fbpx

Kaszmir – warto wydać więcej? [film]

Kaszmir to materiał niezwykle delikatny i przyjemnie ciepły. Dzisiaj ten luksusowy towar staje się coraz bardziej dostępny. Ale jak znaleźć kaszmir dobrej jakości?

Niestety napis cashmere na metce nie zawsze gwarantuje, że otrzymujemy odzież najlepszego gatunku. Po prostu kaszmir kaszmirowy nierówny. Na co zatem zwrócić uwagę, by być zadowolonym z zakupu i długo cieszyć się atutami tego materiału? W tym wpisie nie tylko postaram się znaleźć odpowiedzi na te pytania, ale także przybliżę nieco historię kaszmiru.

Oczywiście zapraszam do obejrzenia filmu, który jest uzupełnieniem artykułu. Wybraliśmy się na spacer w chłodny, jesienny dzień, by sprawdzić kaszmirowy sweter, płaszcz i szal w terenie. Matowa faktura dopasowała się idealnie do wełnianych spodni z flaneli… które z kolei skomponowały się dobrze ze szwedzkimi domkami w kolorze nazywanym czerwienią z Falun.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=AIsAH_KIIME[/embedyt]

Czym jest kaszmir?

Kaszmir to materiał wykonany z wełny kóz kaszmirskich. Kozy te mają wyjątkowe runo, składające się z dwóch warstw. Gruba warstwa zewnętrzna chroni przed deszczem i wiatrem. Natomiast delikatna warstwa wewnętrzna – podszerstek – zapewnia komfort cieplny w trudnym klimacie.

Kaszmirskie kozy wywodzą się z wysokich terenów górskich, gdzie występują bardzo duże wahania temperatur. Zwierzęta te doskonale zaadaptowały się do niełatwych warunków i właśnie dlatego ich runo jest tak wspaniałe. Kaszmirska wełna dobrze grzeje podczas chłodów, ale uwalnia nadmiar ciepła, gdy temperatura wzrasta. Jednocześnie ten materiał jest nadzwyczaj przyjemny w dotyku – miękki i niegryzący.

Włos, z którego wytwarza się dobrą przędzę kaszmirową, ma średni przekrój poniżej 19 mikronów. Dla porównania średniej jakości wełna owcza ma przekrój od 24 do 35 mikronów. Dlatego kaszmir jest delikatniejszy i nie gryzie.

Cechy kaszmirowych włókien różnią się jednak zależnie od gatunku. Podczas pozyskiwania podszerstka kóz kaszmirskich dzieli się wełnę na włókna długie i grube oraz cienkie i krótkie, które uznawane są za gorszej jakości. Włókna długie i mocne dają gładki kaszmir, bardzo miękki w dotyku, a zarazem dość mocny i wytrzymały.

kaszmir

kaszmir

Najbardziej cenioną wełnę kóz kaszmirskich zdobywa się raz w roku, gdy kozy zrzucają zimowy podszerstek. Pracę pieczołowitego wyczesywania cennych włosów tradycyjnie wykonuje się ręcznie!

Kaszmir może być też pozyskiwany maszynowo – gdy jest strzyżony razem z zewnętrzną warstwą runa. Podczas tego procesu uzyskuje się niższej jakości kaszmir, który możecie spotkać w sklepach sieciowych. Jego produkcja jest łatwiejsza i kosztuje znacznie mniej. Ale tego rodzaju kaszmir już nie jest tak miękki i wytrzymały, daje zaledwie posmak legendarnych cech tej wełny.

kaszmir

kaszmir

Historia kaszmiru

Słysząc nazwę kaszmir, automatycznie myślimy o regionie noszącym tę samą nazwę. Obecnie ten obszar jest terenem spornym między Indiami a Pakistanem. I to właśnie do Kaszmiru drogocenna wełna kóz była transportowana, by tworzyć z niej przędzę na wysokiej jakości tkaninę i dzianinę.

Uznaje się, że kaszmir tkano od XV wieku naszej ery. Do Europy kozy kaszmirskie zaczęto sprowadzać dopiero w XIX wieku i do dziś hoduje się je w Szkocji. Do USA kaszmir sprowadza się na szerszą skalę dopiero od roku 1947.

Kaszmir był dostępny jedynie dla elity, między innymi ze względu na restrykcyjne prawo importu z Chin, które złagodzono w latach siedemdziesiątych XX wieku. Od tamtej pory kaszmir stał się bardziej dostępny. Wtedy też zaczęto pozyskiwać włókna maszynowo, przez strzyżenie kóz zamiast ręcznego wyczesywania. A ceny wyrobów z kaszmiru gwałtownie spadały, ponieważ rynek zalał tańszy surowiec gorszego gatunku. Takie są podstawowe prawa rynku.

Co może zaskakiwać, hodowla kóz kaszmirskich przyjęła aż takie rozmiary, że zaczęła powodować… znaczącą degradację środowiska. Kozy po prostu wyjadały zbyt dużo trawy i przyczyniły się do powstawania terenów pustynnych. To natomiast przyczyniło się do ponownego wzrostu cen kaszmiru, bo problematycznym stało się znalezienie miejsca na wypas. Ciekawe, czy wkrótce czeka nas jakiś kolejny przełom, w związku z szybko rosnącym popytem na luksusową wełnę.

kaszmir

kaszmir

Jak pozyskuje się kaszmir

Obecnie kaszmir pozyskiwany jest ręcznie w Chinach (70% produkcji), Nepalu i Mongolii. W innych regionach świata (Nowa Zelandia, Australia, Bliski Wschód) jest przeważnie strzyżony maszynowo – tamtejszy kaszmir nie jest już tak wyjątkowy.

Kaszmir po wyczesaniu lub strzyżeniu jest segregowany. Preferuje się włókna długie i białe. Kaszmir może być też naturalnie czarny, ale taki będzie trudniejszy do zabarwienia na inny kolor.

Materiał z kaszmiru może być tkany wielowarstwowo – w fachowej nomenklaturze warstwę oznacza się terminem PLY. Im więcej warstw, tym lepszej jakości kaszmir. Oznaczenia te nie są jednak w żaden sposób regulowane, więc można się spotkać z nierzetelnością producentów. Jeśli kaszmir rzeczywiście jest dwuwarstwowy – 2-ply – to jest mocniejszy, gładszy i generalnie lepszy niż kaszmir jednowarstwowy.

kaszmir

kaszmir

Czy warto kupować droższy kaszmir?

Zatem czy warto wydawać więcej na kaszmir lepszej klasy? Jeśli chcesz nosić sweter przez tylko jeden sezon i nie interesuje Cię wyjątkowa delikatność tego materiału, to kup dzianinę z sieciówek, za którą zapłacisz około dwustu złotych. Pamiętaj, że kupowanie kolejnego swetra wymaga większej produkcji kaszmiru rocznie. Koza kaszmirska daje tylko 150 g kaszmiru rocznie, a na sweter zużywa się wełnę z około 3-4 kóz. Kupując tani kaszmir, który posłuży tylko przez krótki czas, przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego. Jak widzicie, moim zdaniem to rozwiązanie tak naprawdę nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a jednocześnie niesie z sobą wysoki koszt dla naszej planety.

Jeśli natomiast zależy Ci na przyjemnej, ciepłej i trwałej odzieży, która będzie Ci służyć latami, to zainwestuj w wełnę naprawdę dobrej jakości. Nieraz słyszałem o osobach, które odziedziczyły piękne kaszmirowe swetry po dziadkach i noszą je do dziś. Potraktuj to jako inwestycję na lata, a nie na rok, jak w przypadku tanich produktów z kaszmiru gorszej jakości.

kaszmir

kaszmir

Gdzie kupić?

Materiał powstał we współpracy ze sklepem mahogany.pl, który dostarcza wysokiej jakości kaszmirowe produkty z ręcznie pozyskiwanej wełny. Materiały są wykonywane – również ręcznie! – w Neaplu, gdzie to wspaniałe rzemiosło przekazywane jest z pokolenia na pokolenie.

Oczywiście nie polecałbym tego źródła, gdybym sam nie przetestował ich produktów. Lubię dobrej jakości dzianiny za ich uniwersalność, bo pasują zarówno do półformalnych spodni, jak i do klasycznych dżinsów. Kaszmirowy sweter czy szal to po prostu pieszczota dla naszego ciała, a zarazem świetna ochrona na zimę.

fotografia: Martina Gronowska

sweter: Keaton, mahogany.pl (podobny tu i tu)

szal: Xia, mahogany.pl (podobny tu i tu)

spodnie: bespoke, flanela Rugby Drago, Zack Roman (podobne tu i tu)

płaszcz: mtm, kaszmir W. Bill, Zack Roman (podobny tu i tu)

buty: Loake 1880 Hyde Dark Brown  (podobne tu i tu)

rękawiczki: Czesław Jamroziński (podobne tu i tu)

zegarek: Albert Riele Premiere (podobny tu i tu)

[ReviewDisclaimer]

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher