fbpx

Podstawowe buty w męskiej szafie

Podstawowe buty w męskiej szafie to te , które mogą być uznawane za filar wielu stylizacji. Mogą podkreślić resztę stroju, ale także zaprzepaścić dobre wrażenie. Nie przesadzę z kwestią, że buty potrafią z przeciętnego ubioru zrobić hit, ale niestety także odwrotnie.

Są takie buty męskie, które każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie. Nie ważne, czy chodzi na codzień ubrany elegancko, czy po prostu zakłada to, co lubi bez wyraźnego dress code’u. Każdy z nas musi pokazać się na takich imprezach jak wesela, komunie, pogrzeby, czy imprezy firmowe, które odbywają się wieczorem. Jakie buty będą pasowały do tego typu okazji? Czy ma znaczenie co założymy, czy tak naprawdę chodzi tylko o to, czy buty będą pasowały do reszty ubioru? W etykiecie męskiego ubioru wszystko ma znaczenie i nawet, jeśli łamie się klasyczne reguły najpierw wypadałoby je znać!

 

Zobacz także nowy wpis i film o podstawowych trzech parach butów w męskiej szafie.

 

Podstawowe buty w męskiej szafie, które mężczyzna powinien kupić jako pierwsze – Oxfordy

Jakie buty powinny znaleźć się w szafie mężczyzny? Które z nich to podstawowe buty w męskiej szafie? To pytanie zadaje sobie już młodzież w liceum, gdy przygotowuje się do studniówki. Jak już wspomniałem, nawet gdy nie chodzimy codziennie w garniturach czy marynarkach, życie stawia przed nami okazje, na które wypada ubrać się bardziej elegancko, by okazać szacunek i pokazać rangę tego wydarzenia. Sami poczulibyście się zapewne źle, gdyby na wasz ślub przyszedł gość w kaloszach i obdartych, działkowych ubraniach (niestety mojemu znajomemu to się zdarzyło). Dlatego właśnie istnieje etykieta, która określa rodzaj obuwia, jaki jest odpowiedni na bardziej formalne imprezy. Istnieje coś takiego również jak stopniowanie formalności obuwia.

Które buty powinniśmy wybrać zatem, jako te najbardziej formalne i nadające się na przykład na imprezy takie, jak: śluby (także własne), pogrzeby, studniówki, opery, gale, wieczorne imprezy, na które musimy ubrać się formalnie? Te buty to najbardziej formalne obuwie dla mężczyzny – , inaczej zwane .  Buty te powinny być czarne, wykonane z gładkiej skóry licowej, posiadać zamkniętą przyszwę, czyli element, który posiada dziurki na sznurowadła;  a z przodu posiadają naszyty „nosek”, czyli kapkę.
budowa butów oksford wiedenki

Jeśli miałbym pokazać, co najbardziej wpływa na stopniowanie formalności obuwia męskiego to właśnie będzie to podział na buty z zamkniętą lub otwartą przyszwą. Zamknięta przyszwa tworzy bardziej spójną i gładką budowę buta. Dopiero od kilku lat możemy kupić w Polsce buty z zamkniętą przyszwą, a wcześniej dominowały zdecydowanie buty mniej formalne z otwartą przyszwą, czyli tzw derby. Można było zauważyć dlatego wiele stylizacji ślubnych, w których występował ten rodzaj obuwia. Są to jednak zdecydowanie buty miej formalne do stylizacji codziennych. Poniżej porównanie najbardziej formalnego obuwia oxford z butami, które możesz swobodnie założyć do jeansów – ().

oksfordy i but derby frogs

Druga para butów, które są podstawą w męskiej szafie – Brogsy

Brogsy mogą mieć zarówno otwartą, jak i zamkniętą przyszwę, co powoduje, że jedne założymy do nieco bardziej formalnych stylizacji, a drugie – derby, nawet nadadzą się do jeansów. Brogs to w zasadzie nazwa butów, które posiadają ażurowe zdobienia oraz często medaliony na czubku, kapce buta. Można podzielić je na brogsy i półbrogsy. Brogsy posiadają zarówno medaliony na czubku jak i dziurki – ażurowe zdobienia na szwach, czy po bokach. Półbrogsy, inaczej zwane half brogsy lub semi brogsy, posiadają zwykle same dziurkowania i medaliony, ale na kapce jak w oxfordach, bez charakterystycznych skrzydeł.

rodzaje brogsów

Poniżej możecie zobaczyć jak oba rodzaje obuwia mogą wyglądać w podobnej stylizacji złożonej z granatowej marynarki w kratę z (niestety nie była uszyta na mnie, więc jak widzicie rękawy są nieco za krótkie – jednakże szyją oni garnitury na miarę); spodni w pepitkę z szelkami na guziki, błękitnej koszuli James Button z bawełny royal oxford, krawatów z grenadyny (zielony) oraz jedwabiu w słoniki (czerwony) ze sklepu , z tego samego sklepu jest też poszetka włożona w brustaszę płaszcza Próchnik, który ukazał się już w jednym z poprzednich wpisów oraz przepiękny szal z wełny i jedwabiu. Buty to oxfordy, brogsy i półbrogsy ze sklepu , który jest dystrybutorem hiszpańskiej firmy Yanko, szyjącej ręcznie buty metodą goodyear welted. Dla użytkownika oznacza to tyle, że po zniszczeniu podeszwy można ją wymienić na nową, a but służyć będzie latami, a nie jak odpowiedniki z popularnych sieciówek – jeden sezon. Brązowy płaszcz, który noszę w parku, to jedna z pierwszych kolekcji Rage Age. Kupiłem go jeszcze, gdy nie nosiłem się elegancko, a zakładałem go głównie do jeansów. Jak widać sprawdza się także w tych bardziej formalnych stylizacjach. Bransoletki na nadgarstku to jak zwykle bezbłędna kolekcja od Mishi Bijoux. A na samym końcu piękna aktówka, która z powodzeniem może służyć również jako pokrowiec na komputer – .

obuwie brogs

Na górze widać jak czarne oxfordy wpływają na stylizację, podwyższając jej formalność,a  poniżej ta sama stylizacja z brązowymi brogsami longwing derby z otwartą przyszwą. Czyż te brązowe pełne brogsy nie są piękne? Dlatego te dwie pary to podstawowe buty w męskiej szafie!

brogues yanko shoes

A teraz kolejna odsłona i znów czarne wiedenki. Formalność nieco podwyższona, ale wciąż wygląda to dobrze. Te buty to najbardziej uniwersalny element męskiej garderoby. Ważny, by były dobrze wypastowane, a jak to zrobić, mówiłem nieco wcześniej w tym wpisie o czyszczeniu obuwia.

czarne wiedenki

Teraz czas na pół z zamkniętą przyszwą w pięknym kolorze burgundowym, który rzadko spotykany jest na ulicy, a czyni stylizację bardzo oryginalną. Na marginesie wspomnę, że podczas tych zdjęć funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu nas spisał. Być może nie zakuł nas w kajdany, bo miałem na sobie podstawowe buty w męskiej szafie. Na kolejnych zdjęciach możecie zauważyć pewny rządowy budynek. Czy ktoś go poznaje?

oksford brogues

Inne ujęcie tej samej uliczki, a w tle pewien pałac. Kto poznaje co to za budynek?

yanko shoes burgundy brogues

Małe zbliżenie na te piękne buty Yanko. Pamiętajcie, by wkładać obuwie zawsze używając łyżki do butów. Na zdjęciu niezwykle piękna i funkcjonalna , którą niestety zgubiłem podczas robienia zdjęć do tego wpisu.

yanko shoes brogs

Chciałbym też podziękować w tym miejscu mojej narzeczonej, która zrobiła zdjęcia do tego wpisu. Jeśli zatem chcielibyście je skrytykować (zdjęcia), to weźcie poprawkę na to, że to był jej debiut, a mieliśmy niezbyt dużo czasu, pogoda też nie rozpieszczała – cały czas było ryzyko deszczu. Udało nam się skończyć zdjęcia tuż przed deszczem, co uznałem za niesamowite szczęście. Jak podobają Wam się zdjęcia robione przez amatorkę przy użyciu amatorskiego sprzętu?

Poniżej podstawowe buty w męskiej szafie, te które należy kupić jako pierwsze – oxfordy, wiedenki Yanko.

czarne wiedenki yanko

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher