fbpx

12 rzeczy, które warto zabrać w podróż [film]

Moje życiowe wybory wiązały się nieraz z koniecznością częstego podróżowania. Ostatnio pisałem, jak wybrać dobrą walizkę podróżną. Tym razem opowiem Wam o 12 rzeczach, które warto zabrać w podróż.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=L4GVvBH7PHI[/embedyt]

Na początku znajomości z moją żoną co dwa tygodnie przyjeżdżałem na lotnisko, mając ze sobą tylko bagaż podręczny. W okresie, gdy żyliśmy na odległość, wyrobiłem sobie nawyki zabierania do walizki tylko tego, co rzeczywiście się przyda podczas krótkiego wyjazdu. Garderobę komponuję oczywiście w zależności od sezonu i okoliczności, jakich się spodziewam. Ale jest też tuzin rzeczy, które zabieram ze sobą w absolutnie każdą dalszą podróż. Wybrałem je w wyniku doświadczeń zdobytych podczas wielu godzin spędzonych w samolotach i pociągach.

warto zabrać w podróż

1. Paszport

Odkąd jesteśmy w strefie Schengen, często zostawiamy paszport w szufladzie. Mimo wszystko warto mieć ze sobą nie tylko dowód osobisty, ale także drugi dokument, który uprawnia nas do przekroczenia granicy. Na wypadek zgubienia jednego, zawsze masz drugi. Z tego powodu nie noś obu dokumentów w tym samym miejscu. Jeśli jeden masz w portfelu przy sobie, to drugi umieść w torbie podręcznej lub w innej kieszeni.

Kiedyś zostałem okradziony za granicą i tylko posiadanie paszportu uchroniło mnie przed problemami z powrotem do Polski. Warto zrobić zdjęcie paszportu i trzymać je także w telefonie. Nigdy nie wiadomo, czy to się przyda, ale przecież nic Cię to nie kosztuje.

2. Gotówka

Nawet jeśli planujesz płacić głównie kartą kredytową lub płatniczą, zabierz ze sobą gotówkę. Najlepiej trzymaj ją w innym miejscu niż pozostałe dokumenty i karty kredytowe. Rozsądna suma euro albo dolarów powinna być dla Ciebie zabezpieczeniem w sytuacjach awaryjnych. Jeśli nagle okaże się, że ktoś ukradł Ci portfel albo po prostu nie będziesz mógł zapłacić kartą, gotówka okaże się wybawieniem.

Sprawdź też, jakie koszty wiążą się z płatnościami Twoją kartą za granicą. Czasami przewalutowanie lub opłaty dodatkowe mogą powodować, że wymiana gotówki w kantorze będzie dużo, dużo bardziej opłacalna.

warto zabrać w podróż

3. Minimalistyczny portfel

Aby nie wypychać sobie kieszeni, zaopatrz się w minimalistyczny portfel i trzymaj w nim rzeczywiście tylko to, co jest Ci niezbędne. Wiele osób nosi w portfelu o wiele za dużo rzeczy. Czy na pewno potrzebna Ci wizytówka kawiarni, w której byłeś tylko raz w życiu? Czy kartę lojalnościową z supermarketu musisz mieć w portfelu na stałe, czy tylko wtedy, kiedy faktycznie wybierasz się na zakupy? Dzięki mniejszemu portfelowi unikniesz wypchanych kieszeni, które wyglądają nieestetycznie i burzą harmonijną linię Twojego ubioru.

warto zabrać w podróż

4. Słuchawki nauszne

Podróżując, nieraz będziesz musiał przemieszczać się grupowymi środkami transportu. Czasami zechcesz się wyciszyć i posłuchać ulubionej muzyki czy podcastu. A może zechcesz obejrzeć film w samolocie? Nie zrobisz tego bez odpowiednich słuchawek. Polecam szczególnie słuchawki nauszne, które wyciszą wszelkie dźwięki naokoło. Szum silników w samolocie czy głos dziecka siedzącego za Tobą przestaną być problemem.

Dobre słuchawki z opcją wyciszania dźwięku zewnętrznego mogą zagwarantować relaks podczas męczącej podróży. Wybierz te, które mają opcję bezprzewodowego połączenia z telefonem. Ale na wszelki wypadek miej ze sobą kabel. Czasami może się przydać, gdy na przykład w samolocie będzie puszczany film. Nie połączysz się wtedy przez bluetooth, bo podczas lotu jest to niedozwolone.

Dobre słuchawki to niemały wydatek, ale może się on opłacać. Dlatego sprawdź opinie i wybierz świadomie.

warto zabrać w podróż

5. TILE, czyli lokalizator Twoich skarbów

Pierwszego tygodnia w Szwecji miałem pecha i zgubiłem portfel. Okazało się, że ktoś po miesiącu znalazł go w taksówce. O ile mniej miałbym stresu, formalności i wydatków, gdybym miał wtedy TILE. Ten produkt to nic innego jak lokalizator Twojego portfela, kluczy… lub czego tylko zapragniesz. Ten mały gadżet wystarczy przyczepić lub wsadzić do rzeczy, której nie chcesz zgubić. Dzięki aplikacji na telefonie będziesz mógł zlokalizować swój skarb. TILE pomoże również w lokalizacji Twojego telefonu, bo wystarczy dwukrotnie wcisnąć guzik na Twoim akcesorium, a telefon zacznie dzwonić. Taki mały gadżet, a potrafi być bardzo użyteczny. Zdecydowanie warto zabrać w podróż nawet, gdy wybierasz się tylko do sklepu po bułki.

warto zabrać w podróż

6. Szczotka do butów

Podczas wyjazdu służbowego lub nawet wakacji należy prezentować się schludnie, a to często zależy od stanu czystości Twoich butów. Zakurzone obuwie można w łatwy sposób oczyścić przy pomocy szczotki z naturalnego włosia. Wyrobiłem sobie nawyk zabierania ze sobą takiej szczotki gdziekolwiek jadę – nie inaczej było oczywiście na targach Pitti Uomo. I przy okazji – pamiętaj, że regularne dbanie o buty przedłuży ich trwałość.

warto zabrać w podróż

7. Łyżka do butów

Bez łyżki mam duży problem z wsunięciem na stopę większości butów. Też tak macie? Często mam wrażenie, że zaraz uszkodzę ulubione, wypielęgnowane obuwie. Dlatego w podróż zabieram turystyczną wersję szczotki do butów.

warto zabrać w podróż

8. Tablet z NETFLIXEM

Dla mnie tablet to przede wszystkim czytnik ebooków i odbiornik z Netflixem. Przed wyjazdem zawsze zapisuję w pamięci mojego urządzenia książkę, która uprzyjemni wyjazd i ładuję kilka odcinków serialu, który właśnie oglądam. Większość aplikacji umożliwia wcześniejsze ściągnięcie paru epizodów, by można było je obejrzeć nawet bez połączenia internetowego.

warto zabrac w podroz

Jeśli jesteś tradycjonalistą, spakuj ze sobą zwykłą książkę, ale pamiętaj o limicie wagowym! I o tym, że książka zajmuje jednak nieco więcej miejsca od cienkiego tabletu.

warto zabrać w podróż

9. Kamera typu GO PRO

Telefon komórkowy może mieć bardzo dobrą kamerę, ale na pewno nie jest tak wytrzymały jak kamery sportowe. Podczas wyjazdu wakacyjnego kamera typu GO PRO może zostać zanurzona w wodzie i nagrać piękne morskie dno. Z powodzeniem uwieczni także Twój skok ze spadochronem. Nigdy nie wiesz, do czego jeszcze możesz jej użyć i dlatego warto mieć ją spakowaną zawsze, gdy chcesz przywieźć wyjątkową pamiątkę.

warto zabrać w podróż

10. Filtry nosowe WoodyKnows

To świetne rozwiązanie, jeśli wybierasz się do miast narażonych na wysokie zanieczyszczenie powietrza. Do nich zalicza się choćby moja rodzinna Warszawa . Ostatniego lata bardzo często poziom smogu był na alarmującym poziomie. Jeśli nie jest Ci obojętne Twoje zdrowie, a nie chcesz chodzić z maską zakrywającą pół twarzy, to zabierz w podróż filtry nosowe. Jak nazwa wskazuje, umieszczasz je w nozdrzach i dzięki temu Twoje zabezpieczenie przed pyłem jest niemalże niewidoczne. Dlaczego niemalże? Bo wystaje jedynie mała, przezroczysta część, łącząca lewy filtr z prawym.

Filtry WoodyKnows nie tylko nadają się do zanieczyszczonych miast, ale są odpowiednie także dla alergików! Spróbuj filtrów, a Twój dyskomfort może być dużo mniejszy lub w ogóle zniknąć.

 

11. Power bank

Telefon komórkowy, słuchawki na bluetooth, kamera – to wszystko wymaga zasilania. W podróży nie zawsze wiesz, czy i kiedy będziesz miał dostęp do gniazdka z prądem. Dlatego właśnie zabezpiecz się przed ewentualnością wyczerpania baterii i zabierz ze sobą nawet dwa power banki, czyli przenośne baterie. Nie zapomnij naładować ich przed samym wyjazdem. Zapomnisz o koszmarze „padającej” baterii.

warto zabrać w podróż

12. Telefon z mapami Google

To może banalna rada, bo przecież telefon zawsze masz ze sobą. Ale czy wiedziałeś, że możesz zapisać pewien obszar map Google na telefonie i mieć do niego dostęp bez internetu? Jeśli nie, to już teraz wiesz. Mając mapy zawsze pod ręką, na pewno się nie zgubisz, zwiedzając fascynujące miasta.

Istnieje też wiele aplikacji na telefon, które mogą służyć jako interaktywny przewodnik po turystycznych miejscach. Zainstaluj sobie takie aplikacje, a nie będziesz musiał korzystać z żadnego przewodnika.

To są moje akcesoria, które zabieram ze sobą w niemalże każdą podróż. Mam nadzieję, że pomogłem Ci nieco w pakowaniu na kolejny wyjazd. Nie zapomnij zapoznać się także z moim poradnikiem dotyczącym wyboru odpowiedniej walizki.

Przy tworzeniu tego wpisu wykorzystałem walizkę marki Puccini z serii Stockholm. Jak widać nazwa serii nie jest przypadkowa – jak wiecie od połowy 2017 roku mieszkam w Szwecji. Minimalistyczne, skandynawskie wzornictwo i tym razem trafiło w moje gusta.

A jakie rzeczy Twoim zdaniem warto zabrać w podróż?

 

Produkty wykorzystane we wpisie i filmie:

walizka: Puccini Stockholm

lokalizator kluczy: TILE

łyżka do butów: Saphir

power bank: Power Banki na Aliexpress

szczotka do butów: Saphir

mini portfel: Zack Roman

kamera go pro: kamery akcji na Aliexpress

mini komputer: Apple Macbook

tablet: Apple iPad 4 mini

książka: Amor Towles, Dżentelmen w Moskwie

słuchawki nauszne: SONY MDR-HW700DS

filtry nosowe: Woodyknows

Sponsorem tego wpisu jest marka Puccini – producent walizek podróżnych

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher