fbpx

Jak wybrać walizkę podróżną – czym kierować się przy wyborze?

W ostatnich latach często podróżuję i to mnie nauczyło, że kiepska walizka potrafi być bardziej uciążliwa niż kamień w bucie. Z tego artykułu dowiecie się, jak uniknąć niepotrzebnych nerwów i szarpania się z bagażem. Jak wybrać walizkę to tylko z pozoru proste pytanie. W oparciu o moje doświadczenia przekażę Wam kilka moich rad.

Sporo podróżuję w ostatnich latach, był nawet taki okres w moim życiu, gdy latałem po kilka razy w miesiącu. To były czasy, gdy poznaliśmy się z moją obecną żoną. Martina mieszkała w Sztokholmie, a ja miałem wielkie szczęście, ze linie Ryanair latały jeszcze z Okęcia. Bilety kosztowały często tylko 39 zł, ale podróż odbywała się wyłącznie z bagażem podręcznym. To mnie zmusiło do bardziej przemyślanego pakowania się.

 

Epoka wielkich bagaży skończyła się wraz ze wzrostem przystępności podróży lotniczych. Kiedyś bagaże na daleki wyjazd ważyły prawie tyle, co cała domowa szafa. Pakowano się w wielkie kufry i to często nie samodzielnie, a korzystając z pomocy służących. Wyglądało to malowniczo, ale te czasy dawno minęły. Podróżne zasobniki, wyglądające jak komody z szufladami, trafiły do muzeów.

jak wybrac walizke

jak wybrac walizke lv

Rozwój lotnictwa sprawił, że, nawet wybierając się za morze, nie musimy brać zapasów na miesiąc trasy. Ale ten sposób podróżowania wymusił też ograniczenia w rozmiarze i wadze bagażu. Dlatego właśnie, wybierając odpowiednia walizkę, trzeba zwrócić uwagę na kilka cech, którymi powinna się wyróżniać.

Jak wybrać walizkę podróżną?

jak wybrac walizke

Materiał, z którego wykonano walizkę

Walizki miękkie mają swoje zalety. Przede wszystkim łatwo je nieco powiększyć i nie ulegają tak łatwo zniszczeniu. Materiał przecież nie pęknie od byle uderzenia. Ale zawartość miękkich walizek narażona jest na niebezpieczeństwo.

Walizki twarde są wykonywane z różnych materiałów – z tańszego pvc, który ma tendencję do pękania, lub z polikarbonu. Ten drugi materiał jest nie tylko lżejszy, ale i bardziej wytrzymały. Przede wszystkim nie pęka, a jedynie ulega odkształceniom. Jest elastyczny i po wgnieceniu wraca do swojego poprzedniego kształtu. Jest to zatem dużo lepszy wybór.

jak wybrac walizke

Liczba kółek i ich sprawność

Do niedawna na rynku były niemal wyłącznie walizki z dwoma kółkami – można je było jedynie ciągnąć za sobą. Obecnie coraz więcej walizek ma cztery kółka, dzięki czemu można prowadzić je obok siebie. Czasami jest to wygodniejsze (na przykład wtedy, gdy stoimy w kolejce na lotnisku). Udogodnieniem są też kółka wielokierunkowe. Przecież lepiej mieć wybór niż tylko jedna opcję.

I bardzo ważna sprawa – zanim kupisz walizkę, sprawdź, jak jej kółka zachowują się w praktyce. Jeżeli są oporne i nie wyglądają solidnie, to lepiej szukaj dalej. No, chyba, że chcesz się szarpać z bagażem całą drogę na lotnisko.

Sprawdź też, czy kółka są w miarę ciche. Niestety hałasu nie da się wyeliminować całkowicie – pewnie i tak obudzisz sąsiadów, gdy w nocy będziesz ciągnął walizkę po wszechobecnej kostce. Ale kółka silikonowe nie terkocą aż tak głośno jak te twarde z plastiku.

jak wybrac walizke

Solidne uchwyty

Sprawdź, czy uchwyty chodzą płynnie, nie zacinają się i czy nie wyglądają jakby się mogły zaraz urwać. Kiedyś rączka została mi w ręku, gdy chciałem walizkę wyciągnąć spod siedzenia w samolocie. Teraz wolałbym tego uniknąć i zawsze siłuję się z rączkami jeszcze w sklepie.

jak wybrac walizke

Praktyczne kieszenie wewnątrz

Dobra walizka pomoże Ci uporządkować Twoje rzeczy. Najlepiej, by jedna z komór była całkowicie zamykana. Kiedy otworzysz walizkę na lotnisku, to nie chcesz przecież znaleźć wszystkich swoich rzeczy na podłodze, prawda?

Dzięki mniejszym kieszeniom lepiej zorganizujesz się w podróży. Niektóre z walizek mają nawet osobne torby na brudy. Ale brak takiej przegródki nie jest dużą wadą, bo zawsze po prostu można zabrać dodatkowa reklamówkę.

Sprawdź też, czy elastyczne pasy służące do mocowania bagażu da się regulować. Nie zawsze będą pasowały do tego, co chciałbyś akurat spakować.

jak wybrac walizke

Zamek na kod

To nie tylko zabezpieczenie, ale sposób, by walizka przypadkowo się nie otworzyła. Wybierz taki model, który ma zamek w standardzie TSA. Tego rodzaju zabezpieczenie mogą otworzyć służby celne choćby na granicy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. W innym przypadku funkcjonariusze będą musieli uszkodzić Twoja walizkę, gdy zechcą ją sprawdzić (a mają do tego prawo!).

Teraz już wiesz jak wybrać walizkę podróżną. Istnieją na rynku jeszcze walizki z wbudowanymi power bankami czy lokalizatorem gps, ale obie te rzeczy można przecież po prostu umieścić w walizce (jeśli nie chcesz zgubić walizki czy portfela polecam TILE). Dlatego pominąłem te drogie gadżety w moim wyliczeniu. Jeśli dokonasz wyboru walizki na podstawie tych kilku punktów, to nie powinieneś mieć żadnych przygód z nią związanych.

I jeszcze pytanie na koniec: Zdarzyła Ci się jakaś kłopotliwa sytuacja związana z bagażem? Jak z tego wybrnąłeś? Daj znać w komentarzach, bo chciałbym wiedzieć, czy tylko ja miałem tak strasznego pecha do walizek.

W artykule i filmie wykorzystano walizkę marki OCHNIK

Sponsorem wpisu jest marka OCHNIK

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher