fbpx

Po co pisać blog? – Blogerzy zdradzają swoje powody

Zastanawialiście się kiedyś, co kierowało znanymi blogerami, gdy pisali swoje pierwsze notki? Co ich skłoniło do założenia własnej strony, z jakim nastawieniem zaczynali? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym wpisie.

Czytając dalej, dowiecie się nie tylko, jak to było u mnie. Przeprowadziłem małą sondę wśród osób zajmujących się podobną tematyką, co ja. Sam byłem ciekaw, czy przesłanki, które skłoniły ich do prowadzenia bloga, były podobne do moich.

Zacznijmy jednak ode mnie – dlaczego założyłem ten blog? Krótko mówiąc, trochę pozazdrościłem innym, a poza tym dostrzegłem niszę dla siebie. Parę lat temu zacząłem śledzić blogi pasjonatów elegancji. Zafascynowała mnie klasyczna moda i chciałem dorównać świetnie ubranym facetom, których obserwowałem. Poza tym zauważyłem, że wśród Polaków blogujących o tradycyjnej elegancji niewielu jest takich, którzy mieliby sylwetkę inną niż szczupła. Uznałem, że wobec tego jest miejsce dla kogoś o atletycznej budowie, jak moja. Przecież faceci o rozbudowanych mięśniach powinni być szczególnie zainteresowani szyciem na miarę.

Poza tym odczuwałem już wtedy przesycenie tematyką fitness, na której koncentrowałem się wcześniej. W pewnym momencie odnosiłem wrażenie, że co druga osoba ćwicząca na siłowni zaczęła prowadzić swój blog lub kanał na YT. Na tym tle trudno mi było się wyróżnić, bo nie jestem zawodnikiem kulturystyki ani crossfiterem, nie pokazuję też ciała w tak efektowny sposób, w jaki robią to modelki fitness. Stwierdziłem zatem, że wolę się wyróżnić wśród osób piszących o klasycznej modzie. Uznałem, że właśnie tutaj jest potencjał.

Zakładając blog, nie myślałem o pieniądzach czy produktach, które mogę dostać w zamian za reklamę (choć dodatkowy zarobek zawsze jest przyjemny). Przede wszystkim chciałem po prostu zmienić swój styl, dowiedzieć się czegoś nowego i dzielić się tym z Czytelnikami. Nie chciałem tworzyć bloga i przemawiać jako swego rodzaju profesor, bo przecież nim ani nie byłem, ani nie jestem. Bardziej komfortowo czuję się w roli kogoś, kto nauczył się czegoś interesującego i opowiada o tym grupie znajomych – czyli Wam.

Pisanie bloga stało się częścią mojego życia. Codziennie staram się zrobić coś, co wpłynie na rozwój „Pana Grono”. Blog jest teraz nie tylko odskocznią od pracy, to już po prostu druga praca. Jak na razie nie mógłbym się z tego utrzymać, ale nie mam wątpliwości, że warto w to przedsięwzięcie inwestować swój czas i energię.

Wciąż jestem na początku przygody z blogowaniem, ale już widzę pierwsze zmiany w jakości zarówno wpisów jak i materiałów wideo. Wraz z rozwojem bloga mój styl też ewoluował. Szczerze mówiąc, wstydzę się moich pierwszych wpisów i sesji zdjęciowych. Ale takie odczucia ma chyba każdy bloger.

Ciekawe, czy pamiętacie pierwsze wpisy z innych stron poświęconych elegancji. Jakie jest Wasze zdanie, który z blogerów modowych przeszedł najbardziej spektakularną metamorfozę od początku swojej drogi? Napiszcie o tym w komentarzach.

Teraz oddajmy głos innym blogerom. Oto, jak odpowiedzieli na pytanie: dlaczego założyłeś blog?

po co pisac bloga jakub roskosz
Jakub Roskosz – jakubroskosz.com

Blog to połączenie moich pasji – mody męskiej, zegarków, ale również świata nowych mediów. Zaczynając swoją karierę w branży odzieżowej, w pewnym momencie postanowiłem założyć blog, miejsce, które będzie w 100% moje. Gdzie będę mógł się dzielić swoją wiedzą na tematy, które są mi bliskie.

Nie bez znaczenia był również fakt, że, gdy zaczynałem, w polskim Internecie jakościowe blogi na podobne tematy można było policzyć na palcach jednej ręki. A wielu autorów w ogóle nie poruszało tematów, które były mi bliskie, jak zegarki, motoryzacja i lifestyle. Postanowiłem więc zagospodarować tę niszę i stworzyć bloga, który męskie pasje połączy w jednym miejscu.

dlaczego pisac blog szymon jeziorko

Szymon Jeziorko – alltiedup.pl

Jakoś na początku studiów zacząłem interesować się eleganckimi ciuchami. Poczucie, że estetyka ma znaczenie, wyniosłem z domu rodzinnego. Nic dziwnego, że zafascynowały mnie blogi, polskie i zagraniczne, traktujące o rozmaitych regułach klasycznej elegancji, pokazujące ciekawe zestawy, opisujące rzeczy, które powoli stawały się dostępne na polskim rynku.

Zwykle gdy wchodzi się w jakiś temat, przyswaja się bardzo dużą ilość informacji w bardzo krótkim czasie – i ma człowiek ochotę się tymi nowymi odkryciami podzielić. Nie inaczej było w moim przypadku, brakowało mi natomiast w bliskim otoczeniu osób, które podzielałyby moje nowe hobby. Nie miałem już sumienia zadręczać przyjaciół kolejnymi historiami o brustaszach i butonierkach, uznałem więc, że zacznę pisać bloga. I tak się zaczęło.

Z czasem okazało się, że blog to znakomita odskocznia od codziennych problemów i zmagań, najpierw studenckich, a później zawodowych. A z racji tego, że stanowi hobby, a nie główne źródło utrzymania, mogę tworzyć go na całkowicie własnych warunkach. To daje sporo satysfakcji.”

dlaczego pisac blog roman zaczkiewicz

Roman Zaczkiewicz – szarmant.pl

Zacząłem pisać, bo chciałem dzielić się swoją pasją z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach. Pomyślałem, że mogę dać Czytelnikom coś wartościowego.

Kiedy zaczynałem, w 2011 roku, w polskim Internecie bardzo brakowało fachowych materiałów na temat dress code’u i tradycyjnej elegancji. A zaledwie garstka mężczyzn zdawała sobie sprawę, jakie znaczenie mają kwestie, które można nazwać technicznymi – jak choćby wybór materiału o odpowiedniej gramaturze, splocie i składzie. Dlatego zdobywałem wiedzę z książek, blogów i magazynów anglojęzycznych i starałem się ją upowszechniać. Okazało się, że nie brak w Polsce osób, które chcą z moich wpisów skorzystać.

W ostatnim czasie dla mnie i dla zespołu Zack Roman blog jest przede wszystkim miejscem, gdzie pokazujemy zestawy, które nam się po prostu podobają. Ale ciągle punktem odniesienia jest bogactwo męskiej kultury ubioru, tak jak na początku.”

po co pisac blog

Michael Frackowiak – mensfinest.tv

Dlaczego założyłem blog? Bo zawsze wydawało mi się, że facet w garniturze lepiej wygląda… Ale zrozumiałem też, że trzeba się trochę obyć z tym tematem, żeby nie wyglądać jak wujek Marian! I właśnie temu służy mój blog.

Mam często klientów, którzy pytają:
– jak nosić białe buty sportowe?
– czy lepiej się zdecydować na jedno- czy dwurzędówkę?
– gdzie kupić dobrą koszule?
Kiedy padają takie pytania, mogę odesłać rozmówcę na mój blog.

Ale tak naprawdę w ostatnim czasie inwestuję przede wszystkim w treści wideo. Przyczyna jest prozaiczna – taki materiał łatwo obejrzeć lub przesłuchać w drodze do pracy. Zresztą, jak to mówił mój polonista, silę się na oryginalność w pisaniu. 😉 Dlatego wolę kręcić filmy, język mówiony jest dla mnie bardziej naturalny.”

po co pisac blog dandycore

Dawid Tymiński – dandycore.pl

W naszym kraju nie ma zbyt wielu miejsc, które przygotowywałyby do pracy w branży mody. Temat interesował mnie odkąd pamiętam i długo szukałem sposobu na to, by się w nim realizować. Wtedy pojawiły się blogi, które z zaciekawieniem śledziłem i w pewnym momencie zorientowałem się, że ja też miałbym coś ciekawego do zaprezentowania osobom zainteresowanym męską modą. Bez działalności blogowej nie mógłbym przekuć mojej pasji na pracę.”

po co pisac blog meandry mody meskiej

Michał Frąckiewicz – Meandry Mody Męskiej

„W moim przypadku głównym motywem założenia bloga, a wcześniej fanpage’a o tematyce męskiej mody była niemożność wymiany doświadczeń na ten temat w najbliższym środowisku. Zainteresowanie rosło, czytałem mnóstwo innych blogów i artykułów, ale nie za bardzo było z kim nabytą wiedzę konfrontować i komu pokazać. Dlatego postanowiłem stworzyć platformę, która mi to umożliwi. Potem oczywiście pomysł zaczął się rozbudowywać, ale dalej traktuję go jako swoje prywatne miejsce do prezentowania i wymiany poglądów na temat męskiego ubioru.”

 

Sam byłem bardzo ciekaw tych odpowiedzi. Zgodnie z moimi przypuszczeniami większość z nas miała na początku podobne cele. Ale ciekawe jest to, że z czasem ruszyliśmy w nieco innych kierunkach, w czym innym się wyspecjalizowaliśmy, trochę inaczej komunikujemy się z Czytelnikami. To chyba dobrze, bo dzięki temu macie różne propozycje, więcej stylistycznych inspiracji do wyboru.

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher