Pytanie jak wiązać krawat pojawia się w życiu mężczyzny, a raczej jeszcze chłopca przy pierwszej ważniejszej imprezie, na której obowiązuje strój formalny – na studniówce. Podczas Pierwszej Komunii Świętej to jeszcze tata najczęściej pomaga zawiązać krawat lub muszkę. Jednak pod koniec liceum lub dla tych, co mają studniówkę jeszcze w podstawówce (ja miałem), jest to moment, w którym już samemu chce się podjąć tego wyzwania.
Zawiązanie krawata po raz pierwszy niewątpliwie wyzwaniem jest, ale od czego mamy blogerów takich, jak ja?! Właśnie z myślą o tych, którzy chcieliby zaskoczyć innych, że krawat zawiązali samemu jest ten przewodnik i poniższe nagranie. Nie tylko pokazuję jedne z popularniejszych i prostych sposobów, ale mówię także o tym, do jakiego typu kołnierzyka dany węzeł się nadaje. Niektóre krawaty ze względu na ponadprzeciętną długość wymagają innego typu węzła. Podpowiadam także, co zrobić, jeśli mamy tzw śledzia jako krawat, a chcemy, by wyglądał on nieco szerzej.
Łezka w krawacie – jak ją uzyskać?
Dla prawdziwego miłośnika męskiej elegancji tzw łezka w krawacie, która powstaje podczas wiązania, jest kropką nad „i”. Czy w każdym krawacie da się ja uzyskać i czy rzeczywiście jest ona wymagana? Czasami ze względu na szczególny materiał krawata nie jest to takie proste, a przy wielu węzłach wręcz niemożliwe do uzyskania. Nie poddawajcie się i testujcie zarówno krawaty jak i sposoby jego wiązania. Nie czekajcie na ostatnią chwilę, by zawiązać krawat, bo nie zawsze udaje się to zrobić od razu, a pośpiech tego nie ułatwia. Pamiętajcie moi drodzy czytelnicy, że krawat znajduje się bardzo blisko twarzy i źle zawiązany może zwracać tym zbyt dużą uwagę i psuć odbiór całej waszej osoby. Jest to element jedynie dekoracyjny i warto, by taką właśnie rolę spełniał prawidłowo.
Jaki krawat wybrać?
Dobierajcie krawaty z dobrych materiałów i unikajcie ponad wszelką cenę sztucznych materiałów jak poliester. Od razu widać, gdy krawat jest z niego wykonany. Jedwabne krawaty można kupić już za 69 zł i wcale nie muszą wyglądać tanio. Moje krawaty to kolekcja polskiej marki , która właśnie weszła na rynek i sądząc po relacji jakości do ceny może go zawojować. Takie krawaty z materiału innego niż sztucznego dużo lepiej się wiążą i przede wszystkim wyglądają po tysiąckroć lepiej. Jeśli szukacie krawatów z innych ciekawych tkanin zajrzyjcie do oferty również polskiego sklepu – , który posiada krawaty z takich ciekawych i nietypowych dla krawatów tkanin jak grenadyna, wełna, czy bawełna.
[embedyt]https://youtu.be/LhQ6EktfbBE[/embedyt]
Rodzaje węzłów krawata
Dobierając węzeł w krawacie, skupiłem się na 4 węzłach, które ja sam najczęściej wybieram lub wybierałem. Są one w większości łatwe do wykonania i lekkie w konstrukcji za wyjątkiem ostatniego, którego używam niezwykle rzadko.
Węzeł prosty – four in hand
Najbardziej minimalistyczny z węzłów i równie łatwy w zawiązaniu jak jego nazwa wskazuję na to. Idealnie komponuje się z kołnierzykami włoskimi i tymi extreme cut-away, czyli jeszcze bardziej ściętymi niż ten na zdjęciu. Najmodniejszy wśród Włochów, często wiązany w sposób niedbały i świadomie niesymetryczny.
Węzeł Prince Albert – Książę Albert
Podobny do węzła prostego, ale w ostatnie fazie wiązania zakręcony dwa razy. Widać tę różnicę nawet na zdjęciu, gdzie wystaje druga pętelka zrobiona krawatem przy konstrukcji węzła. Dobry dla nieco dłuższych krawatów lub dla osób niższych. Tak samo modny i elegancki jak four in hand, ale nieco bardziej ekstrawagancki.
Węzeł Victoria – Wiktorii
Ten węzeł jest tak samo gruby jak Alberta, ale nie widać tu dwukrotnego wiązania przez mały „myk” robiony pod sam koniec wiązania – zobacz na filmie. Nadaje się tak samo do dłuższych krawatów jak i dla tych, którzy chcą nieco grubszy węzeł niż zwykły węzeł prosty.
Węzeł windsorski – Windsor
Najbardziej popularny w Polsce węzeł i powiem szczerze, że nie wiem dlaczego. Jest to węzeł trudny i dość przytłaczający. Nadaje się dla osób otyłych lub tych z większą, szerszą twarzą. Nie pasuje zupełnie do kołnierzyków typu włoskiego, ale raczej do kołnierzyków klasycznych. A wam jak podobają się te węzły i który najczęściej wiążecie?