fbpx

Poszetka – jak składać i jak ją nosić? FILM

Poszetka to często, niestety, ignorowana część garderoby, a przecież prawidłowo używana może uczynić każdą stylizację ciekawszą.  Czym w ogóle jest poszetka, jak ją nosić w zależności od okoliczności? Na te pytania odpowiadam w tym wpisie oraz dołączonym do niego filmie (znajdziesz go na końcu wpisu).

Skąd wzięła się nazwa „poszetka”

Słowo poszetka pochodzi od francuskiego  pochette, co oznacza chusteczkę wkładaną do kieszonki. Poche  bowiem to nic innego jak kieszeń po francusku. Niegdyś służyła mężczyznom jako chusteczka do wycierania butów z kurzu i lekkich zabrudzeń. Nie mylcie jej jednak z, zwykle wykonaną z bawełny,chusteczką do nosa!.

Poszetka obecnie to jedynie ozdoba, która już dawno straciła swoją pierwotną użytkową funkcję. Dzisiaj przecież już nikt nie wyobraża sobie, by przy jej użyciu czyścić buty. Poszetki bywają małymi dziełami sztuki i po prostu szkoda byłoby je zniszczyć.

Dobierając poszetkę do całości stylizacji pamiętajcie, iż nie powinna ona się wyróżniać, a jedynie dopełniać  ogólny wygląd odzieży.

Poszetka w zestawie z krawatem?

Najważniejszą zasadą jest ta, by nie zakładać poszetki wykonanej z tej samej tkaniny i o tym samym wzorze co krawat lub mucha. Poszetka nie musi być nawet w tym samym kolorze co krawat, co więcej – nie musi być z tej samej tkaniny.

Zasady doboru poszetki

Dobór tej chusteczki, zarówno pod kątem koloru koloru jak i tkaniny, może być kontrastowy lub nawiązywać choćby jednym elementem do reszty stylizacji.

Jeśli nie poruszasz się jeszcze zbyt pewnie w kwestii stylizacji – wybierz poszetkę w kolorze białym. Ten kolor jest uniwersalny i będzie pasował na każdą okazję. Biała, lniana poszetka to najbardziej formalny rodzaj tych chusteczek. Złożona w tzw. TV fold może być noszona zarówno na uroczyste bale, śluby jak i podczas pogrzebu. Ułożenie tej samej białej poszetki w nieco ekstrawagancki sposób obniża jej formalność.

Prostą zasadą jest dobieranie krawata i poszetki na zasadzie kontrastu. Zakładasz stonowany jednobarwny krawat, to wybierz bardziej wzorzystą poszetkę. I odwrotnie – z jednobarwną poszetką zestaw wzorzysty krawat.

Staraj się dobierać ze sobą krawat i poszetkę wykonane z dwóch różnych tkanin. Jeśli krawat jest z jedwabiu, to dobierz chusteczkę z lnu lub bawełny. Błyszczący jedwab będzie kontrastował z matową fakturą poszetek.

Zwróć uwagę na tkaninę, z której poszetka została wykonana. Unikaj sztucznych materiałów jak poliester, który wygląda mało szlachetnie. Jedwab, ze względu na jego połysk, nadaje się bardziej na uroczyste okazje i wieczory. Wełna zaś to typowo jesienno-zimowy materiał, a len w wersji wzorzystej nadaje się idealnie na lato.

Dobra poszetka powinna być wykańczana ręcznie. Wprawne oko od razu zauważy pracę rzemieślnika. Nie ignoruj takich detali. Poszetka nie jest przecież drogą częścią garderoby, a jej noszenie pozwoli wyróżnić się z tłumu.

Nie bój się eksperymentować z doborem poszetek do reszty ubioru. Reguły często są po to, by je łamać. Musisz to robić jednak z wyczuciem i znajomością owych reguł.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu filmowi instruktażowemu zaczniesz bawić się składaniem poszetki!

 

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher