fbpx

Kapelusz Panama

Czym charakteryzuje się kapelusz Panama?

Jako motyw przewodni tego postu wybrałem kapelusz Panama. Wcześniej mogliście mnie widzieć kilka razy w klasycznej fedorze, ale Panama to klasyk idealny na ciepłe dni, kiedy przydaje się, by ochronić głowę przed słońcem. Skąd w ogóle pochodzi nazwa Panama i jakie są cechy charakterystyczne tego właśnie nakrycia głowy? Panama wcale nie pochodzi z Panamy jak by nazwa wskazywała, ale z Ekwadoru. Jego początki popularności datowane są na okres budowy Kanału Panamskiego i właśnie od owego kanału wzięła się jego nazwa. Budowniczowie Kanału Panamskiego nosili takie kapelusze i od nich zaczęto ten typ nakrycia głowy nazywać właśnie panamą.

Kapelusz Panama wyplatany jest z włókien liści palmy panamskiej i ilość splotów na centymetr decyduje o jego jakości i także o cenie. Zwykle ilośc splotów opisywana jest przedziałami od ilu do ilu włókien znajduje się na 1 centymetr kwadratowy. Te najdroższe, ekskluzywne mogą mieć takich splotów nawet 40! Większość kapeluszy w stylu panama są obecnie wykonane niestety z materiału imitującego liście palmy rosnącej w Ekwadorze. Najczęściej w sklepach stacjonarnych i popularnych sieciówkach kapelusze te wykonane są po prostu z papieru…

kapelusz panama i vespa

Podobno najlepszej jakości kapelusz panama powinien utrzymać w sobie wodę i jej nie przepuszczać oraz zwinięty powinien przejść przez pierścionek. Występują modele panamy, które rzeczywiście można zwijać i schować do torby, a mimo to nie tracą swoich właściwości czy kształtu po rozłożeniu. Najlepsze panamy nazywane są Montecristi (zdjęcie zwiniętej panamy), których nazwa pochodzi od miasta jego produkcji, znajdującego się w Ekwadorze.

kapelusz panama i vespa

Kolejną cechą panamy jest to, że kapelusz składa się z jednego kawałka plecionki i nie ma na nim żadnych szwów. Patrząc natomiast na kapelusz od środka, występuje tam jedynie jedna listwa – tzw. potnik. Wszystkie taśmy 0 zarówno ta zewnętrzna ozdobna jak i potnik wewnątrz powinny być przyszywane, a nie klejone. Jest to typowy kapelusz na upały, więc warstwa kleju blokowałaby oddychanie w miejscu aplikacji.

Jak nosić kapelusz Panama?

Panamę najlepiej nosić do miej formalnych zestawów, a nawet do odzieży codziennej. Jest to mało wyróżniający się kapelusz, który wtapia się w krajobraz przy wszystkich papierowych podróbkach z sieciówek. Może być jednak stylowym dodatkiem nawet do lnianego garnituru, zestawu koordynowanego, czy półformalnych spodni z koszulą z podwiniętymi rękawami.

kapelusz panama i vespa

Niezaprzeczalną zaletą kapelusza panama jest to, że założysz go zarówno do szortów, klapków i koszulki na ramiączkach, ale także do letniego, nieformalnego garnituru. Zapewni Ci on osłonę przed słońcem i przewiewność dzięki naturalnym materiałom, z których jest wykonany.

kapelusz panama i vespa

Ja zaprezentowałem połączenie spodni z szerokimi mankietami z wełny cool wool (tropik), rozpiętej koszuli z jedwabnym fularem i burgundowych penny loafers. Taki zestaw nie jest aż tak zwracający uwagę, ale kapelusz zdecydowanie dodaje mu uroku i odróżnia nas na szarej, polskiej ulicy Ciekawym dodatkiem jest także fular, który często mylony jest z apaszką i utożsamiany ze starszymi mężczyznami. W moim wydaniu chyba mnie aż tak nie postarza, prawda?

kapelusz panama i vespa

Za zdjęcia dziękuję Guly Busalacchi.

Odzież użyta do sesji:

Spodnie – Suitsupply (podobne tu i  )

Kapelusz Panama – Witleather

Buty –  (podobnei)

Koszula -(podobnei)

Fular – Poszetka.com

kapelusz panama i vespa

pozostałe zdjęcia: wikipedia

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher