fbpx

Jak ubrać się na ślub, własny ślub?

Jak ubrać się na ślub? To pytanie towarzyszyło mi od kilku miesięcy. Większość osób trafia na blogi o męskiej elegancji szukając inspiracji na strój weselny. Nie ważne czy na swoje wesele, czy wesele przyjaciół. Szczerze przyznam, że ja także zostałem czytelnikiem blogów moich kolegów po fachu właśnie szukając pomysłu na ubranie na mój własny ślub. 

Nie byłem zdecydowany czy założyć garnitur, smoking, żakiet, czy może zaszaleć z frakiem. Czytałem, porównywałem opinie, przeglądałem portale internetowe, instagram, pinterest. Wreszcie dokonałem wyboru, z którego jestem zadowolony w stu procentach.

Jeśli szukasz informacji o tym jak ubrać się jako gość, zajrzyj do innego mojego wpisu.

jak_ubrac_sie_na_slub2

Najpierw mówiłem sobie, że zdecyduję się na garnitur, który będę mógł wykorzystać później. Jednak jak to jest chodzić w garniturze ślubnym podczas innych okazji? Co najmniej niezręcznie. Własny ślub to okazja jedyna w życiu i warto celebrować ją w odpowiednim stroju. Wybór padł więc na smoking. Jednak nie byle jaki! Szukałem czegoś, co byłoby odmienne od prezentowanych smokingów, a czasem „garniturów smokingowych”, które znalazłem w warszawskich centrach handlowych. O „garnitur smokingowy” nie pytajcie, bo takie potworki trzeba omijać szerokim łukiem.

Smoking z mieszanki wełny z lnem

Smoking wybrany przeze mnie na mój ślub nie jest typowym smokingiem, ale mieści się w kanonach klasycznej elegancji. Mogłem mieć nieco więcej swobody w decyzji, bo ślub zaplanowaliśmy latem. Dlatego wybór padł na smoking z mieszanki wełny z lnem. Byłem początkowo sceptyczny i wahałem się nad wyborem klasycznej wersji wełnianej, ale z szalowym kołnierzem. Dobrze jednak, że nie wybrałem wersji bezpiecznej. Frakowy, zamknięty kołnierz wygląda o wiele ciekawiej, a lekko gniotący się materiał dodaje uroku i obniża nieco formalność tego stroju.

jak_ubrac_sie_na_slub3

jak_ubrac_sie_na_slub4

Smoking to ubiór do noszenia po zmroku. Latem to dość późna pora, ale postanowiłem się tym nie przejmować. Ślub był o 18, więc połowicznie zasadę noszenia wieczorem spełniłem.

Więcej o zasadach noszenia smokingu możecie znaleźć pod tym linkiem

Poprawki krawieckie

Smoking został oczywiście dopasowany  do moich wymiarów. Kupiony w internetowym sklepie Suitsupply w rozmiarze 50 wymagał:

  • skrócenia i zwężenia nogawek,
  • taliowania marynarki,
  • skrócenia pachy,
  • skrócenia rękawów od góry,
  • zabrania materiału na górze ramion,
  • zwężenia spodni w pasie z obu stron.

jak_ubrac_sie_na_slub5

jak_ubrac_sie_na_slub6

Po aż tylu zmianach smoking był jednak tak dopasowany, jakby był uszyty na miarę. Wszystko to kosztowało dużo mniej niż smoking bespoke.

Musiałem nieco oszczędzić na ubiorze, by starczyło na inne elementy ślubu i wesela. Moja żona zasłużyła na piękną suknię ślubną, więc ja poszedłem nieco na skróty. Nie żałowałem swojej decyzji. Gdybym szył smoking na miarę, nie wybrałbym takiej mieszanki materiału, a uszył go po prostu z granatowej wełny. Materiał smokingu suitsupply prezentował się wyjątkowo i niepowtarzalnie. Ile razy widzieliście kogoś w smokingu z tkaniny z lnem? Ktoś powie, że to powoduje jeszcze mniejszą uniwersalność tego stroju. Jednak kto by się tym przejmował! Dla chcącego nic trudnego i znajdzie powód, by założyć go raz jeszcze.

jak_ubrac_sie_na_slub7

jak_ubrac_sie_na_slub8

Elementy stroju ze smokingiem

Akcesoria, które założyłem do smokingu to klasyka gatunku. Nie zabrakło żadnego elementu, które często są pomijane przez innych użytkowników tego stroju (pisałem o tym we wpisie o ślubie Państwa Majdan). Wiązana mucha przysporzyła nie lada problem. Był to pierwszy raz, gdy wiązałem muchę i bez pomocy moich przyjaciół nie dałbym rady. Youtube też pomógł i wspólnymi siłami udało się osiągnąć zamierzony efekt. Gotowa mucha nigdy nie wygląda naturalnie, a ja nie chciałem używać półśrodków. Jak ubrać się na ślub, to tylko według klasycznych zasad elegancji.

jak_ubrac_sie_na_slub13

Jak ubrać się na ślub? Może moja stylizacja nieco wam podpowie przy wyborze stroju na ten wyjątkowy dzień. Oceńcie sami czy zadecydowałem trafnie. Jeśli szukacie więcej informacji o tym jak nosić smoking, zajrzyjcie tutaj.

A prawda jest taka, że nawet w najgorszym garniturze ten dzień i tak byłby najpiękniejszym dniem mojego życia!

jak_ubrac_sie_na_slub9

jak_ubrac_sie_na_slub10

Smoking: Suitsupply

Buty: Suitsupply

Koszula smokingowa: Suitsupply

Mucha wiązana: Suitsupply

Spinki do mankietów z muszlą : zanadesign.eu

Podwiązki do skarpet: Albert Thurston

Szelki z mory: Albert Thurston

Pas hiszpański: Henley – Studio Zaczkiewicz

Poszetka lniana:  Studio Zaczkiewicz

Fotografia: Piotr Sadowski – piotrsadowski.eu

jak_ubrac_sie_na_slub11jak_ubrac_sie_na_slub12

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher