fbpx

Kołnierzyk i tkanina – jak dobrać koszulę

Koszule różnią się od siebie stylem, materiałem i zastosowaniem. Jak wybrać odpowiednią? Jak wybrać pasujący do okazji kołnierzyk?

Żyjemy w czasach dominacji t-shirtów i koszula funkcjonuje dziś jako ubiór o wyższym poziomie formalności. Kiedyś uważano ją za element bielizny i noszono niemal wyłącznie pod marynarką. Gentleman unikał pokazywania się w samej koszuli. Dziś czasy się zmieniły i noszenie koszuli na wierzchu nie jest uznawane za błąd. Ale wraz ze zmianami kulturowymi wiedza o tym, która koszula służy do czego, odeszła częściowo w niepamięć. W efekcie widzimy często nieeleganckie koszule noszone do garnituru albo koszule zbyt formalne do zestawu z blezerem i jeansami.

Z koszulami jest trochę jak ze sprzętem elektronicznym. Z daleka mogą wyglądać podobnie, zwłaszcza dla niewprawnego oka, ale warto przyjrzeć się parametrom. Koszule są różne, bo poszczególne odmiany wymyślono z myślą o różnych porach roku, okazjach, typach urody i osobistych preferencjach. Jak zatem wybrać odpowiedni styl i na co zwracać uwagę? Już tłumaczę. Ale najpierw chcę Cię przestrzec przed popełnieniem podstawowego błędu.

Unikaj koszuli z krótkim rękawem

Pamiętaj, że noszenie koszuli z krótkim rękawem, nawet nieformalnej, jest w raczej złym guście. Jeśli jest ciepło, po prostu podwiń rękawy. Koszula z krótkim rękawem, nawet każualowa, wygląda infantylnie. Jeśli zaś chodzi o zestawy formalne, to koszulom z krótkim rękawem mówię stanowcze nie!

Nie jestem również zwolennikiem koszul z kieszonkami, które nadają się w zasadzie tylko do koszul każualowych. Nie mają one nawet znaczenia praktycznego, bo przecież i tak niewiele osób będzie w nich coś nosić. Mamy kieszenie w spodniach, w marynarce, w teczce, w plecaku… A elegancki zestaw z koszulą bez kieszonki wygląda minimalistycznie i bardziej stylowo.

Tkaniny koszulowe

Pierwszym, co należy brać pod uwagę przy wyborze koszuli, jest tkanina. Znaczne domieszki syntetyków z miejsca odrzucamy. Na szczęście większość koszul szyje się z bawełny, ale i ona występuje w różnych gatunkach i bywa tkana na rozmaite sposoby. W rezultacie materiał może być gładki lub szorstki, połyskujący albo matowy, sztywny lub lejący się. Wszystko to wpływa na komfort użytkowania i stopień formalności. Jak się w tym rozeznać?

To proste. Im koszula gładsza, tym wyżej stoi na drabinie formalności. Wszelkie bawełny z wyraźną fakturą, jak choćby oksford, powinny być noszone w zestawach swobodnych. Wyjątkiem może być tu jedynie pika z wyraźnym mikrowzorem, która jest charakterystyczna dla przedniej części koszul smokingowych.

Struktura materiału wpływa na oddychalność. Gęsto tkane bawełny będą odpowiednie na zimniejsze sezony. Z kolei luźno tkany materiał, na przykład zefir, nada się na upały.

A jak sprawdzić oddychalność tkaniny? Wystarczy naprężyć materiał i dmuchnąć przez niego, trzymając dłoń po drugiej stronie. Jeśli poczujesz wyraźnie ruch powietrza, to będzie znaczyło, że tkanina dobrze oddycha.

Innym sposobem na sprawdzenie oddychalności koszuli jest spojrzenie przez nią pod światło. Jeśli trudno zauważyć jakiekolwiek promienie, to znaczy, że wentylacja również jest utrudniona. Takie koszule są utrapieniem w lecie, ale w chłodniejsze dni mogą się okazać bardzo komfortowe, zapewniając izolację cieplną.

Latem należy wziąć pod uwagę także koszule lniane. To idealny materiał na gorące dni, bo dobrze przepuszcza powietrze i odprowadza ciepło.

Więcej o tkaninach dowiesz się z tego wpisu. Zapraszam także do przeczytania innego poradnika o koszulach.

Rodzaje kołnierzyków koszuli

Kołnierzyk jest bardzo ważnym elementem koszuli, ponieważ znajduje się blisko twarzy i powinien z nią doskonale współgrać. Jednocześnie musi pasować do marynarki, sięgając do jej kołnierza.

Kołnierzyk może zadecydować o ogólnym charakterze koszuli, na przykład o jej formalności. Zastosowanie ma tu ta sama zasada, która sprawdza się w przypadku butów: im kołnierzyk prostszy, tym bardziej formalny.

Przybliżę ten temat, opisując poszczególne rodzaje kołnierzyków. Za przykłady posłużą mi produkty partnera tego wpisu – marki Recman, która oferuje koszule z różnymi rodzajami kołnierzyków, abyś był gotowy na każdą okazję.

kołnierzyk koszuli kent klasyczny

Kołnierzyk klasyczny (kent)

Ten rodzaj kołnierzyka jest bardzo popularny. Charakteryzuje go umiarkowane rozchylenie wyłogów, które są skierowane w dół i tworzą kąt prosty albo mniejszy. Najczęściej tego typu kołnierz jest usztywniany fiszbinami – wyjmowanymi albo wszytymi na stałe. Im kołnierzyk sztywniejszy, tym jego formalność jest wyższa.

Kołnierzyk klasyczny można spotkać zarówno w koszulach formalnych, jak i tych każualowych. Może być noszony z krawatem, ale dobrze prezentuje się także rozpięty.

Kent pasuje większości mężczyzn. Odradzałbym go jedynie osobom o pociągłej twarzy. Poza tym największym minusem kenta jest jego powszechność. Osobiście szukam bardziej oryginalnych rozwiązań stylistycznych, więc takiego kołnierzyka raczej nie noszę.

kołnierzyk koszuli włoski cutaway

Kołnierzyk włoski (cutaway) 

W kołnierzyku włoskim wyłogi otwierają się pod kątem rozwartym. Występuje w kilku wariantach. Wyłogi umiarkowanie rozwarte są popularniejsze i tego typu kołnierz nazywa się po angielsku spread. Wariacjami na temat spreada są cutaway i extreme cutaway – w tych przypadkach wyłogi tworzą kąt zbliżony do 180 stopni.

Kołnierzyk włoski pasuje zwłaszcza osobom o szczupłej twarzy. Szeroko rozstawione wyłogi mogą natomiast zbytnio poszerzać okrągłe i szerokie twarze. Dlatego osoby z dużą nadwagą powinny unikać kołnierzyka cutaway.

Spread, podobnie jak cutaway najlepiej wygląda z krawatem zawiązanym węzłem prostym. Dzięki kształtowi wyłogów węzeł 4 in hand zyskuje świetną ekspozycję. Tego typu kołnierzyki nie pasują natomiast do ciężkiego i szerokiego węzła typu windsor. Cała lekkość kołnierzyka jest wtedy przygnieciona ciężarem węzła.

Kołnierz włoski nie będzie pasował tym, którym przeszkadza ekspozycja węzła krawata. Jeśli natomiast masz ochotę nosić koszulę bez krawata, to ciekawym rozwiązaniem jest cutaway. To nieco kontrowersyjny styl, ale na pewno przyciąga oko. W Polsce wciąż należy do rzadkości.

kołnierzyk koszuli button-dwon

Kołnierzyk na guziki (button-down)

Ten typ kołnierzyka stosowany był kiedyś przez zawodników polo. Dzięki guziczkom kołnierz pozostawał stale na swoim miejscu i nie przeszkadzał graczom. Największą popularność button-down zyskał w USA, gdzie spopularyzowała go legendarna firma Brooks Brothers.

Wiele osób jest przekonanych, że tego typu kołnierzyk należy nosić zawsze rozpięty pod szyją, bo pasuje wyłącznie do ubiorów nieformalnych. Ale koszula button-down świetnie koresponduje z mniej formalnymi krawatami o matowych i wyrazistych fakturach. Idealnie prezentuje się na przykład z krawatami dzierganymi, czyli knitami, o których wspominałem w jednym z moich filmów na kanale youtube.

Button-down doczekał się także nieco bardziej formalnej wersji z przedłużonymi wyłogami kołnierzyka i miękką konstrukcją, która tworzy ładny roll. W tej wersji jest to mój ulubiony rodzaj kołnierzyka.

Warto wspomnieć także o wariancie z ukrytym guziczkiem, który znajduje się pod wyłogiem kołnierzyka. Ta wersja przeznaczona jest dla osób, które chcą zachować bardziej formalny charakter koszuli, ale też chcą wyeliminować powiewające na wietrze wyłogi. Tego typu koszulę możesz zobaczyć w bardzo udanej sesji z mojej podróży poślubnej.

kołnierzyk koszuli łamany formalny

Kołnierzyk łamany 

Ten rodzaj kołnierzyka stosowany jest w koszulach bardzo formalnych, wieczorowych. Najczęściej takie koszule wykonane są z gładkiej bawełny z piką na klatce piersiowej – to materiał dość sztywny i odporny na zagniecenia.

Często koszula tego rodzaju zaopatrzona jest w guziki jubilerskie lub posiada kryta plisę. Przeznaczona jest bowiem do noszenia z muchą, w towarzystwie fraka lub smokingu. Koszule z kołnierzykami łamanym powinny mieć biały kolor, bo tylko taki pasuje do dress code’u white tie lub black tie.

Koszule z łamanym kołnierzykiem eksponują pasek muchy. Dlatego zdecydowanie odradzam noszenie ich z muchą zawiązaną fabrycznie i zapinaną na sprzączkę. Zresztą prawdziwy miłośnik elegancji traktuje gotowe muchy na równi z krawatami na gumkę, to znaczy jak gdyby nie istniały.

 

Znając podstawowe rodzaje kołnierzyków i zasady doboru tkaniny, nie powinieneś mieć problemu z wyborem odpowiedniej koszuli. A jaka jest Twoja ulubiona koszula? Jaki ma kołnierzyk? Daj znać w komentarzu!

 

Jeśli podobał Ci się ten wpis, odwiedź stronę partnera wpisu – marki Recman. Dzięki niej mogłeś go przeczytać.

Marka ta przygotowała walentynkowy rabat 14% na akcesoria, które idealnie nadają się na prezenty dla bliskiej Ci osoby – sprawdź w ich sklepie.

kołnierzyk koszuli

[ReviewDisclaimer]

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher