fbpx

Wełniana kurtka o marynarkowym kroju – urban jacket

Czy w klasycznej modzie jest miejsce na zmiany? Właśnie znalazłem nowy argument w tej dyskusji – kurtko-marynarkę Urban Jacket.

Pasjonaci mody męskiej na początku swojej drogi na ogół przyjmują konserwatywną postawę. Noszą pełne garnitury, pilnują się tradycyjnych zasad i lubią wytykać innym wszelkie odstępstwa. Wraz z upływem czasu pojawia się jednak chęć eksperymentowania. Jest związana z rosnącą pewnością siebie i wiedzą z zakresu modowej, męskiej etykiety.

Czy jednak eksperymenty nie są odstępstwem od idei klasyki? Moim zdaniem nie, bo przecież klasyka też się zmienia. W różnych dekadach na topie są odmienne fasony, wzory czy kolory. Oczywiście mówimy tu o innym tempie zmian niż w przypadku szybkiej mody, która z założenia kreuje nowe trendy co najmniej raz w roku. Poza tym w ramach klasyki nowinki współistnieją z rzeczami o długiej historii. Sama ewolucja jest jednak faktem.

 

kurtka poszetka

marynarka granatowa

 

Nietuzinkowa kurtka – Urban Jacket

 

Ciekawym przykładem dążenia do zmiany jest kurtka, która znalazła się w mojej garderobie dzięki marce Poszetka. To nietuzinkowy fason – z pewnością nie znajdziemy go w podręcznikach tradycyjnego stylu. Nie ma nawet rozpowszechnionej, zwyczajowej nazwy, w odróżnieniu chociażby od pilotki.

Urban Jacket to oryginalny pomysł katowickiej marki. Jest to połączenie kurtki z lekką, sportową marynarką bez konstrukcji. Wykładany kołnierz i podkreślona talia kierują myśl w stronę klasycznej elegancji. W moim odczuciu jest to jednak przede wszystkim kurtka – choć bez wątpienia z segmentu premium.

 

kurtko marynarka

blezer od poszetki

 

Dopracowany projekt

 

Nową propozycję Poszetki wykonano z wełny, ale nie jest to typowa tkanina marynarkowa. W dotyku przypomina nieco bawełnę. Jest miękka i ma bardzo codzienny charakter.

Ściągacz w pasie pozwala wyszczuplić sylwetkę. Z kolei kontrafałda na plecach zapewnia większą swobodę ruchu, a jednocześnie stanowi ciekawy akcent stylistyczny. Dzięki tym cechom kurtka pasuje na mnie dobrze nawet bez przeróbek krawieckich, choć przecież moja sylwetka nie należy do najłatwiejszych. Urban Jacket lubię też za wygodne kieszenie skośne, w stylu kurtki harringtonki.

 

granatowa kurtka

niebieska marynarka

 

Jak nosić kurtko-marynarkę?

 

Nie jest to klasyczny element garderoby, ale sprawdza się dobrze jako zamiennik marynarki lub bardziej formalne nakrycie na chłodniejsze dni. Ja zestawiłem Urban Jacket ze sneakersami, kremowymi spodniami z denimu selvedge z pracowni Zaremba i koszulą z bawełny seersucker. Trzymałem się bieli i granatu, czyli marynistycznej klasyki.

Kiedy nosić tak oryginalny element garderoby? Zawsze, gdy nie chcesz zakładać marynarki, bo będzie ona zbyt poważna, a jednocześnie chcesz wykorzystać zalety klasycznej sylwetki. Urban Jacket z powodzeniem sprawdzi się jako ciuch, który od niechcenia rzucisz na krzesło w restauracji, bez obaw, że się pogniecie czy zdeformuje.

 

Czy w klasycznej modzie męskiej jest miejsce na takie rzeczy? No pewnie! W końcu garnitur też ewoluował, jako mniej formalna alternatywa dla surdutu i fraka. Moda męska stale się zmienia. Tak powstają coraz to nowsze, ciekawe elementy garderoby.

 

Zgadzacie się ze mną? Dajcie znać w komentarzu!

zdjęcia: Michał Gronowski

 

kurtka: urban jacket Poszetka.com

spodnie: selvedge denim Magnum Zaremba Bespoke

koszula: bawełna seersucker krawiec Sebastian Żukowski

buty: Vans

pasek: Silver Ostrich

zegarek: SEIKO

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher