fbpx

Zasady dobrego stylu – poradnik dżentelmena

Zasady dobrego stylu to coś, czego nie mogłem pominąć przy pisaniu  tego bloga. To zbiór informacji, które każdy szanujący się elegancki mężczyzna powinien znać. Nie będzie tu zasad, które każdy trafiający na tę stronę zapewne zna, jak „nie noś białych skarpet do sandałów”, ale takie, które nie są już tak oczywiste i sprawiają nawet znawcom wiele problemów.

 1. Jeśli nosisz marynarkę zapinaną na 3 guziki, to zostaw jeden odpięty i najlepiej niech to będzie ten na dole. W przypadku, gdy nosisz marynarkę dwurzędową, to powinieneś zapiąć wszystkie guziki. Przy siadaniu rozepnij marynarkę jednorzędową, a dwurzędową pozostaw zapiętą.
 2. W przypadku zapinania kamizelki, pozostaw dolny guzik rozpięty, chyba że jest to kamizelka dwurzędowa.
 3. Ubierając się elegancko, unikaj odzieży z widocznym logo. Niech ubiór mówi sam za siebie, a o jego cenie niech decyduje jakość a nie metki. Czasami zdażyło mi się widzieć logo na koszuli, co tylko świadczyło, że jest to koszula casualowa. Co innego monogramy, które są dopuszczalne.
 4. Po zakupie garnituru, odpruj loga producenta oraz otwórz zaszyte kieszenie. Lepiej i tak nie wkładać do nich nic, bo można wypchać kieszenie, ale nie noś zaszytych kieszenie, bo kiedyś jakaś piękna niewiasta może chcieć zostawić Ci tam swój numer telefonu.
 5. Przy ciemnych materiałach pamiętaj, by oczyścić odzież z kurzu i np sierści Twojego zwierzaka. Pamiętaj przed wyjściem o szybkim oczyszczeniu rolką lub najlepiej specjalną naturalną szczotką. Nie każdy musi wiedzieć, że Twój kot właśnie zmienia sierść.
 6. Smoking zawsze powinien mieć tylko jeden guzik. Nie kupuj takich, które są przekombinowane.
 7. W płaszczach, które mają 2 lub 3 guziki spróbuj zapiąć tylko jeden środkowy. Jeśli jest Ci zimno możesz dopuścić do zapięcia jednego lub dwóch więcej. Sprawdź jak Ci będzie wygodnie i czy materiał nie będzie się „ciągnął”.zasdy stylu dobrego 2
 8. Do czarnych butów dopuszczalny jest tylko czarny pasek do spodni. Jeśli zakładasz brązowe buty, to kolor nie musi być dokładnie w tym samym odcieniu. Latem możesz sobie pozwolić na odrobinę koloru i szaleństwa. Pamiętaj, że czarne buty wymagają także czarnego paska do skórzanego zegarka, jeśli oczywiście taki zakładasz.
 9. Jeśli zakładasz szelki, to nie zakładaj w tym samym czasie paska. Natomiast gdy zakładasz kamizelkę, to szelki są jedynym dobrym wyjściem. Inną opcją dla kamizelki są regulowane paski po bokach spodni. Ważne, by po prostu spod kamizelki nie wystawała żadna klamra od paska.
 10. Odpowiednio dopasowana koszula powinna wystawać na 1-2 cm spod rękawa marynarki. Najlepiej jak będzie to korespondowało z wysokością ponad którą wystaje kołnierzyk koszuli  tyłu marynarki. Jeśli masz za długie rękawy, możesz wyregulować ich długość opaskami na rękawy.
 11. Pamiętaj o odpowiednio dopasowanej długości spodni. Kiedyś nosiło się spodnie, które zaginały się tylko raz na butach, ale teraz spodnie mogą być na styk lub nawet nieco za krótkie, pod warunkiem, że są w wersji slim fit. Za długie spodnie to zmora dzisiejszych dni, co wydaje się być dziwne, skoro skrócenie spodni to wydatek około średnio około 50zł, a wizerunek zyskuje niewspółmiernie więcej.
 12. Przy zakupie marynarki z wieszaka, nie na miarę, zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie w ramionach. Większość krawców dopasuje inne elementy marynarki, ale z ramionami może mieć problem.
 13. Pamiętaj, że garnitur z wieszaka nigdy nie będzie idealny. Jeśli Cię stać, to kupuj garnitury szyte na miarę. W innym przypadku zawsze udaj się do krawca, by dokonać poprawek. Nie dostaniesz nigdy odpowiedniego w każdym calu garnituru z wieszaka. Te zasady dobrego stylu wydają się nie trafiać do wielu mężczyzn, których spodnie zwijają się w harmonijkę.zasady dobrego stylu
 14. Długość krawata powinna być tak dopasowana, by sięgał on ledwie klamry paska, a jak go nie ma, to krawędzi spodni. Jednak przy różnym stanie spodni krawat może być ciężko dopasować, dlatego czasami dopuszczalne jest, by był on nieco za krótki.
 15. Krawat posiada jedynie walory ozdobne, więc postaraj się by przy wiązaniu uzyskać „łezkę”, która dodaje charakteru całej stylizacji.
 16. Zawiąż krawat tak, by nie poluzował się lub rozwiązał, bo jest to jeden z najbardziej widocznych elementów Twojego ubioru, gdyż znajduje się blisko twarzy.
 17. Czarny garnitur nadaje się najlepiej na pogrzeb. Jeśli chcesz mieć coś uniwersalnego, zainwestuj w granat, a jeśli typowo wieczorowego – kup smoking.
 18. Jeśli zakładasz krawat do koszuli, to powinieneś dodać do tego zestawu marynarkę, kamizelkę lub kardigan. Nie zakładaj krawata do samej koszuli, a tym bardziej koszuli z krótkim rękawem (której w zasadzie w ogóle nie noś!). Jeśli przyszedłeś w marynarce, to pozostań w niej. Pamiętaj, że koszula to element bielizny i nie powinna być odsłaniana.
 19. Nie kupuj zestawów krawata i poszetki z tego samego materiału. Dużo sklepów oferuje takie diabelskie połączenia, ale nie bądź skuszony tą ofertą. Oba elementy powinny mieć element wspólny, ale może to być tylko jeden element kolorystyczny, a nie całość. Najlepiej nawet gdy oba będą z innej faktury materiału.
 20. Dbaj o odpowiednią czystość swojego obuwia. To jego fundament. Tutaj możesz zobaczyć, jak dbać o obuwie przy użyciu jedynie dwóch produktów.pielegnacja obuwia ze skory licowej
 21. Skarpetki powinny być na tyle długie, by nawet siedząc, nie wystawała spod nich Twoja łydka. Same skarpetki nie muszą być dopasowane kolorystycznie do butów. Nie bądź nudny i rzuć wodzę fantazji.
 22. Nie pozwól zawijać się kołnierzowi Twojej koszuli – noś fiszbiny usztywniające go.
 23. Koszule zakładaj na gołe ciało – nie noś pod żadnym pozorem koszulki na ramiączkach pod spodem, ani t-shirta. Jeśli chcesz ubrać się cieplej, załóż kamizelkę.
 24. Jeśli nosisz kapelusz, a to zdecydowanie dobry pomysł, zdejmij go gdy wchodzisz do pomieszczenia. Wyjątkiem są duże przestrzenie zamknięte, jak hale, czy lotniska.
 25. Nie zakładaj kurtki puchowej na garnitur. Wystająca od spodu marynarka to wielki błąd i skaza na Twoim wizerunku. Kup raczej ciepły płaszcz, a kurtkę zarezerwuj do jeansów. Zasady dobrego stylu obowiązują także zimą.

Jakie zasady dobrego stylu byś dodał do tego zbioru?

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher