fbpx

Motocykl kontra skuter – który wybrać?

Wygoda poruszania się po wąskich ulicach, możliwość ominięcia korków na wylotówkach, brak problemów z parkowaniem… Te zalety łączą motocykl i skuter. A co je różni? Poznaj moje doświadczenia!

Uwielbiam motocykle i skutery – to stwierdzenie nie zdziwi nikogo, kto jest częstym gościem na blogu. Oba środki transportu są bardzo wydajne, a przy okazji dają więcej radości z jazdy niż przeciętny samochód. Do tej pory miałem kilka Vesp i parę motocykli. Pora zatem podzielić się przemyśleniami. Sądzę, że okażą się przydatne dla tych, którzy zaczynają się zastanawiać nad inwestycją w motocykl albo skuter.

 

garnitur na miare poszetka.com

moto guzzi nordic v7

marling and evans suit

 

 

Różnice w budowie

Standardowy motocykl ma bardziej agresywny i muskularny wygląd niż skuter. Charakterystyczna dla tego typu maszyn jest sportowa estetyka. Technicznie motocykle wyróżniają się przede wszystkim większą ramą i większym silnikiem.

Skutery cechuje bardziej elegancka i kompaktowa konstrukcja, z mniejszymi kołami i silnikiem. Często mają ramę ułatwiającą kierowcy łatwe wsiadanie i zsiadanie. Z doświadczenia wiem, że można tam zmieścić nawet dość duży karton. Jeśli natomiast chcesz przewozić coś na motocyklu, lepiej zaopatrz się w sakwy. Albo po prostu weź duży plecak.

 

Moc silnika i zwrotność

Motocykle są znane z wysokich osiągów. Spora moc silnika przekłada się na świetne przyspieszenie i dużą prędkość maksymalną. Dzięki temu motocykl dobrze radzi sobie na długich dystansach i zapewnia mnóstwo emocji.

Skutery natomiast mają mniejsze silniki i co do zasady nie rozwijają zawrotnych prędkości. Nie muszą, bo wymyślono je do jazdy po mieście. Ogromną zaletą skuterów jest zwrotność – to dzięki niej idealnie nadają się na ulice miast.

 

 

garnitur w kratke mtm

garnitur na miare szyty

 

 

Skrzynia biegów

Motocykle są zazwyczaj wyposażone w ręczną skrzynię biegów. Wymaga to pewnej wprawy, ale też zapewnia emocje i poczucie kontroli nad pojazdem. Skutery mają zwykle automatyczną skrzynię biegów. Są łatwiejsze w obsłudze, dzięki czemu nadają się dla początkujących i wszystkich tych, którzy preferują bardziej wyluzowane podejście do dojazdów do pracy.

Automatyczna skrzynia biegów w skuterach znakomicie ułatwia jazdę w mieście. Choć muszę zaznaczyć, że dwa z moich skuterów wyposażone były w manuale. Zmiana biegów odbywała się jednak w rączce, co nie niszczy butów. Tymczasem dźwignia biegów w motocyklu jest pod lewą stopą.

 

Bezpieczeństwo

Motocykle zazwyczaj oferują więcej funkcji bezpieczeństwa niż skutery. Do normy należą ABS (układ przeciwblokujący), kontrola trakcji i zaawansowane układy zawieszenia. Motocykle zapewniają też lepszą stabilność i bezpieczniejsze prowadzenie przy wyższych prędkościach.

Skutery często nie posiadają niektórych z tych zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa. Mają za to niżej położony środek ciężkości. To czyni je stabilniejszymi i łatwiejszymi w manewrowaniu przy mniejszych prędkościach.

 

 

garnitur na zime poszetka.com

motocykl moto guzzi czarny mat

garnitur szyty na miare

 

Koszty

Skutery są na ogół tańsze niż motocykle. Chodzi mi zarówno o cenę samej maszyny, jak i stawki ubezpieczenia i oszczędność paliwa. Wszystko to sprawia, że skuter jest bardziej opłacalną opcją do codziennych dojazdów do pracy. Z drugiej strony motocykle mogą znacznie różnić się ceną w zależności od typu, marki i możliwości. Wachlarz ofert jest bardzo szeroki.

 

Podsumowanie

Wybór między motocyklem a skuterem zależy od różnych czynników, takich jak przeznaczenie pojazdu i osobiste upodobania. Motocykle oferują lepsze osiągi, więc są oczywistym wyborem dla miłośników sportowej jazdy i wszystkich, którzy chcą w krótkim czasie pokonać dużą odległość. Z drugiej strony skutery stanowią wygodniejszą i bardziej ekonomiczną opcję dojazdu do pracy w mieście. Nadają się też na krótsze wycieczki.

Ostatecznie wybór odpowiedniego jednośladu zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i pożądanych wrażeń z jazdy. Ja najchętniej posiadałbym oba. Piękny, klasyczny skuter idealnie komponuje się z dobrze skrojonym garniturem. Motocykl natomiast sprawia, że odjazdowa stylizacja zyskuje dodatkowego kopa.

 

detale garnitur poszetka.co na miare

motocykl moto guzzi

detale moto guzzi v7 stone

moto guzzi

 

 

Fotografie: Kris Production

 

Garnitur: mtm Poszetka.com, Marling and Evans 75% wefina merino, 25% shetland

Koszula: Shirtonomy

Buty: Loake Nordic, Grant Rosewood Grain

Pasek: Sartolane, Croco belt

Krawat: vintage

Motocykl: Moto Guzzi V7 Stone, Moto Guzzi Nordic, PRO Bike Taby

 

motocykl moto guzzi czarny matowy

klasyczny motocykl moto guzzi

mezczyzna w garniturze na motocyklu

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher