fbpx

Koszule w prążki

Jedni uwielbiają koszule w prążki, inni ich nie znoszą. Chcesz poznać moje zdanie? W tym wpisie odpowiem na pytanie, czy warto nosić koszule bengal stripe.

Jakiś czas temu klienci niemieckiego dyskontu zostali zszokowani koszulami dostępnymi w ofercie. Zauważyli podobieństwo materiału w paski do ubrań noszonych przymusowo w obozach koncentracyjnych. Czy jednak ich zbulwersowanie jest uzasadnione?

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

Skąd się wzięły wzorzyste koszule?

Koszule we wzory zaczęły wypierać te gładkie wiele lat temu. Dawniej wzory traktowano jako sposób maskowania zabrudzeń powstałych podczas noszenia odzieży. Na częste pranie i wymianę bielizny, jaką kiedyś była koszula, mogli sobie pozwolić tylko ludzie zamożni. To głównie oni nosili koszule białe, symbolizujące ich wysoki poziom życia. Osoby uboższe często nosiły koszule we wzory, tak by zabrudzenia nie rzucały się w oczy. Dzisiaj z podobnych względów wiele osób kupuje srebrne auta – na nich nawet kurz i błoto są z daleka słabo widoczne.

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage
 
koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

Biznesowy klasyk

Pasy i prążki mają także symboliczny wymiar – co najmniej od stu lat kojarzą się z władzą i pieniędzmi. Tak się jakoś złożyło, że finansiści, przedsiębiorcy, politycy i gangsterzy pokochali paski. Klasyczny power suit, czyli garnitur mocy, straciłby na swojej sile i charakterze bez prążków. To one również stanowią o wyjątkowości maklerki – koszuli będącej symbolem Wall Street.

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

Koszule w paski dziś

Obecnie wzory na koszulach nie służą oczywiście ukrywaniu zabrudzeń. Mimo to formalne okazje wciąż zobowiązują nas do noszenia gładkich koszul białych. Wyglądają one najbardziej elegancko – choćby dlatego, że tworzą wyraźny kontrast z ciemnymi, formalnymi garniturami. Koszule w paski są przeznaczone raczej na swobodniejsze okazje, chociaż… dobrze dobrane z innymi elementami mogą tworzyć ciekawą, biznesową kombinację.

Przy zestawianiu wzorzystych elementów garderoby należy pamiętać o jednej, sprawdzonej zasadzie. Jeśli zakładamy garnitur lub marynarkę w prążek, to koszula lub krawat również mogą mieć prążek pod warunkiem, że jego skala będzie odmienna. Dlatego delikatny prążek na koszuli nie gryzie się z szerokim prążkiem garnituru ani z krawatem w duże pasy. Ale tworzenie takich zestawów wymaga wyczucia i wprawy. Jeśli nie czujesz się w tych sprawach pewnie, to lepiej, byś nosił tylko jeden wzorzysty element garderoby na raz. W ten sposób nigdy nie popełnisz błędu koordynacyjnego. Jedynie na kolorystykę trzeba wtedy uważać. Ale z tym większość mężczyzn, przywiązanych do stonowanych barw, chyba nie ma problemu.

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

Paski na co dzień

Koszule w paski, jak widać na zdjęciach we wpisie, sprawdzają się także w modzie każualowej. Doskonale pasują do eleganckich, letnich spodni bez marynarki i wiosennej kurtki. Właśnie dlatego warto sprawić sobie uniwersalną koszulę w prążki – ta sama rzecz będzie pasować zarówno do półformalnego garnituru, jak i do dżinsów.

Zdecydowałem się na wybranie koszul z mieszanki bawełny z lnem, bo są przewiewne, ale wciąż nie tak letnie jak choćby pokazywana wcześniej koszula z bawełny seersucker. Dzięki przewadze bawełny koszula nie gniecie się zbyt szybko. Nie każdy jest fanem lnów i nie na każdą okazję się one nadają.

W tej sesji postawiłem na kolekcję marki Lancerto, powstałą w kooperacji z Michałem Kędziorą, znanym z bloga Mr. Vintage. Nie są to ubrania efekciarskie i właśnie dlatego warto w nie zainwestować. Błękitno-biała kolorystyka powoduje, że rzeczy z tej kolekcji można zestawić z niemal każdą częścią garderoby. Wiedziałem, że Michał nie pozwoliłby sobie na wypuszczenie kiepskiej kolekcji, mimo to jakość tkanin pozytywnie mnie zaskoczyła. Są miłe w dotyku i świetnie wyglądają na żywo.

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage
 
koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

Koszule w bengalski prążek, bo tak nazywa się takie paski, to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących mniej formalnych koszul. Sam bardzo lubię te wzory, bo wprowadzają dużo życia do stylizacji. Przetestowałem to podczas wizyt na targach Pitti Uomo.

A co Ty sądzisz o koszulach w paski? Czy kojarzą Ci się tylko z ubiorem więziennym? Dla mnie prążki to niezbędny element męskiej garderoby. Są po prostu ciekawe i uniwersalne.

 

koszule w prążek Lancerto Mr Vintage
 
koszule w prążek Lancerto Mr Vintage

 

 

fotografie: Martina Gronowska

 

koszule: Lancerto z kolekcji Mr Vintage

spodnie dżinsowe: Levi’s 502

spodnie wełniane: bespoke

kurtka: Massimo Dutti

buty trampki: Sweyd

buty loafers: Berwick

okulary: Persol

 

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher