fbpx

Pitti Uomo – co to jest i gdzie się odbywa?

Pitti Immagine Uomo

Czym jest Pitti Uomo? To pytanie zadawałem sobie jeszcze niedawno, gdy trafiłem na niesamowicie ciekawe zdjęcia na instagramie, które opatrzone były hash tagiem #pitti. Wpisałem zatem to hasło w google i wyskoczyło jeszcze więcej inspirujących stylizacji mody męskiej, które były prezentowane przez niezwykle atrakcyjnych mężczyzn. Od razu pomyślałem, że sam chciałbym tak się prezentować i zastanawiałem się, dlaczego w Polsce nie można ubierać się w ten sposób?

pitti uomo florence

Czym jest Pitti Uomo?

Pitti Uomo to największe, najbardziej wpływowe i prestiżowe targi mody męskiej we Włoszech i na świecie. Odbywają się dwa razy do roku – zimą i na wiosnę. Prezentują w którym kierunku idzie elegancka moda męska w kolejnym sezonie. To nie tylko miejsce, gdzie nawiązywane są kontakty handlowe, firmy produkujące odzież, czy akcesoria męskie wystawiają swoje stoiska na targach, ale przede wszystkim wielki festiwal mody męskiej. To wszystko, co najważniejsze, dzieje się właśnie na ulicach Florencji. To  stamtąd były właśnie zdjęcia, które tak na mnie wpłynęły. Dzięki tym inspiracjom poczułem, że też chcę tworzyć modę i mimo, że nigdy tam jeszcze nie byłem, to czuje się już częścią tej społeczności.

pitti immagine uomo firenze

Gdzie odbywa się Pitti Uomo?

Pitti Immagine Uomo, bo tak brzmi pełna nazwa tej imprezy, odbywa się zawsze w tym samym miejscu – jednym z piękniejszych miast włoskich – we Florencji. To w tym mieście ukrywał się Hannibal Lecter, który również był  bardzo eleganckim mężczyzną, ale o nieco odmiennych zainteresowaniach niż Ci, którzy lgną na Pitti dwa razy do roku. Pitti odbywa się niezmiennie w XVI wiecznym forcie, usytuowanym wewnątrz florenckich murów. Fort nazywa się Fortezza da Basso, ale jego pełna nazwa to Forteca Świętego Jana Baptysty. Budowla ta jest największym zabytkiem we Florencji i prócz Pitti, odbywają się tam również inne imprezy, czy wystawy. Charakterystycznym miejscem w fortecy jest murek, na którym siadają mężczyźni, a fotografowie robią im te inspirujące zdjęcia, które później lądują na przykład na instagramie.

fortezza da basso pitti

Kiedy odbywa się Pitti Uomo?

Pitti Immagine Uomo odbywa się co roku, dwa razy do roku od września 1972 roku. Ostatnie Pitti miało numer 88, a od 12 do 15 stycznia 2016 roku fascynaci mody męskiej spotkają się już po raz 89., aby zaprezentować się w strojach zimowych, a obejrzeć kolekcje wiosna/lato na rok 2016. Rok temu na targach było 432 wystawców, ale rzadko można spotkać w mediach zdjęcia z wewnątrz budynku. Dużo bardziej inspirujący są mężczyźni, którzy przyjechali, by zostać sfotografowanym przez fotografów z całego świata!

pitti florence

Kto przyjeżdża na Pitti Uomo?

Na Pitti Uomo przyjeżdżają nie tylko handlowcy, którzy szukają produktów do sprzedaży w ich sklepach lub Ci, którzy chcą sprzedać swoje produkty dalej. Przede wszystkim jest to święto całej blogosfery mody męskiej! Targi odwiedzane są co roku przez największe osobistości mody męskiej – współcześni dandysi, którzy kreują modę. Wystarczyło, by jeden ze znanych blogerów modowych zaprezentował się na Pitti z jakimś nowym elementem ubioru lub założył na przykład w nietypowy sposób buty, czy koszulę, a już cały świat modnych mężczyzn ich zaczyna naśladować!

jan zaremba pitti uomo

Pitti odwiedzają takie osobistości jak: Lino Ieluzzi, Luca Rubinaci, Mariano Di Vaio, czy Scott Schumann. Również nasi blogerzy modowi, czy krawcy przyjeżdżają na Pitti. Może znajdziesz wśród tych zdjęć jakiegoś Polaka? Zapraszam do wpisywania nazwiska w komentarzach.

sartoriali uomo pitti

Czy Pan Grono będzie na Pitti Uomo?

Na pewno! Jednak jeszcze nie na tej edycji, ani na kolejnej – wiosennej. Bardzo chciałbym zaprezentować jakąś swoją stylizację, ale póki co oszczędzamy na wesele i miesiąc miodowy, który tak jak Pitti, spędzimy we Włoszech. By pojawić się na Pitti trzeba mieć przemyślaną stylizację, a na to potrzebuję czasu.

Zatem pojawię się wtedy, gdy będę na tyle dobrze ubrany, by pojawić się na takich zdjęciach, jak te, które służą jako ilustracja do tego wpisu. A do tego czasu czerpać będę jedynie inspirację!

pitti2015

Jakie trendy pojawią się na Pitti?

Tego dowiemy się najwcześniej po pierwszym dniu targów Pitti Uomo. A te targi stoją pod hasłem Pitti Generations, czyli wspominaniem wszystkich poprzednich targów Pitti i pokazuje jak każde targi się zmieniały.

Ktoś z Was ma jakieś typy na tegoroczne trendy?

pitti 87

 

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher