Jakie tkaniny na garnitur będą odpowiednie, na co zwracać uwagę przy ich wyborze, a czego się wystrzegać? Te pytania powinny postawić sobie nie tylko osoby, które kupują gotowy garnitur, marynarkę lub spodnie, ale także (a może przede wszystkim) Ci, którzy szyją na miarę. Wiele osób, z którymi miałem okazję rozmawiać na temat męskiej mody niewiele wie na temat tkanin. A przecież oprócz kroju to właśnie dobór tkaniny powinien być najważniejszym kryterium decydującym o przeznaczeniu, stopniu formalności i ogólnym odbiorze klasycznego stroju.
Dlatego tym wpisem chciałbym przybliżyć Wam tematykę tkanin, z których szyte są elementy odzieży. Na dole materiału zamieściłem film – rozmowę z moim kolegą Romanem Zaczkiewiczem – autorem bloga o męskiej modzie oraz dystrybutorem tkanin brytyjskich i włoskich na polski rynek. Cała rozmowa trwa przeszło 30 minut, a jej skrót zawarty jest w tym tekście. Możecie więc zdecydować, czy wolicie o tym przeczytać, czy posłuchać i obejrzeć. Podpowiem, że wideo przekazuje więcej informacji.
Czy istnieją uniwersalne tkaniny na garnitur?
Niestety, nie ma pojęcia takiego, jak tkanina uniwersalna zarówno na jesień jak i zimę. Dlatego powinniśmy posiadać w garderobie odzież wykonaną z tkanin przeznaczonych na wiosnę/lato oraz na jesień/zimę.
Półśrodkiem może być garnitur z wełny czesankowej o gramaturze około 280g na metr bieżący, ale istnieje ryzyko, że latem będzie nam za ciepło, a zimą za zimno.
Tkaniny wiosenne i letnie
Garnitury szyte na cieplejszą część roku różnią się od tych zimowych luźniejszym splotem tkaniny. Tkaniny takie lekko prześwitują, gdy spoglądamy przez nie pod światło oraz przepuszczają więcej powietrza na drugą stronę. To daje nam lepszą wentylację w ciepłe dni. Wadą letnich tkanin jest ich lekkość i dlatego tkaniny te, w porównaniu do cięższych zimowych, nie leżą tak dobrze i gorzej się prostują wisząc na wieszaku.
Najpopularniejszą tkaniną letnią jest wełna tropik, czyli taka o luźnym splocie i niższej gramaturze. Tkaniny lniane i bawełniane są mniej popularne ze względu na ich łatwiejsze gniecenie się.
Tkaniny jesienne i zimowe
W chłodniejszej porze roku nosi się tkaniny zdecydowanie grubsze, których gramatura nierzadko przekracza 300g. Splot tkanin jest także ciaśniejszy. Dają nam one lepszą izolację od zimna. Tkaniny zimowe łatwiej prostują się odpoczywając na wieszaku, a ubrania z nich uszyte leżą lepiej i wyglądają bardziej elegancko.
Tkaniny zimowe to wełny czesankowe, wełny zgrzeblone, flanele, wełny z alpak i kaszmir.
Harris Tweed
Jest to jeden z rodzajów wełny, który został zastrzeżony przez mieszkańców Hebryd w Wielkiej Brytanii i może powstawać jedynie tam. Charakterystyczne kraciaste tkaniny tweedowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych wzorów męskiej elegancji.
W tkaniny tweedowe tego rodzaju zaopatruje się oczywiście Rodzina Królewska, ale także zwolennicy polowań, wyścigów konnych czy po prostu dżentelmeni z całego świata, którzy chcieliby uszyć sportową marynarkę.
Irish donegal
To irlandzka tkanina, która jest typowa dla tego regionu geograficznego, ale nie została zastrzeżona tak, jak Harris Tweed. Donegal powstaje z owiec, które przebywają w tamtejszych specjalnych warunkach klimatycznych. Wełna donegal ma charakterystyczna fakturę z widocznymi włoskami i kropkami, które co jakiś czas nadają inny ton tkaninie. Można powiedzieć, że jest ona nakrapiana i niezbyt gładka. Nadaje się bardzo dobrze na nieformalne zestawy koordynowane lub piękne marynarki sportowe.
Rodzaje wykończenia wełen
Wełna czesankowa – jak sama nazwa wskazuje jest wyczesana, co nadaje jej gładkość. Tego typu wełny wykorzystywane są najczęściej do szycia garniturów formalnych. Jest to też najpopularniejszy rodzaj wełny garniturów, które można kupić w sklepach sieciowych.
Wełna zgrzeblona – wełna, która nie została poddana procesowi czesania. Jest ona dużo bardziej „włochata” i przez to zdecydowanie nie nadaje się do garniturów wieczorowych i formalnych.
Rodzaje faktur i wzorów tkanin garniturowych
Twill – to najpopularniejszy splot stosowany w tkaninach na garnitury formalne i wieczorowe. W powiększeniu można zauważyć skrzyżowane włókna wełniane. Splot ten jest również używany przy przędzeniu bawełny przeznaczonej na koszule.
Bird’s Eye – żabie oczko – tkanina o takim splocie wygląda jakby była pokryta małymi kropeczkami. Tego typu faktura nadaje się na zestawy o niższym stopniu formalności.
Shark Skin – skóra rekina – faktura tej tkaniny przypomina skórę rekina i często pojawia się na tkaninach z wełny typu tropik, czyli lżejszych i przeznaczonych na lato lżejszych wełen.
Window Pane – to w zasadzie wzór, który powstaje na tkaninie, a nie jej faktura. To nic innego jak duża krata. Można z niej uszyć zarówno cały garnitur, jak i oddzielnie elementy odzieży.
Krata Księcia Walii – wzór tkaniny, który łączy dużą kratę z małą kratą. Jeden z najbardziej popularnych wzorów na tkaninach garniturowych.
Dog Tooth – pepitka – wzór na tkaninie przypominający ząb.
Tkaniny na garnitur syntetyczne i sztuczne
Wybierając tkaninę na elementy klasycznego stroju pamiętaj, by nie wybierać tych o sztucznych domieszkach. W klasycznej męskiej modzie nie ma miejsca na tkaniny, które nie przepuszczają powietrza i wyglądają mało szlachetnie. Niech nie przemawia do Ciebie niższa cena, czy dłuższa trwałość. Tylko na pierwszy rzut oka takie tkaniny wyglądają jak wełna. Noszenie poliestru powoduje dyskomfort. Poliester, który jest pozyskiwany z ropy naftowej, przepuszcza powietrze tylko w około 0,03%. Noszenie przez cały dzień ubrania uszytego z takiej tkaniny może być (zapachowo) nieprzyjemne zarówno dla Ciebie, jak i wszystkich, którzy znajdują się w Twoim otoczeniu.
Czym innym są tkaniny syntetyczne takie, jak wiskoza. Nie jest ona tkaniną naturalną taką, jak wełna, ale przepuszcza powietrze i nie powoduje dyskomfortu podczas noszenia jak tkaniny sztuczne.
Wodoodporne tkaniny na garnitur
W klasycznej męskiej modzie rzadko pojawiają się jakiekolwiek innowacje. Nie znaczy to jednak, że tkaniny nie są w ogóle ulepszane. Firma Drago ma w ofercie flanele, które pokryte są specjalnym impregnatem. Zapewnia on nieprzemakalność i zwiększoną odporność na brudzenie się. Krople wody po prostu spływają po powierzchni tkaniny. Daje to niesamowity efekt. Zestaw z tej tkaniny zaprezentuję na najbliższych targach Pitti i będę mógł podzielić się z Wami moimi wrażeniami z kontaktu z taką tkaniną.