fbpx

Wieczne pióro – gadżety dla dżentelmena

Kto nie lubi otaczać się pięknymi przedmiotami? Nie zawsze są nam niezbędne, ale dla samej przyjemności obcowania z ich estetyką chcemy je mieć. Takim przedmiotem właśnie jest wieczne pióro, które mimo upływu lat zachowuje swój urok.

Wieczne pióro to jeden z tych przedmiotów, do których wielu zainteresowanych klasyką mężczyzn w pewnym momencie dorasta. A przecież nie jest to gadżet tak tani jak długopis, który możemy kupić w każdym kiosku czy na stacji benzynowej. Dlaczego zatem wieczne pióro nie przepadło na zawsze i wciąż jest obiektem pożądania?

wieczne pióro

Stalówka tego egzemplarza wykonana jest z różowego złota. Co ciekawe, moja leworęczna żona nie może korzystać z mojego pióra. Zamiast ciągnąć stalówkę po papierze, musi ją pchać, co zostawia zupełnie inne linie na papierze. Jeśli kiedykolwiek zdecyduje się na pióro, będę musiał sprawić jej specjalną wersję dla osób leworęcznych.

Kto używa wiecznego pióra?

Obecnie wieczne pióro jest symbolem statusu. Używa go wielu biznesmenów i przywódców politycznych, by podpisać ważną umowę albo traktat. Istnieje jednak grupka entuzjastów, którzy piszą piórem przede wszystkim dla przyjemności.

Pióro nie wymaga tak mocnego dociskania do powierzchni jak długopis, dlatego pisanie mniej męczy rękę. Stalówką jedynie lekko suniemy po papierze. Co więcej, długopis nie daje takiej plastyczności podczas pisania. Linie, jakie tworzy wieczne pióro, mają zróżnicowaną grubość i dzięki temu wyglądają ciekawiej. Mają po prostu swój charakter.

Kiedy biorę do ręki wieczne pióro, mam wrażenie, że chwila nabiera wyjątkowej powagi. Należę zatem do ludzi wrażliwych na urok staroświeckiego instrumentu do pisania. Nabieranie tuszu z kałamarza w mojej głowie urasta do rangi wydarzenia – czuję się jakbym tworzył niezwykle ważny, wiekopomny dokument! Chyba nie jestem w tym odosobniony? Czy ktoś z Was ma czasem podobne wrażenia?

wieczne pióro

Na zdjęciu widzicie kałamarz z granatowym atramentem i konwerter, który wyjmuję z pióra. Ma on w swojej budowie mały tłoczek i to właśnie nim zasysa się atrament bezpośrednio z kałamarza.

Budowa wiecznego pióra

Wieczne pióro jest bardzo prostym urządzeniem. Piszemy przy użyciu atramentu, który spływa przez kapilarę do stalówki. Stalówka to ta część pióra, która dotyka do papieru. W obecnie produkowanych piórach stalówka zwykle jest złota. Moje pióro ma wykończenie z różowego złota.

Dokonując wyboru pióra, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy go używać. Inna stalówkę będzie miało pióro przeznaczone do codziennego pisania, a inną do podpisywania dokumentów.

Stalówki w piórach do codziennego użytku występują zazwyczaj w trzech rozmiarach: od ultra cienkich – XF – przez super cienkie (extra fine), poprzez F – cienkie (Fine), aż po M  – średnie (medium). Wybór należy głównie od preferencji. Ja zdecydowałem się na wybór stalówki w rozmiarze F, która rzeczywiście bardzo dobrze sprawdza się przy robieniu codziennych notatek i przygotowywaniu się do kolejnych wpisów na blog.

Dla tych, którzy pióra będą używać głównie do składania efektownych podpisów, polecam modele o grubszych stalówkach. Wśród nich spotkamy się przeważnie z dwoma rozmiarami: od  B – stalówka gruba (broad) – do BB (double broad, czyli podwójnie gruba). Szeroka kreska doda powagi podpisowi, który zarazem będzie lepiej wyeksponowany na dokumentach.

wieczne pióro

Pióro pokryte jest matowym, miękkim w dotyku, brązowym lakierem o fakturze przypominającej gumę. Cyzelowany, ikoniczny wzór nadaje mu wyjątkowej elegancji. 

System napełniania pióra

Istnieje kilka dominujących patentów służących napełnianiu pióra. Najpopularniejszy jest system oparty na wymiennych nabojach, które zawsze możemy mieć pod ręką. Takie pióro miałem jeszcze w szkole podstawowej. Przypominam sobie jednak, że nie zawsze byłem w stanie wymienić wkład bez pobrudzenia się atramentem.

Tym razem wybrałem napełnianie przy użyciu konwertera, wprost z kałamarza. Wkład pióra jest jednocześnie rodzajem pojemnika z tłoczkiem. Wystarczą dwa ruchy ręki, by zassać atrament do wnętrza konwertera. Ma to niestety jedną wadę. Żeby napełnić wkład, trzeba mieć przy sobie buteleczkę z atramentem.

wieczne pióro

Wieczne pióro to nie tylko pisanie zupełnie inną linią niż w przypadku długopisu, ale także mniejsze zmęczenie ręki. Wymaga ono dużo mniejszego nacisku na papier niż zwykły długopis. 

Trzeci, chyba najmniej popularny sposób napełniania pióra to system stacjonarny. W tym przypadku mechanizm pobierania atramentu jest wbudowany w pióro, a sam korpus jest zbiorniczkiem. Napełnianie przebiega podobnie jak w systemie z konwerterem.

Obok spraw technicznych liczą się także – a może przede wszystkim – względy estetyczne. Wydaje mi się, że obecnie mamy przede wszystkim podział na zwolenników designu klasycznego i nowoczesnego. Każda z tych grup ma z czego wybierać, bo w sklepach nie brak ładnych egzemplarzy z obu kategorii.

Wiele osób szuka także wiecznych piór na rynku wtórnym. W ten sposób da się z pewnością znaleźć takie o wyrazistym charakterze i z długą historią. Jednak w tym przypadku potrzebna jest już odrobina znawstwa i dużo czasu na szperanie. Trzeba cierpliwie polować na piękny i nie zdefektowany egzemplarz w dobrej cenie.

Ja zdecydowałem się na pióro o dość klasycznej formie, ale odważnym wzornictwie. Ma oryginalny charakter dzięki połączeniu różowego złota i brązowego, matowego lakieru. Do pióra dodano szare, skórzane etui.

wieczne pióro

Lubię otrzymywać tego typu prezenty, których na pewno sam bym sobie nie kupił. Dość wysoka cena pióra powoduje, że samemu po prostu wolałbym wydać tę kwotę na coś bardziej priorytetowego. Dlatego urodziny czy Boże Narodzenie to świetne okazje, by zrobić komuś taki prezent z charakterem.

Cena wiecznego pióra

Teraz najmniej przyjemna część wpisu, bo musimy porozmawiać o cenie przyjemności posiadania pięknego gadżetu. Wieczne pióra oczywiście mogą być tanie, ale jeśli jesteś estetą jak ja, to zapewne spodoba Ci się to, które jest dość drogie. Przeglądając oferty sklepów, często orientuję się, że w oko wpadło mi akurat to, co kosztuje najwięcej. W przypadku wiecznych piór cena odzwierciedla w wielu przypadkach jakość i rodzaj użytych materiałów.

Pokazany na zdjęciach egzemplarz kosztuje około 1500 złotych, co nie jest małym wydatkiem. Jak wygospodarować taką sumę, gdy nie jest się prezesem dobrze prosperującej firmy?

wieczne pióro

Firma Parker jest oficjalnym dostawcą wiecznych piór na Brytyjski Dwór Królewski. 

Wieczne pióro jako prezent z charakterem

W moim przypadku zdarza się czasem, że moi bliscy przy okazji urodzin albo Gwiazdki składają się na rzecz, której sam bym sobie nie kupił. Moja żona świetnie wie, o czym marzę, i zdarzało jej się organizować takie zbiórki. Rodzina i znajomi mają z głowy zmartwienie, że prezent będzie nietrafiony, a ja mogę się cieszyć rzeczą, na którą inaczej bym sobie nie pozwolił. I te przedmioty pozostają ze mną na lata.

W ofercie sklepu salonparker.pl, który jest partnerem tego wpisu znajdziecie także o wiele tańsze pióra. Ceny zaczynają się nawet poniżej stu złotych. Zatem jeśli szukasz prezentu lub nie jesteś pewien, czy przekonasz się do pisania piórem, to jest to propozycja dla Ciebie.

Tak jest i z wiecznym piórem – to przecież przedmiot, który w przyszłości mogą otrzymać Twoje dzieci albo wnuki. To coś, co może odróżnić Cię w towarzystwie i będzie dobrym sposobem na nawiązanie rozmowy z kimś, kto wcześniej był dla Ciebie nieosiągalny. Poza tym wieczne pióro może nadać Twojej codzienności niezwykły czar.

Nie przejmowałbym się głosami tych, którzy powiedzą, że to przecież zbyteczne akcesorium. Ci sami ludzie potrafią wydać niemałą sumę, żeby mieć parę koni mechanicznych więcej pod maską, choć przecież i budżetowe autko bez problemu wyciągnie dozwolone maksimum – 140 km/h na autostradzie. Oczywiście dodatkowy kop może stanowić o przyjemności z jazdy i ja sam to czuję. Ale uważam też, że to zupełnie normalne, gdy ktoś woli kupić klasowe pióro.

Jedni lubią otaczać się pięknymi gadżetami, a inni drogimi samochodami. Tak się składa, że ja lubię jedno i drugie. Pióro już mam, a na samochód muszę jeszcze trochę zapracować…

wieczne pióro

Stalówka to najwrażliwsze miejsce pióra, dlatego trzeba uważać, by jej nie uszkodzić. Naprawa tej części mogłaby być kosztowna i trudna w wykonaniu.

Partnerem tego wpisu jest sklep salonparker.pl, który dostarczył mi to piękne, złote pióro. Trzymając je w ręku, nie mam wątpliwości, że taka rzecz to doskonały prezent dla mężczyzny. W ofercie Parkera są oczywiście i tańsze modele, które również wyróżniają się urodą. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

fotografia: Martina Gronowska

pióro: pióro wieczne (stalówka F) Parker Premier Luxury Brown PGT – salonparker.pl

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher