Andrew Loake – menadżer zarządzający firmą Loake odwiedził Warszawę 19. maja na konferencji prasowej. Wydarzenie to było to po części uroczystością z okazji otwarcia pierwszego salonu firmowego marki Loake w Polsce. Pech chciał, że rok temu, gdy otwarcie nastąpiło, Andrew Loake nie mógł się pojawić. Jednak nigdy nie jest za późno, by ugościć w naszym fantastycznym mieście CEO marki Loake.
Historia marki Loake
Loake jest producentem obuwia szytego metodą Goodyear welted od 1880 roku – wpierw w domu jednego z trzech braci założycieli marki, a później od 1894 roku w fabryce w Kettering w Królestwie Wielkiej Brytanii. Niesamowitym faktem jest, że buty są wytwarzane w tym samym miejscu do dziś, czyli od przeszło 122 lat!
Sama metoda produkcji butów metodą Goodyear Welted ma ponad 300 lat i w skrócie polega na używaniu do połączenia podeszwy z cholewką buta specjalnej szyny, dzięki której podeszwę w razie zużycia można po prostu wymienić.
W czasie Drugiej Wojny Światowej firma Loake dostarczała buty wojsku. Co tydzień dostarczano nawet 2500 butów. Należy nadmienić, że normalnie wyprodukowanie jednej pary butów Loake potrzeba aż 8 tygodni.
Od 2007 roku Loake jest dostawcą butów dla Rodziny Królewskiej i otrzymała tytuł Królewskiego Dostawcy od samej Elżbiety II. W czasie swego panowania Elżbieta II nadała przywilej umieszczenia tego napisu 699 dostawcom. Jego posiadacze muszą spełniać specyficzne wymagania królewskich klientów. Aby producent mógł ubiegać się o status królewskiego dostawcy, musi się sprawdzić przez co najmniej pięć lat. Andrew jednak nie chciał wspomnieć nic o warunkach współpracy, gdyż obowiązuję go klauzula poufności. Jednak sądzę, że jest to najlepsza z możliwych reklam dla marki produkującej klasyczne męskie obuwie.
Kim jest Andrew Loake
Andrew Loake jest piątym pokoleniem założycieli marki Loake. Wpierw w fabryce w Kettering produkowano buty pod innymi markami, aby później zarejestrować markę jako własną i rozwijać się pod własnym szyldem.
Wydawałoby się, że osoba o takiej pozycji będzie poważna, nieco wycofana i przede wszystkim trzymająca dystans. Andrew Loake pokazał na konferencji prasowej, że przede wszystkim jest sympatycznym, charyzmatycznym dżentelmenem. Co chwila żartował i nawet sposób, w który siedział pokazywał, że daleko mu do nadąsanych liderów korporacji.
Po godzinach jest muzykiem i gra na gitarze oraz skrzypcach, na których jak wspomniał, chciałby grać lepiej.
Ciekawe fakty
Andrew Loake zdradził nam kilka faktów, które dotyczą produkcji obuwia Loake.
- Wyprodukowanie jednej pary klasycznych brogsów pochłania ponad 200 czynności,
- Fabryka Loake zatrudnia około 75 szewców,
- Wyprodukowanie jednej pary butów Loake zajmuje ponad 8 tygodni,
- Loake jest oficjalnym dostawcą butów dla klubu piłki nożnej Arsenal London,
- Andrew Loake potrafi wykonać większość czynności wymaganych do wyprodukowania jednej pary butów, ale nie umie jeszcze złączyć cholewkę z podeszwą, czyli wykonać tego, co jest kluczowe przy produkcji butów metodą Goodyear Welted
Z konferencji najbardziej podobała mi się myśl Andrew, dlaczego wybierać klasyczną elegancję, a nie podążać za modą – Gdy kupujesz buty, bo takie akurat są modne, to dajesz komuś innemu wybrać za Ciebie. Jeśli natomiast decydujesz się wybrać buty klasyczne, to decyzję podejmujesz Ty. Możesz też być pewien, że w przyszłym roku nie będziesz zmuszony wymienić butów ze względu na zmieniającą się modę. Sam Andrew Loake buty, które miał na sobie nosi od ponad 7 lat. Czy nadal uważasz, że wydatek ponad tysiąca złotych na buty to zła inwestycja? Czy buty za 200 zł służyć Ci będą ponad 7 lat i czy zapewnią Ci taki komfort użytkowania? Sam wyciągnij wnioski i podejmij decyzję 🙂
a po buty zapraszam do:
Loake Polska
Ul. Chmielna 30
(podwórze Residence St. Andrew’s Palace)
00-020, Warszawa
Zdjęcia: Filip Michałowicz – fp26