fbpx

Rodzaje butów męskich – przewodnik

Istnieją rodzaje butów męskich, które nie zmieniają się od lat i istnieją od przeszło 200 lat w niezmienionej formie. Trzymając się hasła, że styl i elegancja są ponadczasowe, a moda jedynie chwilowa, chciałem zaprezentować najbardziej popularne rodzaje eleganckich butów męskich.

Poniżej streszczenie tez zawartych w filmie i podział butów ze względu na ich budowę.

Sam film znajdziesz na końcu postu.

Jak już wspominałem w poprzednim wpisie buty można podzielić na te z otwartą  i zamkniętą przyszwą, ale i ze względu na stopień ich zdobienia.

Rodzaje butów ze względu na przyszwę:

  1. Oxfordy, wiedenki – zamknięta przyszwa
  2. Derby – otwarta przyszwa

Poniżej czarne Yanko – najbardziej formalne obuwie męskie. Idealne na ślub, pogrzeb, chrzest, studniówkę, czy na formalne okazje jak na przykład rozdanie Oskarów. Następnym razem, gdy będziecie odbierać Oskara, to już wiecie, co założyć na nogi. Do smokingu jednak można założyć także lakierki bez naszytej kapki, ale również powinny mieć one zamkniętą przyszwę. Oksfordy są też idealnym obuwiem do munduru.

yanko oksfordy black

Rodzaje butów ze względu na zdobienia:

  1. oxfordy – bez zdobień, z naszytą kapką;
  2. quarterbrogues – ćwierćbrogsy – posiadają jedynie ażurowe dekoracje przy szwach;
  3. semi- lub halfbrogues – półbrogsy – z nakładaną kapką i medalionem na niej oraz z ażurowymi perforacjami przy szwach;
  4. fullbrogues – z medalionem, zdobieniami przy szwach i kapką w kształcie skrzydeł, które kończą się w około 1/3 buta;
  5. longwing – brogsy występujące jedynie jako derby (otwarta przyszwa), które posiadają kapkę ze skrzydłami, która przechodzi przez całą długość buta. Posiadają najwięcej zdobień, które obniżają ich formalność.

brogues klasyfikacja podział butów

 

Poniżej buty typu derby, pełne brogsy typu longwing. Dobre obuwie do założenia nawet z jeansami, czy spodniami typu chinos.

brogues derby longwing yanks

Poniżej burgundowe półbrogsy z zamknięta przyszwą – oksfordy . Obuwie ze względu na zdobienia, jak i kolor posiadają obniżoną formalność i mogą być założone do zestawów casualowych lub mniej formalnych. Różne rodzaje butów męskich mogą zmieniać stopień formalności całego zestawu. Jest to najprostszy sposób, by zmienić odbiór całej kompletnej stylizacji.

półbrogsy

A teraz przejdźmy do samego filmu:

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=FKh9tmVRa1M[/embedyt]

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher