góry z tyłu.

słowniczek pojęć moda męska słownik twill window pane zakłądki

Twill – ukośny splot bawełny. Taka tkanina jest mięsista i łatwa w prasowaniu. Więcej o rodzajach tkanin koszulowych we wpisie

Window pane – rodzaj wzoru z charakterystyczną dużą kratą, występuje np. na tkaninach garniturowych i koszulowych. Nazwa po angielsku oznacza ramę okienną. Więcej o wzorach tkanin w tym wpisie

Zakładki – zapas materiału, który pozostawia się w górnej części spodni, aby zapewnić większą swobodę ruchu. Nie mylić z zaszewkami, które służą taliowaniu koszuli. 

słowniczek pojęć moda męska słownik elówka zestaw koordynowany zestaw klubowy

Zelówka – element gumowy przyklejany na skórzaną podeszwę. Zwiększyć jej przyczepność i wytrzymałość, ale pogarsza wentylację obuwia. 

Zestaw klubowy – granatowa marynarka z metalowymi guzikami i szare spodnie. Zestaw klubowy często łączy się z krawatem typowym dla danego klubu studenckiego (tradycja pochodząca z krajów anglosaskich). 

Zestaw koordynowany – Połączenie spodni i marynarki w dwóch różnych kolorach, które się ze sobą koordynują, czyli współgrają. 

 

 

Jak podoba Ci się to zestawienie? Czy dodałbyś coś jeszcze do słowniczka? Daj znać w komentarzu!

Szukasz więcej wiedzy o klasycznej męskiej elegancji? Zajrzyj na mój kanał na youtube, gdzie znajdziesz wiele filmów z poradami. Możesz także porozmawiać o męskiej modzie na Stylowej Grupie Dyskusyjnej na Facebooku.

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher