fbpx

Pan Grono i stara Vespa

Czy typowo brytyjska tkanina idzie w parze z włoską pięknością – Vespą? Jeszcze jak! Zobacz garnitur, który może być alternatywą dla nudnych jesiennych kurtek.

Zaprosiłem moją Sandrę na prawdziwą, neapolitańską pizzę i nie wyobrażałem sobie lepszego środka transportu niż klasyczna Vespa. W zeszłym roku pożegnałem się z moim poprzednim skuterem, ponieważ nie korzystałem z niego zbyt często, mieszkając w szwedzkiej Smolandii. Po przeprowadzce do Sztokholmu bardzo za nim tęskniłem i w końcu postanowiłem, że znowu chcę mieć jednoślad. Oglądałem motocykle, ale w moim budżecie niewiele było do wyboru atrakcyjnych egzemplarzy. Kilka z tych, które przypadły mi do gustu, ktoś sprzątnął mi sprzed nosa! Zacząłem zatem spoglądać znów na Vespy, ale tym razem starsze, niż ta, którą miałem przedtem. Znalazłem model Touring 4, czyli VBB z roku 1962. Kupić skuter starszy ode mnie? Dlaczego nie!

 

Vespa Touring

Vespa VBB

Ten egzemplarz nie miał idealnego lakieru ani nie wyglądał jak nowy, ale mimo wszystko jak na 60-letni skuter był w świetnym stanie. Taka patyna i niedoskonałości sprawiają, że jednoślad nabiera wyjątkowego charakteru. Co ciekawe, ten skuter to teoretycznie motocykl, według szwedzkiego prawa jest sklasyfikowany jako weteran i nie wymaga corocznych przeglądów. Podatek jest bardzo niski, a ubezpieczenie w specjalnej cenie – zapłaciłem za nie tylko 150 zł. To, czego nie byłem świadom, to brak kierunkowskazów i elektrycznego rozrusznika. Minusem jest też lusterko, w którym tak naprawdę nic nie widać. Skuter odpala się z kopniaka, a gasi specjalnym przyciskiem. Stacyjka jest w zasadzie jedynie do blokady kierownicy.

Skuter spodobał mi się od pierwszego wejrzenia i szybko wróciłem z nim do domu. Oryginalnie posiadał bagażnik z tylu i koło zapasowe między tylnym siedziskiem a bagażnikiem. Zdemontowałem jednak te elementy. Koło zapasowe mogę jeszcze zamontować przed kolanami, ale teraz jest chyba najbardziej stylowo i wygodnie. Zresztą mam specjalne ubezpieczenie, które pokryje koszty holowania, w razie gdy złapię gumę.

 

tweedowy garnitur

sweter golf

pasek sartolane

A czy skuter sprawiał problemy zaraz po zakupie? Niewielkie, ale wystarczyło wymienić pływak w gaźniku, by Vespa jeździła już żwawo i niezawodnie. Trzeba też pamiętać, że hamulce nie są tak dobre jak w nowoczesnych skuterach. To hamulce bębnowe i jazda z nimi wymaga lepszego planowania i utrzymywania dystansu do samochodu przed nami, by w razie czego zdążyć wyhamować. Ale każda przejażdżka jest przygodą i o to właśnie mi chodziło!

Piękna linia skutera domaga się odpowiedniej oprawy. Wybierając się na typową włoską pizzę, włożyłem bardzo ciepły garnitur z tweedu, który z drugiej ręki kupiłem w zeszłym roku. Pod marynarką miałem ciepły, wełniany sweter, a pod nim jeszcze bawełniany t-shirt, by nie zmarznąć podczas jazdy. Październik w Szwecji to już jesień pełną gębą i należy się ubierać ciepło. Czy ten ubiór był wystarczający? Nie do końca, ale czego się nie robi dla perfekcyjnej stylizacji! W pizzerii zebrałem komplementy za mój garnitur i obsługa zaczęła rozmawiać ze mną po włosku. To chyba o czymś świadczy! Dało mi to motywację, by wrócić do lekcji tego języka.

 

skuter vespa

brązowy garnitur

zegarek orient

Zatem czy brytyjski tweed pasuje do włoskiego stylu? Tak, jeszcze jak! O klasycznych tkaninach pisałem już w innym artykule na blogu. Swoją drogą, chociaż tweed ma brytyjski rodowód, to nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć go z włoskim krojem garnituru. Południowcy są ekspertami od luzu, a Wyspiarze od elegancji. A jeśli śledzicie mój blog wystarczająco długo, to wiecie, że to moje ulubione połączenie!

fotografie: Sandra Nosa

 

garnitur: Sir of Sweden

buty: Berwick

zegarek: Orient Bambino

sweter: Blugiallo

pasek: Sartolane

okulary: Persol

rękawiczki: Czesław Jamroziński

skuter: Vespa Touring z 1962 roku

 

skuter vespa

sweter warkocze

skuter vespa 1962

Polecam / współpracuję:

top-facebook top-instagram top-youtube top-pinterest top-search top-menu go-to-top-arrow search-close podcast-soundcloud podcast-spotify podcast-itunes podcast-stitcher