fbpx

Sztruks wraca do łask!

Jeszcze niedawno sztruks był kojarzony z nauczycielami, a więc i z nudą. Dziś ten materiał zyskuje popularność, bo ma przecież swoje zalety. Tylko jak nosić sztruks, by nie wyglądać jak belfer?

Nauczyciel w za dużej marynarce ze sztruksu, powypychanej na łokciach – ten obraz mam do dziś przed oczami. W tym sezonie jednak sztruks stał się modny. I ja też się przekonałem, że można w nim wyglądać interesująco i męsko.

sztruks

 

sztruks wraca do łask sztruksowe spodnie

 

Jak nosić sztruks?

Sztruks jest tkaniną idealną na spodnie i marynarkę. Co odważniejsi szyją ze sztruksu także pełne garnitury czy nawet modne w tym sezonie płaszcze typu raglanowego.

Na niedawnych targach Pitti Uomo widziałem zestaw, który zapowiadał nową modę. Alessandro Agazzi miał na sobie beżowy garnitur i rdzawy płaszcz – oba wykonane ze sztruksu. Złamał tym samym zasadę według której ze sztruksem nie wolno przesadzać, a sztruksowy komplet to już samobójstwo. Jaki efekt osiągnął? Zaskakująco dobry. Agazzi, uchwycony na zdjęciu Milada Abedi, wyglądał jak szpieg z krainy deszczowców. To moim zdaniem najlepsza fotka z tamtej edycji Pitti.

sztruks wraca do łask sztruksowe spodnie

Ja tymczasem zdecydowałem się na moje pierwsze od dawna spodnie sztruksowe. Są ciepłe i stanowią dobrą alternatywę zarówno dla formalnej flaneli, jak i dla jeansów. Wybrałem kolor brązowy, jesienny klasyk. Pasuje do większości rzeczy, które noszę w tym sezonie.

Ale uwaga, tej zimy znacznie modniejsze będą spodnie białe! Konserwatywne kolory zaczynają ustępować odważniejszym – popularność zyskuje styl après-ski. Rzadko myślimy o białych spodniach jako o czymś, co można założyć jesienią bądź zimą. Ale przecież i jesienią, a zwłaszcza podczas mroźnej zimy, zdarzają się suche dni!

sztruks wraca do łask sztruksowe spodnie

 

sztruks wraca do łask sztruksowe spodnie

 

Czy sztruks nadaje się do stylizacji każualowych?

Jak najbardziej! To w sumie nieformalna tkanina. Garnitur uszyty ze sztruksu zyskuje bardzo swobodny charakter. Sztruks to też idealny materiał na spodnie z pięcioma kieszeniami (krój klasycznych jeansów). Podobają mi się także kurtki ze sztruksu – w fasonie bomberki lub nawet safari jacket. Wspominałem już, że sztruksowe akcesoria też będą na topie? Kaszkiet ze sztruksu to idealny element jesiennej garderoby.

Mój zestaw to brązowe spodnie w kroju chino, biały golf, półformalne trzewiki Loake i lekki, kaszmirowy płaszcz. Tu w Szwecji sezon na płaszcze jest bardzo krótki, bo dość szybko robi się zimno. Dlatego wykorzystuje każdy moment, kiedy jeszcze jest na tyle ciepło, że kurtkę mogę zostawić w domu.

Czy wyglądam w sztruksie jak belfer? Chyba nie, ale myślę, że ten materiał dodaje wizerunkowi dojrzałości. Coś takiego w tej tkaninie po prostu jest. Czy ty też masz takie wrażenie?

 

Spodnie: sztruks, No Nationality 07;

Płaszcz: kaszmir, szyty metodą mtm, Zack Roman;

Golf: wełna merino, Zack Roman;

Buty: trzewiki Loake;

Rękawiczki: Czesław Jamrozińśki

sztruks sztruksowe spodnie

 

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher